1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş yürüyüşe katılım çağrısı yaptı
Demirtaş yürüyüşe katılım çağrısı yaptı

Demirtaş yürüyüşe katılım çağrısı yaptı

Partisinin MYK toplantısı öncesinde değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Sur'da Cizre’nin bir benzerinin yapılmak istendiğini belirterek, ablukanın kaldırılması için Diyarbakır'da gerçekleştirilecek büyük yürüyüşe katılım ça

A+A-

Demirtaş, dokunulmazlık tartışmalarının kendilerine dönük bir şantaj olarak kullanılmasını ise “ahlaksızlık” olarak değerlendirdi.
 
HDP Merkez Yürütme Kurulu, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş başkanlığından Genel Merkez binasında toplandı. Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirtaş, güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Sur'daki ablukayı kırmak için yürüyüşe çağrı
 
Cizre’nin ardından Sur'da da aynısının uygulanmak istendiğini ifade eden Demirtaş, ablukanın kaldırılması için Diyarbakır'da gerçekleştirilecek olan büyük yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. “Diyarbakır'ın göbeğinde bir katliam girişimine sessiz kalınamaz” diyen Demirtaş, hükümeti buna bir çözüm bulmaya davet etti.Demirtaş, değerlendirmelerinin ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.
 
'Gelin herkesin dokunulmazlığını kaldıralım'
 
Demiştaş bu sözlerinin akabinde 'dokunulmazlık ve fezleke' tartışmalarına da yanıt verdi. HDP'nin meşrutiyetini halktan aldığını vurgulayarak, "Herkes haddini bilerek buna göre hareket etmelidir" ifadesini kullandı.
 
“AKP’nin dokunulmazlık dosyaları tozdan boğuldu”
 
Yine dokunulmazlığın şantaj unsuru olarak kendilerine karşı kullanılmasını "ahlaksızlık" olarak nitelendiren Demirtaş, “Tek bir madde ile anayasa bütün dokunulmazlıklarımızı kaldıralım. Hepimizin aynı anda kalksın. Bizim ihtiyacımız yok dokunulmazlığa. Ama ülke kan gölüne dönmüş her tarafta cenaze kan varken utanmadan böyle tartışmalar yürütüyorlar. 2002 yılından beri tozlu raflarda AKP'nin hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma dosyaları var. AKP'nin dokunulmazlık dosyaları tozdan boğuldu. Hadi beraber getirelim, bizim ki de onlarınkini de hepsini birlikte kaldıralım. Bizim savunamayacağımız hiçbir gayri ahlaki tutumumuz olmadı. Ama siz çıkıp hırsızlık ve yolsuzluk davalarınızı savunabilecek misiniz? Toz ise sizin dosyaların tozu bir karış oldu” dedi.
 
Demirtaş, AYM kararının ardından Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliye edilmesine ilişkin de geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Demirtaş, Türkiye'de halen onlarca gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlatarak, “Tek bir muhalif sesin çıkmaması için hükümet elinden geleni yapıyor. Böyle bir ortamda Dündar ve Gül'ün çıkması için sevindirici ama basın özgürlüğü açısında büyük bir gelişme değildir” dedi.

HABERE YORUM KAT