1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş yerel seçimi değerlendirdi
Demirtaş yerel seçimi değerlendirdi

Demirtaş yerel seçimi değerlendirdi

DİYARBAKIR- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Bakanı Selahattin Demirtaş, dün yapılan yerel seçimleri değerlendirerek, "Anadilde eğitimden, sağlığa kadar adım atacağız. Verdiğimiz bütün sözlerin arkasındayız. Elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz.

A+A-

Dün yapılan yerel seçimleri partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısıyla değerlendiren BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlerde partisinin başarı elde ettiğini söyledi. Tartışmalı bir seçim dönemi yaşadıklarını aktaran Demirtaş, Türkiye'de keskin bir kamplaşmanın olduğunu dikkat çekti.

BDP olarak, Ortadoğu'yu etkileyecek bir seçim kampanyası düzenlediklerini belirten Demirtaş, Gezi olayları ve 17 Aralık sonrası gelişmelerin kampanyayı etkilediğini söyledi. Demirtaş, "Seçmen kitlesi ağırlıklı olarak görüşünüz ağırlıklı koruyor. Değişik bir seçmen kitlesi gözlemlemedik. Seçim öncesi BDP olarak yüzde 80'ine ulaştık. Çok daha büyük başarılar elde etme potansiyelimiz vardı. Medya desteği asla BDP'den yana değildi. Bariz bir ayrımcılık yaşadık. Anadolu Ajansı ve TRT özellikle ambargo uyguladı. 0 dakika BDP propagandası yaptılar. Sosyal medya ağır bir darbe aldı. Çok sayıda arkadaşımız da tutukluydu" diye konuştu.

"BELEDİYE SAYIMIZI ARTIRDIK"

BDP olarak AK Parti ile yarıştıkları her yerde AK Parti'yi gerilettiklerini anlatan Demirtaş, BDP'nin belediye sayısının da artırıldığını ifade etti.

Bu sonucu elde etmenin kolay olmadığını dile getiren Demirtaş, "BDP bunu başardı. Bizler eksik kaldığımız düşük oy aldığımız yerel yönetimleri kaybettiğimiz yerler için araştırmamızı yapacağız. Halkın organik bir aklı vardır. Herkesin halkın iradesine saygı göstermesi lazımdır" şeklinde konuştu. Demirtaş, seçim öncesi verdikleri sözlerin tümünün arkasında olduklarını kaydederek, hayata geçirmek için adım atacaklarını dile getirdi. Demirtaş, "Anadilde eğitimden, sağlığa kadar adım atacağız. Verdiğimiz bütün sözlerin arkasındayız. Elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Yerel seçimler aslından genel seçimlerin ve Cumhurbaşkanlığı bir provası gibi oldu. Mümkündür ki genel seçim erkene alınabilir. Her ne olursa olsun hedefe bloke olarak daha kapsamlı olarak çalışacağız.

Genel seçimlerde çok daha büyük bir başarı elde edeceğimizi tahmin ediyoruz. Bu seçimde BDP-HDP çok büyük başarı sağlamıştır. Bu sonuçlar kolay elde edilmiyor. Bir muhalefet, bir halk hareketi olarak bu sonucu ortaya koymak kolay değil. Kadın arkadaşlarımız büyük çaba sarf ettiler.

Genç arkadaşlarımız mutfakta isimsiz kahramanlarımız olarak çalıştılar. En ufak bir hükümet desteği yoktu, devlet desteği yoktu ama kösteği de yoktu bunu da belirteyim. Alnımızın akıyla çıktık, etkili sonuçlar aldık. Cezaevlerindeki arkadaşlarımız oylarını vererek destek oldular. Bu seçimin ortaya çıkan başarısı küçümsenecek bir başarı değil. Uzun yıllardır çalışma yaptığımız yerlerde belediye kazandık. Kaybettiğimiz yerde de kazandığımız yerde de halkın iradesine saygı duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, AK Parti'nin aldığı oyları da değerlendirerek, “AK Parti'nin oylarını artırması, seçimi kazanması uçlarını, günahlarını temizlemez, suçlamaları ortadan kaldırmaz. Hırsızlıkla mücadele etmek için çalışmak lazım. AK Parti'nin oylarını artırmasının nedeni AK Parti karşıtlığından başka vasfı olmayan cenahtır. Kasetler yerine halka bel bağlansa daha iyi sonuç alınırdı. İlkeli siyasete halk siyaset. Halk hırsıza sahip çıkar diye bir şey yok, hırsızlığın hesabı sorulacaktır, bunu seçmen de istiyor. Kapsamlı değerlendirmeler yapacağız" dedi.

HDP-CHP GÖRÜŞMELERİ

Seçim öncesi Halkların Demokratik Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin ittifak görüşmelerini hatırlatan Demirtaş, bunun bir şans olduğunu dile getirerek, CHP'yi eleştirdi. Demirtaş, “Bizim parti olarak iç potansiyelimiz çok büyüktür. Gerek tutuklanmalar, gerek maddi zorluklardan dolayı potansiyelimizi ortaya çıkarmada zorlandık.

HDP-CHP görüşmeleri vardı. Bu da bir şanstı aslında ama CHP ilkeli bir ittifakı deneyip kendi ulusalcı unsurlardan arınıp demokratik bir birlik seçmek yerine daha ilkesiz bir ittifak seçti. Bunun da kayıplarda payı var" diye konuştu. Görev süresi bu dönem sona erecek olan Demirtaş, BDP'nin önümüzdeki günlerde olağanüstü kongre kararını alabileceğine anlatarak, "Araplardan Süryanilerden de oy aldık. Ana dilde eğitim, sağlık, kitap basılması bütün imkanları kullanacağız. Bütün bunların hepsi demokratik özerklik dediğimiz demokrasinin bir parçası. Partimiz yakında toplanıp olağanüstü bir kongre kararı alınacak. Eşbaşkanlık konusu ele alınacak, ancak o zaman belli olacak eşbaşkan olacak isim" şeklinde konuştu.

“ŞU AN KOŞULLAR ÇÖZÜM SÜRECİNİ İLERLETMEK İÇİN UYGUNDUR”

Demirtaş, bir basın mensubunun seçim sonuçlarının çözüm sürecini nasıl etkileyeceğini sorusunu şöyle cevap verdi:
"Seçimin sonuçların çözüm sürecini doğrudan etkileyeceğini tahmin ediyorduk. Ama şu haliyle çözüm sürecinin pozitif ilerleyebilmesi AK Parti'nin atacağı pratik adımlara bağlı kalmış durumda. Eğer AK Parti müzakere sürecine hızlı bir geçiş, yasal değişiklikler konusunda ilerleme sağlarsa çözüm süreci ilerler. Yok eğer bunu gerçekleştirmezse seçim sonucu iyi de olsa kötü de olsa çözüm süreci AK Parti'nin ilerlemeye niyetine bağlı çökmüş olacak. Şu an koşullar çözüm sürecini ilerletmek için uygundur."


(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT