1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş Rusya'da eleştirdi
Demirtaş Rusya'da eleştirdi

Demirtaş Rusya'da eleştirdi

HDP lideri Demirtaş, Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde "Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesi yanlıştı" dedi.

A+A-

Lavrov da Suriye'de PYD'ye destek mesajı verdi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Demirtaş, “Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesi yanlıştı” dedi.

Demirtaş, Türkiye ile Rusya arasında çok kritik bir gündemin yaşandığı dönemde bu ziyareti gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, Türkiye Rusya tarihi ilişkilerine çok önem verdiklerini dile getirdi. Türkiye-Rusya ilişkilerinde zorluk yaşanmasına çok üzüldüklerini belirten Demirtaş, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine değindi. Demirtaş, şunları söyledi: 

"Bu konuda hükümetin tutumunun yanlış olduğunu ifade ettik. Devletler arasında sorun yaşanabilir, krizler çıkabilir. Her zaman diplomasi kanallarının açık olması ve sorunların diyalog ile çözülmesi yolunu benimsedik. Şu saatten itibaren de bu krizin iki toplumu da etkilemeyecek ve zarar vermeyecek çerçevede ele alınması ve insanlara zarar vermeyecek boyutta çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye toplumunun, Türkiye'de yaşayan yurttaşların mevcut krizde bir sorumluğu yok. Hükümetin hatalı bir dış politikası olduğunu düşünüyoruz." 

Lavrov: HDP tüm etnik azınlıkları temsil eden bir siyasi platform

Rus Bakan Lavrov da, HDP'nin Türkiye'de tüm etnik azınlıkları temsil eden bir siyasi platformu olduğunu söyleyerek bu çizgiyi her zaman desteklemeye devam edeceklerini ifade etti. Rusya ile Türkiye ilişkilerinin zor bir dönemden geçtiğini, bu konuya ilişkin görüşlerini daha önce de dile getirdiğini hatırlatan Lavrov, Rus uçağının düşürülmesinden sonra Türkiye'ye yönelik izledikleri politikanın Türk halkını hedef almadığını savundu. Lavrov, "Türk halkı ile dostluğumuzun yıllar süren geçmişi var. Kültürel, sosyal, ekonomik alanda ilişkilerimiz oldukça yoğun ve bu dostluğumuzun ilerde de devam edeceğini temenni ediyorum. Türk halkına karşı sıcak dost duygular besleyeceğiz" diye konuştu. 

IŞİD'e karşı savaşan gruplara destek teklifi

Demirtaş ile görüşmeler esnasında Suriye'deki durumu ele alacaklarını bildiren Lavrov, şöyle devam etti:

"IŞİD tehdidine karşı karada savaşan Iraklı ve Suriyeli Kürtlerin olduğunu çok iyi biliyoruz. Onlar, Irak ve Suriye orduları ile beraber evleri için, topraklarında yaşama hakları için mücadele veriyorlar. Tabi ki, bu onların vazgeçilmez haklarıdır. Nasıl Hristiyanların, Yezidilerin, diğer azınlıkların topraklarında kalma, atalarının topraklarında yaşama hakkı varsa, onların da hakları var. Rusya, Suriye yönetiminin isteği üzerine Suriye'de gerçekleştirdiği terörle mücadele operasyonunda, terör ile karada, sahada mücadele edenleri desteklemeye hazırdır."

İki isim ve beraberindeki heyetler daha sonra, görüşmelerine, basına kapalı olarak devam etti.  

Demirtaş, Rusya'ya gidişi öncesi yaptığı açıklamada, "Biz etkiliyiz, gücümüzü kullanmak istiyoruz. Moskova'da temsilcilik de açacağız" demişti.

Davutoğlu-Demirtaş arasında ziyaret polemiği

Başbakan Davutoğlu haftalık grup toplantısında ziyaretin zamanlamasını , "Türkiye özgür bir ülke, tabii ki herkes istediği yere gidebilir. Ama neden 2 ay önce, bir sene önce gitmediler? Neden hava sahamızı ihlâl ettikleri için kriz yaşadığımız bir ülkeye tam da bu zamanda gidiyorlar" demişti.

Demirtaş da yanıt olarak, "Cehaletin daniskası, Moskova’ya geçen sene de gittim haberi yok. Dönüşte kamuoyuna da bilgi verdim" ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Reuters

HABERE YORUM KAT