1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş programlarını iptal ederek geri döndü
Demirtaş programlarını iptal ederek geri döndü

Demirtaş programlarını iptal ederek geri döndü

Yurtdışında temaslarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaşanan yoğun çatışmalar ve artan can kayıpları üzerine bütün programlarını iptal ederek, Türkiye'ye dönme kararı aldı.

A+A-

Demirtaş, twitter hesabında yaptığı açıklamada ölümlerden duyduğu üzüntüyü paylaşarak, "İnsanlara ölümü reva gören savaş politikalarına teslim olmayacağız" dedi. 

Bulunduğu Almanya'nın Başkenti Berlin'de bugün yoğun bir programı olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre ve Sur'a yönelik polis saldırısı ile Dağlıca'da yaşanan çatışma ve çok sayıda can kaybı haberleri üzerine yurtdışındaki bütün programlarını iptal ederek, Türkiye'ye dönme kararı aldı. Demirtaş, Türkiye'ye döner dönmez durum değerlendirmesi yapmak üzere partisinin yetkili organlarıyla değerlendirme toplantıları gerçekleştirecek.

Demirtaş, Dağlıca'da yaşanan çatışmaya ilişkin twitter hesabında açıklama yaparak, olaydan duyduğu üzüntüyü de paylaştı. 

Demirtaş, "Öldürmenin gerekçesi olamaz, insanlarımızı ölüme sürüklemenin de. Her gün hepimizi kahreden ölüm haberleri kaderimizde olamaz. Dün Dağlıca'da yitirdiğimiz kardeşlerimize, Cizre'de yitirdiğimiz küçük çocuklarımıza Allah'tan rahmet halkımıza başsağlığı diliyorum. Halkın yoksul çocuklarına sadece ölümü reva gören, annelerin barış düşüne kan sıçratan savaş politikalarına teslim olmayacağız. Kin ve nefret kusmak yerine bu felaket tezgahından çıkışın yollarını hep birlikte bulmak zorundayız" sözlerini paylaştı. 

Programlarını iptal ederek Türkiye'ye dönme kararı alan Demirtaş, bugün sabah saatlerinden başlayarak Berlin'de Birlik 90/Yeşiller Partisi Genel Merkezi'ni ziyaret, Alman Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Dr. Norbert Röttgen ile görüşme, Almanya Parlamentosu Başkanı Dr. Norbert Lammert ve Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ile Parlamento'da görüşme, Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ile ortak basın toplantısı, Sol Parti Parlamento Grubu'nu ziyaret, SPD Lideri Sigmar Gabriel ile görüşme, SPD Genel Merkezi'ni ziyaret, Birlik 90/Yeşiller Partisi Parlamento Grubu'nu ziyaret, SPD Grup Başkanvekili Rolf Mützenich ve SPD milletvekilleriyle parlamentoda görüşme gibi yoğun programı vardı. (DİHA)

HABERE YORUM KAT