1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş “Öldürürseniz yargısız infazdır”
Demirtaş “Öldürürseniz yargısız infazdır”

Demirtaş “Öldürürseniz yargısız infazdır”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’de “vahşet bodrumu” olarak adlandırdığı binadaki yaralılara ulaşmak için bir kez daha basın aracılığıyla kendilerine yol açılmasını istedi.

A+A-

Demirtaş “O insanları öldürmeyi kafanıza koyduysanız bu infazdır, katliamdır. Tüm dünya biliyor. Bu insanları artık öldüremezsiniz, bu net” dedi. Kamuran Yüksek ise “Bizi bırakmıyorlarsa AKP kendi bir heyet oluşturup göndersin” diye konuştu. CHPli bir heyetin de pazartesi günü Mardin ve Diyarbakır’da bir dizi temasta bulunacağı bildirildi.
 
HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 62 günden bu yana devam eden sokağa çıkma yasağının son haftalarında, ilçedeki binalarda mahsur kalan yaralılar ile cenazeler ve sağ olan kişilerin dışarı çıkarılması için yürüttüğü çalışmaları, Mardin’den devam ettiriyor. Demirtaş, dün Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşgenel Başkanı Kamuran Yüksek, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ve HDP Mardin İl Eşbaşkanı Musa Alkan ile birlikte bir kez daha basın toplantısı yaptı.
 
Yaşananlar hukuk ve insanlık dışı
 
Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki toplantıda konuşan Demirtaş, ısrarla sürdürdükleri tüm çabalara karşın Cizre’deki yaralılara ulaşmalarına izin verilmediğini söyledi. Cizre'de yaşananların hukuk ve  insanlık dışı durum olduğunu kaydeden Demirtaş “Bu durumun son bulması için çaba ortaya koyuyoruz. Anlık gelişmeleri yerinden takip ediyoruz. Cizre'de bir kaç binada bodrumda veya bina içinde çok sayıda yurttaşımızla ilgili sonuç almaya çalışıyoruz. Hükümetin, hükümet sözcülerinin, binada bulunanların televizyon kanallarına bağlanıp yaptığı açıklamalar var. Bizim açıklamalarımız var. Türkiye toplumunun kafası bulandırılmaya çalışılıyor. Hükümet ve sözcülerinin açıklamaları ile kafa bulandırılmaya çalışılıyor. İlk günden bu yana diyoruz ki orada insanlar var, sağlar, bazıları yaralı, bazıları yaşamını yitirmiş durumda. O insanlar oradan çıkmak istiyorlar. O binadan ve bodrumlardan gelen bilgiler 'Bizim silahlarımız yok, buradan doğru ateş edilmiyor ama sürekli etrafımıza tanklarla ateş ediliyor, çıkamıyoruz' şeklinde. Dün kendi aralarında 16 yaşındaki bir çocuğu dışarı çıkarıp, ambulansın bulunduğu yere göndermek istemişler. Acaba bu şekilde ambulansa gidip hastaneye kaldırılabilecek mi diye. Ama onu da keskin nişancılar öldürdü” dedi.
 
5 kişilik bir heyetle gitmek istiyoruz

 
Söz konusu binalarda PKK’nin 2 üst düzey yöneticisi olduğuna dair hükümetten ve AKP medyasından verilen bilgilerin yalan olduğunu belirten Demirtaş “Sivil bir heyet ambulansla oraya gitsin. Kıyamet kopmaz. 15 gündür devlet oraya ulaşamıyorsa, çıkanlara engel oluyorsa burada bir trajedi vardır. 5 kişilik bir heyet ve bir ambulansla ana caddeye 200 metre mesafedeki binaya gitmek istiyoruz. Durumu tespit edelim. Oradaki insanlar çıkmak istediklerini belirtiyorlar. Şimdi oradaki insanların durumlarını, kimliklerini devlet de biliyor, biz de biliyoruz. Ama hayır hepsini orada infaz edeceğiz diyen bir politika ile karşı karşıyayız. O nedenle çözülemiyor. Sayıları da tam bilemiyoruz. Bir sokak çembere alınmış, giriş ve çıkışlara izin verilmiyor. Açlık, kan kaybı veya susuzluktan ölmeleri bekleniyor. Hükümet bunu bir başarı öyküsü olarak vermeye, yandaş medya da aşağılık bir şekilde zafer öyküsü gibi işliyor” dedi
 
Ölürlerse yargısız infazdır
 
Cizre’de yaralıların kaldığı bodrum için “vahşet bodrumu” nitelemesi yapan Demirtaş “Biz vahşet bodrumunda yaşanan ve sonrasında ortaya çıkacak olan sonuçların siyaseten geri dönülmez kırılmalara yol açacağı için çağrıda bulunuyoruz. Sağ insanlar var, sayıları 30, 35, 40 tam bilmiyoruz, fakat sağlar. O insanları öldürmeyi kafanıza koyduysanız bu infazdır, katliamdır. Tüm dünya biliyor. Bu insanları artık öldüremezsiniz, bu net. Çünkü çıkmak, ambulansa ulaşmak istiyorlar. Sonrasında hukuki bir işlem gerekiyorsa yaparsınız. Yok efendim, 'HDP kaçırmaya çalışıyormuş.' Nereye kaçırıyoruz. Tüm kent, mahalle abluka altında. Bu insani ve vicdani girişimlerimizi itibarsızlaştırmak için 'PKK üst düzeyleri varmış. Onları kurtarmaya çalışıyorlar' diyerek girişimlerimizi boşa çıkarmaya çalışıyorlar. Oradaki insanlar sadece dışarı çıktıklarında taranmayacaklarının garantisini almak istiyor. Hükümet bunun garantisini vermiyor. Tankla topla çıkanı ateş altına alıyor” diye konuştu.
 
Sağ olduklarına dair kayıtlar var
 
Dün için Cizre’de nöbetle açılan eczane, market ve fırınların açılmasını izin verilmediğini vurgulayan Demirtaş “Cizre'den gelen haberler iç açıcı değil. Nöbetçi market, eczane ve fırınların da kapatıldığı söyleniyor. Tümüyle bir karartma, abluka durumu söz konusu. Niyetleri nedir bilmiyoruz. Şırnak Valisi'ne sesleniyoruz, o insanların sağ olduğuna dair kanıtlarımız, TV bağlantı kayıtlarımız var. İsim listesi var. O nedenle infaz etmeyi düşünenler varsa, çok büyük bir suç işliyorlar. Bu suçtan kurtulamayacaklarını tekrar etmek istiyorum. Sivil heyetin ambulanslarla oraya gitmesine izin vermelisiniz. Göz göre göre bu vahşete izin vermeyeceğimizi bilmeniz lazım. Bu doğrultuda tüm ulusal ve uluslararası mekanizmaları kullanacağız” dedi.
 
Saray, Ergenekon ve Ordu uzlaşması
 
AKP hükümetine sert sözlerle eleştiri yönelten Demirtaş “Vicdanı ve hukuki ahlakı tükenmiş bir siyasal iktidarla karşı karşıyayız. Saray, Ergenekon ve ordu uzlaşması ile 7 Haziran'da bir darbe yapıldı. Hükümet de inisiyatif dışı kaldı. Hükümet de parlamento da bu işin içindedir. Şimdi bu koalisyon ittifak gücü her yerde kapsamlı bir katliam operasyonu ve kirli bir savaş yapıyor. Ne uğruna. Yeni bir saray iktidarı etrafında yeni bir gelecek, yeni bir kirli ortaklık uğruna yapıyor. Bunların hepsinin toplum tarafından iyi görülmesi lazım. Yürütülen katliamların esas nedeni budur. Sarayın iktidarını güçlendirmek için. Bu güne kadar derin devlet de bir anlaşma yaptı. Ergenekoncularla ulusalcılarla bir ortaklaşma, ittifak kuruldu. Buna bazı ırkçı Türk milliyetçileri de destek verdi. Böyle bir koalisyonla şimdi sahada da kendi özel operasyon güçlerini görevlendirmişlerdir” dedi.
 
“Evet” deyip boyun büküyorlar
 
Başbakan ve hükümetin de bu suçları örtmek için görevlendirildiğini dile getiren Demirtaş “Onlara da darbe yapılmış. 'Evet' diyip boyun bükmüş durumdalar. Her gün ağır bir faturaya gittiğimizi an be an görüyoruz. Başbakan'ın dün burada ifade ettiği, 'Daha çok insan ölecek, daha ağır askeri operasyonlar yapacağız' şeklindeydi. Daha çok asker, daha çok Kürt genci, daha çok PKK'lı yaşamını yitirecek anlamına geliyor. Bu ürkütücü bir durum. Ortada bir çözüm süreci yok. Çok hazin bir durum. Eğer siz askeri operasyonları daha fazla arttırmaya karar vermişseniz bu güne kadar olduğu gibi bundan sonraki tüm ölümlerin de sorumlususunuz. Daha çok insan öldürerek, buna sebebiyet vererek, sorunu çözeceğinize inanıyorsanız, 90'lardaki hükümetler gibi tüm kan ve can pazarının sorumlusu olarak kalacaksınız” diye konuştu.
 
Eylemlere katılım çağrısını yineledi
 
Yaşanan bu zorbalığı durdurmanın en etkili yolunun halk gücü olduğunu vurgulayan Demirtaş “Demokratik eylemlerle sesimizi yükseltmeliyiz. Her akşam saat 19'daki zulme karşı ses ver eylemleri büyüyerek devam etmeli. Büyük bir barış çığlığıyla kimsenin canına, malına zarar vermeden, örgütlü disiplinli bir şekilde bu eylemi büyütmelisiniz. Bu barış sesi büyürse bizim bu katliamları durdurma siyasetimiz güç kazanacaktır. Hükümet savaş politikasının halk tarafından desteklendiğini söylüyor. O zaman bu politikalara karşı herkes 19'da barıştan yana olduğunu göstermelidir. Kesintisiz bir şekilde. Bu çok kritik ve önemli bir çağrıdır. Bu konudaki hassasiyetimiz ve çağrılarımız devam edecek” diye konuştu.
 
11 defa ambulans gönderdik yalanı
 
Ardından söz alan Kamuran Yüksek ise, hükümet ve medyası tarafından yaralılar için ambulans gönderildiğine dair haberlerin yalan ve mizansen olduğunu söyledi. Yüksek “Biz Cizre'ye gitmek ve o 'Dışarı çıkmıyorlar, ambulanslara gelmiyorlar, hastaneye gelmeye rıza göstermiyorlar' dediklerinizle bizzat görüşmek istiyoruz. Çok açık ve net söylüyoruz. Onlarla görüşelim. Hastaneye gitmesi gerekenleri kendi ellerimizle götürmek istiyoruz. Eğer ki siz 11 defa ambulans gönderdik, ama kimse gelmiyor diyorsanız, bırakın biz gidelim, biz ikna edelim. Bundan öte bir şey var mı? Bize göre söyledikleri gerçek değil. Günlerdir bu konuda biz kanaatlerimizi paylaşıyoruz. Ambulans her sevk edildiğinde çatışma mizanseni, çatışma görüntüsü veriliyor. Yaralı insanların hastaneye sevki bir şekilde engelleniyor. Eğer sizin dediğiniz doğruysa, biz yanlışsak biz gidelim netleştirelim, kanıtlayalım. Kamuoyunu aydınlatalım. Tüm toplum da bu gerçeği bilsin. Eğer bizim gitmemizi istemiyorlarsa AKP kendisi bir heyet oluştursun ve Cizre'ye göndersin. Bizim yanlış olduğumuzu söylüyorsanız buyurun gidin kanıtlayın” dedi.
 
Cizre Kürtlerin hafızasından silinmeyecek
 
Taleplerinin insanların hayatlarını kaybetmediği bir ortam tesis etmek olduğunu dile getiren Yüksek “Biz sorunu, meseleyi çözmek istiyoruz. Cizre vakası Kürt halkının hafızasından silinmeyecek. Oradaki askeri görevliler, çeteler her kim varsa. Onların derdi 3-5 tane fazla insan öldürmeyi istemek olabilir. Ülkenin siyasetini, toplumun geleceğini düşünmeyebilirler, ama siz, biz düşünmek zorundayız. Orada hayatını kaybeden her insanın, göz göre göre ölümleri gerçekleşirse, ki önceki gün 9 kişi, sonra bir kişi hayatın kaybetti, bu böyle devam ederse, Kürt halkının hafızasından hiç bir zaman silinmeyecek” dedi.
 
Davutoğlu’nun “birleştirici ruhu”
 
Bu şekilde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün Mardin’de sık sık dile getirdiği “birleştirici ruh”un oluşmayacağına işaret eden Yüksek “Burada yüz defa bu ruhtan bahsetti. Bin yıllık birliktelik üzerine büyük büyük sözler söyledi. Tarihi sözler söylemeye çalıştı. Birleştirici ruh böyle mi olacak? Bir taraftan Cizre'de bir bodrumda onlarca kişi, mahsur kalacak, kurtarılmayı bekleyecek, orada insanları alıp hastaneye götürmeyeceksiniz, sonra birleştirici ruhtan bahsedeceksiniz. Gerçekten samimi bir durum olsaydı, dün kendisi Mardin'deydi. Cizre'deki, Sur'daki ablukanın kalkması için talimat verebilirdi. Ama bunu yapmayıp, birleştirici ruhtan bahsetmek samimiyetsizliktir" diye konuştu.
 
CHP heyeti geliyor
 
Bu arada CHP’nin bölgede yaşananları yerinde görmek için yeni bir heyet daha oluşturduğu ve heyetin pazartesi günü Diyarbakır ve Mardin’e giderek inceleme ve temaslarda bulunacağı bildirildi.
 
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök başkanlığında CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan, Kırıkkale Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’tan oluşan heyet, ilk olarak Diyarbakır’da valilik, belediye ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşecek, esnafları dinleyecek. Heyet ertesi gün de aynı temasları Mardin’de gerçekleştirecek. Heyet temaslarının ardından Çarşamba günü de bir basın toplantısıyla izlenimlerini aktaracak.
 
CHP, bölgede yaşanan çatışmalara ilişki birçok kez bölgeye heyet gönderdi. En son alarak Sur'a içerisinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke'nin de bulunduğu 6 kadın vekili göndermiş ve kadın vekiller incelemelerde bulunmuştu. Ayrıca CHP bölgeye doktor milletvekillerinden oluşan bir sağlık heyeti de göndermişti. İstanbul İl Başkanı seçilen Cemal Canpolat da partisinin belediye başkanları ve milletvekilleri ile Diyarbakır'a gelmişti.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler