1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş olayını bir de AK partili vekil anlattı
Demirtaş olayını bir de AK partili vekil anlattı

Demirtaş olayını bir de AK partili vekil anlattı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır-Ankara uçağında bir yolcu ile Kobani olayları nedeniyle tartışmasının tanığı olan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Hamzaoğulları, yaşananları anlattı.

A+A-
Aynı uçakla Ankara'ya geldiğin belirten AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Hamzaoğulları, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir yolcu arasında uçakta başlayan ve körük ile apronda devam eden tartışmayı şöyle anlattı. "30 Ekim akşamı 21.20 Diyarbakır-Ankara uçağı ile buraya hareket etmiştik. Uçak aprona indikten sonra yaklaşırken körüklere doğru 3'ncü sırada oturan bir yolcu Selahattin Demirtaş'a 'Selahattin Demirtaş, 1 Kasım'da sokağa insanları tekrar dökmeye çalışıyorsunuz. Bu ölümler yeterli değil mi ? Yetmedi mi? İnsanları öldürerek ne ele geçirmek istiyorsunuz' diye tepkisi oldu.
 
"TERBİYESİZLİK ETME"
 
 
Selahattin Demirtaş ise dönerek 'Terbiyesizlik yapma' dedi. Kendisi de 'Ben terbiyesizlik yapmıyorum, yüreğim yanıyor. Benim çocuğum  Kobani olaylarında yaralandı. Yaralı bir evladın babasıyım. Tepkimi anlaman lazım' dedi. Selahattin Bey bu tepki üzerine 'Çıkışta erkeksen bu ifadeleri yüzüme de söyle' dedi. Beyefendi de 'Ben Allahtan başka kimseden korkmuyorum' dedi. Hatta oturduğu yeri de tarif etti. Selahattin bey o dönemde korumasına susturmasını söyledi. Korumasının bir fiziki teması olmadı beyefendi ile koruması susturmaya çalıştı ama babanın tepkisi sürdü. Tepki üzerine uçakta olan yolcularda da karşılıklı tepkiler başladı. Uçak indikten sonra Selahattin bey güvenlik çağırılmasını istedi. Uçağın kapısı açıldıktan sonra da Selahattin bey ben bu yolcuyu almadan gitmeyeceğini söyledi. Bende kendisine, bu yapılanan doğru olmadığını, oturduğu yerin belli olduğunu ve şikayeti olacaksa emniyetin gerekeni yapacağını söyledim. Kendisi ısrarcı oldu. Bende kendisine Diyarbakır'a faydasının olmayacağını söyledim. Sonra körükte biraz daha ilerledik. Arkadan gelen yolcularla da arasında bağrışmalar vardı."
 
İŞTE O DİYALOGLAR
 
 
 Hamzaoğulları sözlerini şöyle sürdürdü: "Olay istenmeyen bir olaydı. Ama herkesin demokratik hak ve özgürlüğünü korumamız gereken dönemdeyiz. İnsanların canlı canlı 3'ncü kattan atıldığı bir Diyarbakır'dan bahsediyoruz. 40'tan fazla canımızı kaybettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Herkesin sağduyuya ihtiyacı var. Birlik beraberliğe ihtiyacımız olan bir dönem. Bu dönemde de  herkesin tansiyonu düşürecek açıklamalar yapması lazım. Babanın tepkisi beklide bir Kürt vatandaşın HDP Genel Başkanına tepkisinin neden bu kadar anlamlı olduğunu ilk defa gözler önüne seriyor. Artık Kürtlerde çok rahat sesini çıkarabilir iyor ve tepkisini ortaya koyuyor ve hiç kimseden çekinmediklerini gösterdiler."
 
 DEMİRTAŞ ÖZÜR DİLEDİ
 
Diyarbakır-Ankara uçağında karşılaştığı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın üzerine yürüyerek, tepki gösteren Abdulvahap Kaplan, demokratik olarak tepkisini dile getirdiğini belirterek, Demirtaş'ın karakolda kendisinden özür dilediğini kaydetti.
Diyarbakır'da 6-8 Ekim tarihlerinde yaşanan Kobani olaylarında oğlu yaralanan Abdulvahap Kaplan, Diyarbakır-Ankara uçağında karşılaştığı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın üzerine yürüyerek, tepki göstermesine ilişkin İHA'ya açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz Perşembe günü eşi ile birlikte Ankara'ya gittiğini ve Demirtaş'ı uçakta gördüğünü belirten Kaplan, “Demirtaş'ın da uçakta olduğunu gördük. Bu benim için fırsattır dedim. Çünkü Kobani olaylarında oğlum kurban eti dağıtırken yaralanmıştı. Diğer şehit edilen çocuklar gibi benim de oğlum şehit olabilirdi. Bu nedenle tepkimi dile getirdim. Kendisi ile tartıştığımda 1 Kasım'a iki gün vardı. Kendisine şunu söyledim 'Selahattin Demirtaş yine 1 Kasım için talimat verip, insanları sokağa dökmek için mi gelip, geri dönüyorsun? Amerikalı dostlarının yanına mı gidiyorsun?' O da bana 'Ne demek istiyorsun?' dedi. Ben de, 'Ne demek istediğim gayet açık. 6-7 Ekim'de insanları sokağa döküp neler yaptığını biliyorsun. Yine bir talimat verip, dostlarının yanına mı gidiyorsun?' deyince, bana 'terbiyesiz' dedi ve hakaret etti. Bunlara uçaktakilerin tümü de şahittir. O hakaret ettikten sonra ben de sarf ettiği cümlelerin aynısını ona sarf ettim. Ve dedim ki, 'herkes beni dinliyor ve onların deyimi ile ben demokratik olarak tepkimi dile getiriyorum.' Şiddet uygulamadım. Benim canım acıdı, çocuğum hastane. O gün oğlum da yeni ameliyattan çıkmıştı” dedi.
 
"ŞİKAYETİNİ GERİ ALDI"
Daha sonra uçakta bulunan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Süleyman Hamzaoğulları'nın koluna girerek, kendisini dışarıya çıkardığını anlatan Kaplan, “O bizi kapıya kadar getirdi. Tabi biz yürüyoruz o arkadan halen bu çeteyi alın diyor. Arkasına almış çeteleri, çeteyi alın diyor. Aslında orada çete durumunda olan bunlar. Dışarı çıktık. Onlarca polis dışarıda bekliyordu. Bizi karakola götürdüler. Demirtaş da geldi. Korumalarını dışarıya çıkardı ve 'özür dilerim' dedi. 'Uçakta yaptığım yanlıştı. Belki hakaret ettim. Özür diliyorum. Şikayetimi de geri alıyorum' dedi. O şikayetini geri alınca biz de geri aldık” diye konuştu.
 
DHA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum