1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş “Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok”
Demirtaş “Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok”

Demirtaş “Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’deki yaralı krizinin aşılması için bölgede yürüttüğü girişimlerini sürdürüyor.

A+A-

Dün Mardin’in Kızıltepe ilçesinde basın toplantısı düzenleyen Demirtaş “Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok. Ordu inisiyatifi ele almış durumda” dedi.


HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki yaralı krizinin aşılması için Mardin’de yürüttüğü çalışmaları sürdürüyor. Demirtaş, dün Kızıltepe ilçesine gelerek, burada Cuma Namazı kıldı. Demirtaş, ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, HDP Mardin İl Eşbaşkanı Musa Alkan, Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı İsmail Ası ile birlikte, Kızıltepe Belediyesi’ne geçerek, burada bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı yoğun izdiham ve sevgi gösterileri nedeniyle güçlükle başladı.


Mizansen var!


Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşanan son gelişmeleri ayrıntılı olarak ele alan Demirtaş, ambulanslara engel olunmasını mizansen olarak nitelendirdi. Demirtaş “İçişleri Bakanlığı koordinesinde ambulanslar binaya kadar gidecek, yaralıları alacaktı. Dün yine aynı senaryo tekrarlandı. Ambulanslar ana caddeye kadar gittiler, orada durduruldu. Sokağa tank atışlarıyla birlikte çatışma görüntüsü ve mizansen yaratıldı. ‘Güvenliğinizi sağlamamız mümkün değil’ diyerek ambulansları engellediler” dedi.


Siviller olduğunu vali de biliyor


Cizre'de bir başka binada 9 kişinin yangında öldüğü bina ile ilgili de konuşan Demirtaş “bulunan ve burada çıkan yangından dolayı 9'unun yanarak can verdiği yaralıların durumuna da değinen Demirtaş, "Oradan bize ulaşan bilgilere göre, o binada yangın çıktığı ve insanların olduğu şeklindedir. Karşılaşılan durum ilk trajedi ve ilk hukuksuzluk değil. Her yeni seferde daha fazla vahşi olmayı başarıyorlar, biz de şaşırıyoruz. İnsanlığın en dibe vurduğu dönemi yaşıyor AKP. 5 kişilik grupla sağlık ekiplerini alacağız diyoruz, gitmeye hazırız diyoruz, günlerdir izin verilmiyor. Şırnak Valisi dahil hepsi çok iyi biliyorlar ki orada sivil insanlar var” dedi.


Çürümüş cenazeler….


İki binada bulunan yaralıların da dışarı çıkamadığını ifade eden Demirtaş, "Onlar neden çıkamıyor, çünkü keskin nişancılar ateş ediyor. Ambulansların gelmesine izin vermiyorlar. Çok sayıda çürümüş cenaze var" dedi.


Hendeğe karşıyız…


Hendek siyasetine karşı olduklarını yineleyen Demirtaş, buna karşı siyasi iktidarın Kürtleri kurtarma adına Kürtlerin çocuklarını katletmesine de karşı olduklarını söyledi. Cenazelerinin sürüklendiğini söyleyen Demirtaş, buna da demokrasi, huzur operasyonları denilmesine tepki gösterdi.


Halk gidişata dur desin…


Demirtaş her akşam saat 19:00’daki eylem çağrısını yineleyerek “Halk bu gidişata müdahale etmezse, aklını yitirmişler, sadece Kürtleri değil, Türkiye'nin tamamını uçurumdan aşağı atacak. Tehlikeyi görüyoruz. Ortada PKK ille mücadele yok. AKP'nin herkesi teslim aldığı operasyon var. PKK'dan kurtarılacak kimse yok. Kurtarılacaksa Kürtler, AKP'nin barbar anlayışından kurtarılması lazım. Bu nedenle çağrımızı tekrarlıyorum; 'zulme karşı ses yükselt, barışa ses ver' diyoruz. Her yerde 'ben ne yapabilirim' demeyin. Yaptığımız çağrının çok kıymetli bir eylem çağrısı olduğunu herkes anlamalı. Sat 19.00 olduğunda savaşı yükseltmek isteyenler barış çığlığından utanmalı. Her yerde 'bu halk AKP'nin savaşından yanadır, yürüttüğümüz savaşı Kürtler destekliyor' diyenlere karşı, 'biz kirli savaşınızı desteklemiyoruz' diyenlerin sesi yükselmeli. Cizre duymalı, Sur duymalı, Başbakan duymalı. Buraya gelip, açıkça Kürt halkını hasta, rehabilite edilmesi gereken bir ucube olarak tanımlayan anlayış sizin sesinizi duymalı” dedi.
Davutoğlu’nun görevi katliamların üzerini örtmek.
 
MARDİN - Siyasi iktidarın, karşılarında kör bir duvar olarak durduğunu ve hiçbir ahlaki değeri umursamadığını kaydeden Demirtaş, Başbakan Davutuğlu'na verilen tek görevin ise katliamların üzerini örtmek görevi olduğunu savundu. Demirtaş “Öylesine büyük korku ve panikle hareket ediyorlar ki, hiçbir ahlaki, kitaba ne varsa, kanuna dair ne varsa unutmuş durumda. Onların tek korkusu iktidarı kaybetmek. Kaybetmemek için yapmayacakları ahlaksızlık yok. Yaralılara yapılanları görüyorsunuz. Davutoğlu'na verilen tek görev, 'bütün bu suçları örtmekle görevlisin' diyorlar. Bütün kanunsuzlukları örtmekte görevli Başbakan. Cizre'deki bir polise emir verecek gücü yok. Özel harekat polisi sağlık görevlilerine 'Sen git Başbakan gelsin' diyor. Davutoğlu da ortada Başbakan gibi geziniyor” dedi.
 
Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok
 
Güvenlik bürokrasisi ve ordunun bölgede inisiyatifi ele geçirmiş durumda olduğunu da vurgulayan Demirtaş, "Hükümet bir darbeyle devrilmiş haberleri yok. Ordu inisiyatifi ele almış durumda. 'Çık' dese de çıkmıyor, 'dur' dese de durmuyor. 'Başbakan Mardin'e geldiğinde mutlaka sokağa çıkma yasağının kalkması gerekir' denildi, kalkmıyor. O'nu takan yok. Biz uyarı yaptığımızda anlamıyorlardı. Bak inisiyatifi sıfıra geldi. Siyasetçiler olarak devrede olmamız gerektiğine dair sözlerimiz, Başbakan tarafından ciddiye alınmıyor. Saray'ın, Genelkurmayın başında olduğu Gladyo devrede. Psikolojisi bozuk, herkesi tehdit olarak gören güvenlik gücünü göndermişler. Herkesi öldürmek isteyen bir ekiple operasyon yapıyorlar” dedi. 
 
Barış sesi kesintisiz sürecek
 
Bugün yaşananları Başbakan'ın değil, sadece halkın durdurabileceğini anlatan Demirtaş “Her akşam çıkaracağınız ses, elbette büyüyecek. Kulakları sağır edene kadar bu barış sesi kesintisiz sürecek. Her gün büyütülmesini istiyoruz. Dün bir başlangıçtı, saat 19.00'da herkes barışa kilitlendi. Bu akşam daha da büyütülmeli, yarın daha fazla büyütülmeli. Cizre ablukasının, Sur ablukasının bir an önce kaldırılması, hiçbir yerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmemesi için, şehirlerimizin yakılıp yıkılmaması için barış sesini yükseltelim. Hükümetin açıkladığı savaş dayatmasına karşı halk gücünü gösterirse başarabiliriz. Gençlere, kadınlara güveniyoruz, Türkiye'nin vicdanlı halkına, aydınlarına güveniyoruz. Eminiz ki sizin barış çığlığınıza yanıt gelecektir” dedi.
 
Hayal dünyasında yaşıyorsunuz
 
Demirtaş, konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mardin'de yaptığı açıklamada 10 Maddelik "PKK ile Mücadele Eylem Planı" açıklaması ile ilgili yöneltilen soruya yanıt veren Demirtaş, Başbakan'ın konuşmasını dinleyemediğini, bu konudaki kapsamlı değerlendirmeyi daha sonra yapacaklarını belirtti.
Buna rağmen paketin hangi zihniyetle yapıldığını bilebildiklerini dile getiren Demirtaş “Ancak bu zihniyeti dinlemeden de önceden yapılmış açıklamalardan aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. Ortada kimse AKP'yi öyle kurtarıcı olarak görmüyor. Hayal dünyasında yaşıyorsunuz. Ayaklarınız yere basmıyor. Yeni bir AKP dini yarattınız. Bu din üzerinden gelin kanatlarımız altına girin diyorsunuz. Ortadoğu'da kimse sizin kanatlarınız altına girmez. Olacaksa kanatlarımız yan yana olacak eşit olacak. Kimse kimsenin kanatları altında olmayacak” dedi.
 
Zihniyetinizi rehabilite edin…
 
AKP hükümetinin açıkladığı pakette Kürt halkını "rehabilite edilmesi gereken hastalar" olarak görüldüğünü de belirten Demirtaş “Öyle görünüyor ki pakette böyle şeyler var. Bir düzeltme yapmak istiyorum. Bir bölge halkı yok, rehabilite edilmesi gereken sizin zihniyetinizdir” diye konuştu.
 
Tıpış tıpış döndü
 
DBP'li belediyelere yönelik 'idari ve özel tedbir' uygulanacağına dair açıklamalar hatırlatılınca da Demirtaş “Seçimle ele geçiremedikleri için, darbeyle, kayyum yöntemiyle valilik ve kaymakamlık üzerinden belediyeleri ele geçirmek istiyorlar. Bizlerden çok iyi biliyorlar. Bir dönem Sur belediyesine yaptıkları gibi, vali yardımcısını Sur Belediyesine kayyum atadılar. Ne oldu yönetebildiler mi? Seçimler yapıldı vali yardımcısı tıpış tıpış valiliğe döndü, halk yine belediyesini seçti. Görevden alınan hatta tutuklanan Abdullah Demirbaş'ı yeniden kendilerine başkan olarak seçti” dedi.
 
Yeni anayasa çıkma ihtimali yok
 
Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarına ilişkin de bir soru yöneltilen Demirtaş, "Halifenin yeni Anayasa yapma durumu yok, yeni bir Anayasa çıkma ihtimali yok biliyoruz. Darbe Anayasası'nı istemediğimizi göstermek için oradayız. Davutoğlu özgürlükçü Anayasa yapılacağına inanıyor mu?" sözleriyle yanıt verdi.
 
Halk yalanları ortaya çıkaracak
 
Ahmet Türk ise sokağa çıkma yasaklarının Kürt halkını sindirmeye ve susturmaya yönelik olduğunu belirterek “Evleri tanklarla, toplarla yerle bir ederek, sivillerin, kadınların, çocukların ölümünü gerçekleştiriyorlar. Halkımız direnişiyle yalanlarını açığa çıkaracak. Bugün Mardin'de konuşuyoruz. Çağrımız Kürdistan'adır, Kürt halkınadır. Bu politikayı boşa çıkacak demokratik eylemlerle, Başbakanın açıkladığı politikanın Kürtleri sindirmeye yönelik olduğunu göstermemiz lazım. Türkiye halklarına de seslenmek istiyorum. Bugün yaşadığımız zulüm politikalarına sussun kalmasınlar. Halklar arasında düşmanlığın gelişmesine engel olalım, duruşumuzu ezilen mazlum halkın yanında ortaya koyalım. Bu konudaki tepkilerimizi bütünleştirelim. Halklarımızı faşist diktatörlükten kurtaralım diyorum” dedi. 

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler