1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Herkes, iyi ki HDP'ye oy verdim diyecek
Demirtaş: Herkes, iyi ki HDP'ye oy verdim diyecek

Demirtaş: Herkes, iyi ki HDP'ye oy verdim diyecek

Yüzbinlerce kişinin toplandığı, karaya sığmayanların sandallarla denize taştığı partisinin İzmir mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 gün kalan seçimlerde herkesi HDP'ye destek vermeye davet ederek, "Başkanlık Sistemi" adı altın

A+A-
Kararsız seçmenlere de seslenen Demirtaş, "Halkımızın huzurunda ne dediysek onu yapacağız, meydanlarda ne konuştuysak onu yapacağız. 8 Haziran'da da onu yapacağız. HDP'ye oy veren herkes, iyi ki HDP'ye oy verdim de bu ampulün karanlığından kurtuldum diyecek" dedi.
 
HDP'nin İzmir Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirdiği mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkı selamladıktan sonra, geçtiği konuşmasında yine AKP'ye yüklendi. 13 yıldır iktidarda bulunan AKP'nin, eline geçen fırsatlara rağmen ülkenin sorunlarını çözmediğini söyleyen Demirtaş, bu saatten sonra işçinin, köylünün, emekçinin yükünü ağırlaştıran AKP'ye ülkeyi teslim edemeyeceklerini ifade etti. Demirtaş, Başkanlık Sistemi adı altında diktatörlük rejimini getirmeye çalıştıklarını belirttiği AKP'nin, ülkeyi felakete sürüklemelerine izin vermeyeceklerini de söyledi.
 
AKP'ye yönelik bu sözlerinin devamında HDP'nin çok kültürlü ve çok sesli yapısına dikkat çeken Demirtaş, "HDP nasıl bir partidir diye sorulduğunda, Türkiye gibidir denebilir. Biz gücümüzü de zenginliğimizi de sizin farklılığınızdan alıyoruz" dedi. 7 Haziran'dan itibaren parlamentonun da Türkiye gibi olacağını söyleyen Demirtaş, miting alanını hınca hınç dolduran yüz binlere "Daha güçlü bir demokrasi olacak. Bunun için HDP'yi izlemeye, gönül vermeye, oy vermeye devam mı İzmir?" diye sordu.
 
Kitleden yükselen "Evet" yanıtı ile konuşmasına devam eden Demirtaş, İzmir'in onurlu duruşunun HDP'nin verdiği mesaja sahip çıkacağına inandıklarını belirterek, "Karanlık bir ülke yaratmaya çalışanlara karşı herkesi HDP'ye oy vermeye çağırıyoruz. Umut sizsiniz. Umut diktatör sevdalıları değil" ifadelerini kullandı.
 
'Herkes güvenli iş sahibi olacak'
 
Bu sözlerinin ardından kentteki emekçilere ve gençlere de seslenen Demirtaş, şunları söyledi: "İzmir'in, ülkenin ekonomisini ayakta tutanlar; önce size dayatılan kölelik düzenini ortadan kaldıracağız. Herkes güvenceli iş sahibi olacak. Asgari ücreti 1800 TL yapacağız ki, insan onuruna yakışır bir yaşam olsun. Gençlerin büyük bir kısmı işsiz, öncelikle gençlere yönelik istihdam politikaları geliştireceğiz. YÖK'ün kaldırılacağı özgür demokratik bir üniversitede çalışma fırsatı sağlayacağız. 18-25 yaş arasındaki gençlere 'Genç Yaşam Kartı' vereceğiz, her ay 200 TL otomatik o kartlara dolacak, en azından yol paranız, çay, internet paranız olsun."
 
'Sizleri yok sayanlara cevabını vereceğiz'
 
İşçi ve emekçiler ile gençlerin yanı sıra emeklilerin yaşadığı sorunlar üzerinde de duran Demirtaş, emekli maaşlarını yükselteceklerini söylemeleri üzerine, AKP'nin bu söylemlerini yuhalattığını belirterek, "Maalesef yuhalayanlar da asgari ücretle çalışanlar, emekliler" dedi. Demirtaş, emeklilere "Emekli oldunuz diye sizleri yok sayanlara cevabımızı vereceğiz" diyerek seslendi.
 
'Siz de mutlu olmak istiyorsanız, HDP'de olun'
 
Demirtaş, daha sonra ise İzmirli kadınlar ile birlikte tüm kadınlara seslendi. Yaşamda en çok cefayı kadınların çektiğini dile getirerek, kadınların sefadan nasibini almadığını söyleyen Demirtaş, "Siz de mutlu olmak istiyorsanız HDP'de olun, HDP'nin yarısı kadındır, tıpkı toplum gibi. Kadının uğradığı zulmü, ikinci sınıf yurttaşlığı kabul etmiyorsanız HDP bunun tek adresidir. Evde çalışan kadınlar, sizler de sosyal güvenceyi hak ediyorsunuz" dedi.
 
'8 Haziran'da bu ülkede birlikte yaşamaya devam edeceğiz'
 
Demirtaş, bu sözlerinin devamında ise bir bütünen Türkiye halklarına İzmir'den şu sözlerle seslendi:
 
"Bu topraklar kutup değil, çöl değil, yeryüzünde ilk insanlığın var olduğu, yeryüzünde ilk defa tarımın yapıldığı yerleşimin olduğu topraklardır bu topraklar. Anadolu toprakları, Mezopotamya topraklarıdır. Bütün insanlığı beslemiş bu topraklarda aç susuz yaşamaya mecbur değiliz. Bu ülkeyi çalıp, çırpmasınlar istiyoruz. Siz yönetin, siz tüketin istiyoruz. İzmir'deki emekçiler, Bursa'daki emekçilere ses vermeli.
 
 
İzmir'de işçiler ayaklanabilsinler Bursa'ya destek olsunlar. Ancak böylesi dayanışmalarla ülkemizi düze çıkarabiliriz. İzmir Bursa'ya, Bursa Trabzon'a ses verecek, öbür şehirdeki kardeşinin acısını hissedecek ki, ülkede birlik olsun. Birbirimizi ikna ederek değişmeye zorlayarak değil. Her birimiz diğerini olduğu gibi kabul ederek yaşayacağız. Meydanlarda bizi yuhalatıyorlar. Sakın bu tuzağa düşmeyin, onlar yuhalattıkça siz sarılın, onlar düşman yapmaya çalıştıkça siz ellerinden tutun inancına, mezhebine göre ayırım yapmayın oy verdiği partiye göre ayırım yapmayın. Çünkü 8 Haziran'da bu ülkede birlikte yaşamaya devam edeceğiz.
 
 
8 Haziran sabahı uyandığınızda da birbirimizin yüzüne bakacak yüz kalmalı. Biz bunun için çabalıyoruz. AKP'li, CHP'li kim olursa olsun düşmanlaştırmayın. AKP'ye oy veren insanların düşüncesi o saldırganlar gibi değil. Onlar HDP'yi baraj altına bırakmaya çalışarak ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışıyorlar. Bir ülkenin cumhurbaşkanını düşünün parlamentoda ülkenin 4 partisi Meclis'te yar almasın diye çalışıyor. Madem milletin meclisi o zaman mecliste millet de olacak."
 
'Sen hangi yüzle Cumhurbaşkanı olacaksın?'
 
Tüm Türkiye halklarına bulunduğu bu çağrının ardından Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da "Madem 'Bütün ülkenin cumhurbaşkanıyım' diyorsun peki ötekileştirdiğin insanların cumhurbaşkanı nasıl olacaksın? Hangi yüzle bu insanlara ben sizin de cumhurbaşkanınızım diyeceksin?" sorularını yöneltti.
 
Erdoğan'ın 'Ben diktatör değilim aman aman HDP'ye oy vermeyin' diyerek, ülkeyi adım adım dolaşıp oy toplamaya çalışırken, AKP'liler bile çalışma yürütmediğini dile getiren Demirtaş, bu duruma "Bu nasıl bir demokrasi anlayışı? HDP nasıl bir korku sarmış bunların yüreğine? Neler yapıyorlar neler. Bakın matematik, hesap kitap ortada. AKP gece gündüz çalışsa her gün düşüşte inşallah, kafa üstü düşecek. Ama bir puan bile oy arttıramayan eğer HDP'yi barajın altında bırakırsak, HDP'nin yüzde 99'luk oyu AKP'nin hanesine yazılıyor. Bu nedenle bu kadar çirkefleşiyorlar. 'HDP'yi baraj altında bırakalım' diyorlar, bu kadar ucuz hesapları. Üstelik ileri demokrasi diyorlar. Şimdi bütün Türkiye'nin bunu iyi hesaplaması gerekir" dedi.
 
'Onları izlemeyin, dinlemeyin'
 
Partilerinin şimdiye kadar parti olarak seçime girmeyip, barajı aşamaması noktasında özeleştiri de veren Demirtaş, kendilerini iyi anlatamadıklarını ancak bu kez durumun böyle olmadığını vurguladı.
 
Demirtaş, "Biz şimdiye kadar barajı aşamadık, kendimizi anlatamadık bu suç, bu hata bizimdir. Ama bakın 81 vilayette bütün herkese gönlümüzü açtık.
 
Bizler çözüm önerilerini sunduk. Kadınlarla, gençlerle bir araya geldik. Bizler böyle renkli çok sesli Türkiye'yiz deyip, olabilecek en demokratik partiyi ortaya çıkardık. Şimdi bu partinin baraj altında kalması demek, karamsarlık demektir. Bizler sadece kendimiz için değil, tüm ülke için oy istiyoruz. Onların kara propagandalarını dinlemeyin. Zaten elektrik çok pahalı, zaten elektrik faturaları çok yüksek geliyor. Onlar çıktığında televizyonunuzu kapatın. Onları izlemeyin, dinlemeyin ziyan olur paranıza. Ellerinde iftiradan başka malzeme kalmadı. 7 Haziran'a 15 gün var. HDP'ye oy verenler, sizler cefakar çalışanlar daha disiplinli daha fedakar çalışırsanız, işte ülkemiz bu felaketten kurtulacak" diye konuştu.
 
'İyi ki HDP'ye oy verdim, diyeceksiniz'
 
Demirtaş, seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen hala kararsız durumda olan seçmenlere de seslendi. Demirtaş, bu kararsız seçmenlere şu çağrıda bulundu:
" 'Ben HDP'ye oy vermek istiyorum ama…' diyenler, bakın sıradan bir seçim yaşamıyoruz. En demokratik programı HDP ortaya koydu. Demokrasi ve ilericiliği savunan bir parti, eğer sizin kararsızlığınız nedeniyle baraj altında kalırsa AKP'nin karanlığını ortadan kaldırmak zor olacak. Halkımızın huzurunda ne dediysek onu yapacağız, meydanlarda ne konuştuysak onu yapacağız. 8 Haziran'da da onu yapacağız. HDP'ye oy veren herkes, iyi ki HDP'ye oy verdim de bu ampulün karanlığından kurtuldum diyecek."
 
'Herkes parlamentoda olmalı'
 
Bu sözlerinin ardından "Sizler 15 gün içinde kararlı bir şekilde çalışırsanız; ortada baraj diye bir şey kalmayacak. Çünkü biz kaldıracağız" diyerek konuşmasına devam eden Demirtaş, "Az oy alan partilerin de parlamentoya gelmelerini sağlayacağız. Sıfır baraj olmalı sıfır. Öyle bir parlamento olmalı ki, o parlamentoya bakan herkes işte benim parlamentom diyebilmeli. Parlamento onların elinde, yargı elinde, üniversite, medya onların elinde. Her yerde AKP'nin baskısı var, her yer AKP devletine dönüştürülmek isteniyor.
 
Her yerde AKP'li olmalısınız. Aksi halde vatan haini olursunuz diyorlar. Bu anlayış Suriye'ye felaket getiren anlayıştır. Kibirle yukarıdan bakarak, sarayın yüksek pencerelerinden halkı küçümseyenler, bu halka huzur ve barış getiremezler. DAİŞ barbarlığının nasıl bir barbarlık yaptığını izledik. AKP'nin alttan desteklediği silahlarla lojistik desteği ile ilerliyor bakın Ramadi'yi de ele geçirdiler. Suriye'nin büyük bir kısmında tecavüz ordusu hâkim oldu. Sanıyor musun ki DAİŞ yönünü Türkiye'ye çevirmeyecek" sözlerini sarf etti.
 
'Kestikleri ağaç değil, insan onurudur'
 
HDP'nin bütün renkleri ile DAİŞvari siyaset anlayışını ortadan kaldıracağını vurgulayan Demirtaş, "AKP karşısında titreyelim diye uğraşıyorlar. Doğa bizim değil, bu gördüğünüz doğa insan gibi yaşayan canlıdır. Biz bütün doğaya, hayvanlara sahip çıkarak insan gibi kalabiliriz. Kesilen ağaçlar, zeytinler, madenler nedeniyle yok edilen doğa, yok edilen insan, yok edilen yaşamdır. Bir yerde doğa bitmişse orada kültür bitmiştir. Roman, şiir bitmiştir, dil bitmiştir" dedi.
 
'Sandıklara sahip çıkın'
 
Sözlerinin sonunda sandıklara sahip çıkılması gerektiğin konusunda herkese bir kez daha uyarıda bulunan Demirtaş, "Zaten adaletsiz bir yarış var, demokratik, eşit bir yarış değil. Devlet imkânlarını sonuna kadar kullanıyorlar. Kaymakam ve valiler AKP il ilçe başkanları gibi çalışıyor. TRT onların emrinde, özel kanalları, yüzlerce medyaları var. Yine de HDP'den korkuyorlar. İzmir'de herkes sandık başına giderek, oylara sahip çıkmalı. Öyle şeyler var ki hasta olmasına rağmen gidip, oy kullananlar var. Her bir oy çok kıymetli" sözleriyle herkesi verdiği oyuna aynı zamanda sahip çıkmaya çağırdı.
 
Bu sözlerinin ardından konuşmasını noktalayan Demirtaş, kitlenin alkış ve z-ılgıtları eşliğinde miting platformundan inmesi sonrası miting son buldu.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT