1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: HDP’nin onaylamadığı anayasa uzlaşı sağlamaz
Demirtaş: HDP’nin onaylamadığı anayasa uzlaşı sağlamaz

Demirtaş: HDP’nin onaylamadığı anayasa uzlaşı sağlamaz

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, yaşanan her şeye rağmen diyalog kapılarının açık olması gerektiğini belirterek “Bütün bu sorunların varlığı görüşmememize için değil görüşmemiz için gerekçedir” dedi.

A+A-

Demirtaş, randevu iptali ile  yeni anaysa görüşmelerine de dikkati çekerek, “HDP ve tabanının onaylamadığı anayasa uzlaşı sağlamaz,” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaşanan çatışmalar, sokağa çıkma yasakları, özyönetim tartışmaları ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun HDP ile randevusunu iptal etmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Halk bizden çözüm bekliyor’

Demirtaş, çatışmaların sona erdirilmesi için diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini belirtti.

Parlamentonun 3’üncü büyük partisi olduklarını hatırlatan Demirtaş, “Çözüm önerisi yapmak sizin icazetinizle mi mümkün olacak. Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Çözüm adına yapabileceğimiz ne varsa, fazlasıyla yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Diyalog, müzakere kapılarını açmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sorun şiddet zemininden çıkmalı, barışçıl, diyalog yoluna dönmeli. DTK’nin amacı bu. Buna karşı utanmazca bir saldırı var,” dedi.

Yeni anayasa

Yeni anayasa tartışmalarına işaret eden Demirtaş, HDP’nin desteklemediği bir anayasanın toplumsal uzlaşma sağlayamayacağını vurguladı. Demirtaş, şunları söyledi:

“Yeni anayasa konuşuluyor. Ülkedeki herkes en önemli sorun olarak Kürt sorununun gösterirken, bu sorun konuşulmadan nasıl yeni anayasa yapılacak. Bu kadar ağır hak ihlalleri, baskı, tehdit altında nasıl toplumsal anlaşma yapılacak. HDP’nin desteklemediği bir anayasa ülkede toplumsal uzlaşma sağlayamaz. Özgürlükçü sivil bir anayasaya ihtiyaç var. HDP ve tabanının onaylamadığı bir anayasa toplumsal uzlaşmacı olmaz, Kenan Evren anayasasından farkı olmaz.”

“Görüşmenin iptali savaşta ısrardır”

Başbakan Davutoğlu’nun HDP ile görüşmesini iptal etmesine değinen Demirtaş, “Kendisi bizimle randevu talep ettikten sonra bizi hain ilan etmedi mi? Hain manşetleri attırmadılar mı gazetelere? Üslupsa ondan daha çirkin uslup var mı? Biz buna rağmen görüşmeyi iptal etmedik. Çünkü halk bizden çözüm bekliyor. Projesi olanın özgüveni de olur. Randevuyu Sırrı Süreyya Önder’den mi aldılar? Sırrı beyin bir lafıyla görüşmeyi iptal ediyorlar. Dolayısıyla burada bir bahane oluşturma var. Burada ucuz bir gerekçe oluşturma çabası var” dedi.

Yaşanan sorunların çözümü için her şeye rağmen diyalog kapılarının açık tutulmasının önemine vurgu yapan Demirtaş, “Bütün bu sorunların varlığı görüşmememiz için değil görümemiz için gerekçedir” dedi, şunları söyledi:

“Ben diyaloga inanan bir siyasetçiyim, en zor koşullarda bunun kesilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. En son başbakanın randevu tutumunu izlediniz. Son derece ciddiyetsiz bir yaklaşımla tutumla görüşmeyi reddedebiliyor. Üslupla ilgili bir sorun varsa gelir görüşmede rahatsızlığını dile getirirsiniz, ama bunu bahane ederek iptal etmek savaşta ısrardır. Anayasa ile ilgili görüşmek isterse bugün de yarın da görüşmeye hazırız. Ama biz AKP’ye herhangi bir proje ile gitme durumunda değiliz. Görüşme trafiğini başlatan onlardır. Sağduyuya davet ediyoruz.”

DTK deklarasyonu

DTK’nın özyönetim deklarasyonuna yönelik tepkilere ilişkin de konuşan Demirtaş, DTK kongresinde madde halinde tartışmaya açılan deklarasyonun yayınlanma amacının sokağa çıkma yasaklarının olduğu yerlerdeki çatışmalardan sıyrılıp, siyasi zemin yaratmak olduğunu belirterek, “Savaş istemeyen, sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesini isteyen herkesin deklarasyona bu şekilde yaklaşması gerekiyor. Çünkü sorununun çözüm yeri parlamentodur, siyasi yollardan çözmek istiyoruz. Çatışma ve savaş zemininden çıkarak, siyasi zemine çekmek istiyoruz demiştik. Fakat maalesef hükümet ve devlet aklıyla hareket eden kesimler linç kampanyasına başlamıştır. Bunun başını da Cumhurbaşkanı ile Başbakan çekiyor,” dedi.

Soruşturmalar

Demirtaş, haklarında başlatılan soruşturmalara ilişkin savcılara seslenerek, “Bizi hain ilan edenler, dokunulmazlığımızı kaldırmak isteyenler, bir an önce asılmalı, idam edilmeli, infaz edilmeli diyenler, parti kapatma için harekete geçenler, madem bu kadar vatanseversiniz, memleketi soyanlarla, rüşvetçilerle hırsızlarla ilgili neden bu kadar hızlı harekete geçmediniz?” dedi.

İstanbul Barosu’nun açıklaması

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) 14 maddelik “özerklik” deklarasyonuna karşı yayınladığı 14 maddelik bildiriyi, “Utanç vesikası” olarak niteleyen Demirtaş, “Burada Baro başkanı öldürüldü sesleri çıkmadı. Roboski Katliamı yaşandı gıkları çıkmadı, biri çıktı,’Kabul etseniz de etmeseniz de rejim değişmiştir Başkanlık sistemine fiilen geçtik’ dedi, bu barocuların gıkı çıkmadı, Şimdi demokratikleşme ve birlikte yaşam beyannamesine karşı ırkçı reflekslerle faşist duygularla  bildiri yayınlıyorlar… Dünyanın her yerinde cahil aydınlar var ama oran olarak bizim ülkedeki kadar hiçbir yerde yok” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler