1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Genelkurmay AKP'ye çalışmaktan vazgeçmeli
Demirtaş: Genelkurmay AKP'ye çalışmaktan vazgeçmeli

Demirtaş: Genelkurmay AKP'ye çalışmaktan vazgeçmeli

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Ağrı'da PKK ile TSK arasında çıkan çatışmadan sonra Genelkurmay'ın yaptığı açıklamayı eleştirerek “Genelkurmay AKP'ye çalışmaktan vazgeçmelidir” dedi.

A+A-
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara Vişnelik'te ODTÜ Mezunları Derneği'nin düzenlediği panele katıldı.
 
Buluşma öncesinde Demirtaş, Ağrı'nın Diyadin ilçesinde PKK ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında çıktığı belirtilen çatışmaya ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Demirtaş'ın açıklamalarından başlıklar şöyle:
 
Ağrı'daki çatışma
 
“Biz de kamuoyundan öğrendik. Detaylı bilgi alamadık. Tabii ki üzücü ve kaygı verici bir gelişme. Tam olarak nasıl gerçekleşmiş, iyi araştırılması soruşturulması lazım. Nihayetinde barış süreci diye bir süreci hep birlikte sahipleniyorsak silahlar sussun diye, kimse ölmesin, öldürülmesin, yaralanmasın diyedir. Bence herkesin buna dikkat etmesi lazım. 'Her iki tarafın da orada ne yaşandığıyla ilgili tatmin edici bir açıklama yapması gerekmektedir.
 
“Genelkurmay AKP'ye çalışmaktan vazgeçse iyi olur. Bu ülkenin ordusudur. Bir partinin ordusu değil. Kendileri de seçime giren bir parti değiller. Bu tür seçime endeksli açıklamalar veya adaylıklarla ilgili spekülasyon yapacak açıklamalar yapmasalar iyi olur.
 
Çözüm süreci
 
“Sırrı Bey açıkladı zaten İmralı Heyeti'nin sözcüsü gelişmeleri takip ediyor. Silahlar tümden sussun ve bırakılsın diye bir çaba içerisindeyiz. 10 madde müzakere edilsin diye çaba içerisindeyiz. İmralı Heyeti'miz de buna katkı sunmaya çalışıyor. Sırrı Bey'in söyledikleri doğrudur.”
 
Ne olmuştu?
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde bugün yapılmak istenen ağaç dikimi öncesi Ağrı'nın Diyadin ilçesi Yukarıtütek Köyü bölgesinde Türk Silahlı Kuvevetleri'nin (TSK) bölgede operasyon başlatması üzerine PKK'liler ve  arasında çatışma çıktı. Çatışmada 4 askerin yaralandığı belirtildi.
 
Fidan dikimini organizasyonunda yer alan DBP Diyadin İlçe Eş Başkanı Nuri Şahin, fidan dikimi için geldikleri köy girişinde valilik kararı ile durdurularak köye alınmadıklarını belirtti. Askerlerin bölgede çatışma olduğunu kendilerine aktardığını belirten Şahin, alanda dört askeri helikopterleri sürekli uçtuğunu, ancak bulundukları yerden kendilerine çatışma sesinin gelmediğini belirtti.
 
Konuyla ilgili Genelkurmay'dan yapılan açıklamada “Bahar Şenliği olarak isimlendirilen etkinlikte Bölücü Terör Örgütü'nün propagandasının yapılacağı, vatandaşlarımıza seçimde destekledikleri adaylara oy vermeleri konusunda baskı uygulanacağı yönünde bilginin alınması üzerine, Kamu Düzeninin bölgede sağlanması için Ağrı Valiliğinin talimatı ile Ağrı İl Jandarma Komutanlığınca 15 Timden oluşan Güvenlik Gücü 10-11 Nisan gecesi bölgeye sevk edilmiş, bölgede tertiplenme esnasında unsurlarımıza Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açılmıştır. Ateşe derhal karşılık verilmiştir” denildi.
 
 
(İMC)
Çatışma sırasında 4 askerin yaralandığı belirtilen açıklamada “Bölgeye İnsanlı Keşif Uçağı, Silahlı Helikopterler ve karadan da takviye Komando Birlikleri sevk edilmiş olup çatışma devam etmektedir” dedi.
 
PKK tarafından ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

HABERE YORUM KAT