1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Gelin hep birlikte bu tezgahı bozalım
Demirtaş: Gelin hep birlikte bu tezgahı bozalım

Demirtaş: Gelin hep birlikte bu tezgahı bozalım

Diyarbakır Lice'de halk ile buluşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ırkçı saldırılara dikkat çekerek, “Kardeşlik bakidir.

A+A-

Siz onların inadına Lice'de bir Türk görürseniz ona sarılın. Batı illerinden Lice'ye, Silvan'a, Cizre'ye sahip çıkmasını bekliyoruz. Bu kardeş eli tutulmalıdır. Herkes bir tezgahtan söz ediyor. Türk ve Kürt'ü ayıran bir tezgahtan söz ediliyor. Madem tezgah var, gelin hep birlikte bu tezgahı bozalım” dedi.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Dengir Mir Mehmet Fırat, Celal Doğan ile Mithat Sancar'ın da aralarında bulunduğu milletvekili heyetiyle birlikte Diyarbakır'ın Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde yaklaşık bir aydır devam eden askeri operasyona karşı bedenlerini siper eden canlı kalkan eyleminde bulunan yurttaşları ziyaret etti.

Dün 2'si 7 kişinin yaralandığı canlı kalkanlarla görüşen Demirtaş ve beraberindekiler, daha sonra Lice merkeze giderek, halkla buluştu. Lice'de HDP ilçe binası önünde binlerce kişi, HDP heyetini "Bijî berxwedana Cizirê", "Lice isyandır Cizre'ye selamdır" sloganlarıyla karşıladı. 7'den 70'e bütün Licelilerin katıldığı karşılama adeta barış mesajlarının yükseldiği mitinge dönüştü. Demirtaş, Kürt halkının barış duygularına dikkat çekmek için, Kürdistan'da olduklarını ifade ederek, barış mesajlarının muhataplarına ulaşmadığını söyledi.
 
'Hiç kimse taleplerimizden vazgeçmemizi beklemesin'


AKP'nin yıllardır denenmiş baskı politikalarını ve 80'leri yaşatmak istediğini, bugün Silvan ve Cizre'de yaşatılanların da aynen böyle olduğunu belirten Demirtaş, bu yaşatılanlarla çözümden uzak sığ bir aklın harekete geçtiğini gösterdiğini söyledi. "Biz bu akılsız politikalarla uğraşacak değiliz" diyen Demirtaş, "Biz ne yapacağız? Bizim temel sorumuz budur. Burada vereceğimiz mesajı iyi anlamak lazım. Kürt halkı öyle bir irade ki hiç kimse, taleplerinden vazgeçmesini beklemesin. Kürtler anavatanında anadiliyle barış içinde yaşamak istiyor. Atanmışların değil seçilmişlerin yönetimini istiyor. Bu talepler sadece Kürt halkı için değil tüm Türkiye halklarının talebidir. Biz vazgeçsek de Kürt halkı vazgeçmez" dedi.
 
'Kaybedenler her zaman zulmedenler olmuştur'


HDP'nin barış politikalarına da değinen Demirtaş, "Kürt halkının siyasi temsilcisi olarak halkın demokratik taleplerini gerçekleştirmek ve savaşa dur demek zorundayız. Barış ısrarı asla bir teslimiyet, korkaklık değildir. Ankara'nın savaş politikalarını durduracak tek güç, HDP ve bileşenleridir" dedi.


HDP ve Kürtlere yönelik ırkçı saldırılara dikkat çeken Demirtaş, "Saldırılar karşısında halkımız çaresiz değildir. Çünkü bizim halkımız mazlumdur. Her zaman mazlumdan ezilenden yana olur. Devlet hükümet aklı barış isteyen bu akıl karşısında yenilecek. Kaybedenler her zaman zulmedenler olmuştur" diye konuştu.
 
'Lice'de bir Türk görürseniz ona sarılın'


Bütün halklardan talebi olduğunu belirten Demirtaş, "Birlik ve beraberliğinizi bozmayın. Her yerde omuz omuza durun fırtınalı günler elbet sona erecek" mesajını verdi. İnsanları, arabaları yakanların bu işleri ile kardeşliği bozulacağını sanmasının yanıltıcı olduğunu belirten Demirtaş, "Kardeşlik bakidir. Siz onların inadına Lice'de bir Türk görürseniz ona sarılın. Bu ırkçı saldırılar sona erecektir. İnsanların arabasını evini yakmak onursuz bir tutumdur" dedi.
HDP'nin kardeşlik ve eşitlik partisi olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "Kardeşlik ve eşitlik partisi olduğu için bu iktidarı düşürmeyi başardı bu nedenle saldırı altındadır. HDP, Türkiye'nin fotoğrafıdır. Onların da hazmedemediği budur. Biz nerede mazlum halk varsa onunla birlikte direniriz. Rojava'da olan budur. Bu nedenle bizi ortadan kaldırmak istiyorlar" diye ifade etti.
 
'Seçimlerden vazgeçmiyoruz'


Licelilerin her zaman HDP'ye sahip çıktığını şimdi sıranın Türkiye'nin batısında olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Kürt hareketinin bütün bileşenleri de HDP'nin binbir zorlukla büyük bir zafer elde ettiğini görmesi lazım. HDP, Sayın Öcalan'ın ve Türkiye halklarının desteği ile bugünlere geldi. HDP neyin ne olduğunun farkında, katliamların farkında. Biz halklarının çıkarının nerede olduğunun farkındayız. Seçimlerden vazgeçmiyoruz. Koşullar ne olursa olsun HDP'yi yüzde 10'un değil, yüzde 13'ün değil yüzde 20'nin üzerine taşımalıyız" dedi.


Halkın atanmışlar tarafından değil seçilmişler tarafından yönetilmek istediğini dile getiren Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin batısı HDP'ye kıymet verdi. Bizim için çok önemlidir. Batı illerinden Lice'ye, Silvan'a, Cizre'ye sahip çıkmasını bekliyoruz. Bu kardeş eli tutulmalıdır. Herkes bir tezgahtan söz ediyor. Türk ve Kürt'ü ayıran bir tezgahtan söz ediliyor. Madem tezgah var, gelin hep birlikte bu tezgahı bozalım. Sen uzatılan barış elini yakarsan, bir arada yaşam ve kardeşlik nasıl olacak? Lice fedakarca üzerine düşeni yapıyor. Fedakarlığın yapıldığı yer barışa hazır. Siz de barış sesini yükseltseniz barış gelecektir. Eller tetikten çekilsin, ateşkes gelsin diyorsanız barışın sesini yükseltmelisiniz."
 
'Ankara barış sesine kulak vermeli'


Cenazeler arasına fark koymadıklarını ve koymayacaklarını aktaran Demirtaş, gerilla annelerinin acısının acı olup olmadığını sorarak, şunları ifade etti: "Onun yüreği yürek değil mi? Gözyaşları gözyaşı değil mi? Lice halkı acılar arasına bugüne kadar fark koymadı, bu doğru bir duruştur. Ama Başbakan Ahmet Davutoğlu '2 bin pkk'lı gömdük' diyor. Bu rakamlar yalan mı doğru mu tarih gösterecek. 2 binin annesi babası var mı yok mu, onun acısı acı değil mi? 2 bin değil 20 olsun, 2 olsun, onun da annesi babası vardır.

 

Dağlıca'da, Iğdır'da anneler nasıl ağlıyorsa, Kürt'ün annesi de öyle ağlıyor. Sadece Kürt'ün annesi veya Türk'ün annesi ağlasın diyemezsin. En büyük tehlike budur. Davutoğlu, 'Anadilinizden ağıt yakabilirsiniz' diyor. Ne kadar yazık. Bunlar tüketilmiş politikalardır. Türkiye toplumu vicdanlıdır. Şehit cenazelerinde anneler, çocuklar nasıl ağıt yakıyor? Hiç kimse bu savaşa evladını kurban etmezsin. Savaşı durdurmak için halk o kadar istekli ki Ankara bu sese kulak vermedir. Gün gelecek, çok yakın bir zamanda bir kez daha barış sürecine gireceğiz."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler