1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Etnik savaş çıkabilir
Demirtaş: Etnik savaş çıkabilir

Demirtaş: Etnik savaş çıkabilir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Kürtler’le Türkler arasında yükselen gerilim, etnik sivil bir savaşa dönüşebilir” dedi.

A+A-

İrlanda’da yayımlanan The Irish Times gazetesine konuşan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Türkiye'de huzur, barış olmadan Suriye'de barıştan söz etmek mümkün değil” dedi.
 
Suriye'deki savaşın Türkiye’deki çatışmalarla alakalı olduğunun söyleyen Demirtaş, “Çünkü Türk Hükümeti, Suriye ve Türkiye'deki Kürtleri bir görüyor” diye konuştu. “Bu savaş Türk ve Kürt toplumunu bölüyor” diyen Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Barışı getirmek için siyasetteyim. Erdoğan’la biraraya gelmem sorunları çözecekse bunu yaparım. Sadece Avrupa’daki muhalafet partileri sesini yükseltiyor. Avrupa'daki hükümetler mülteci krizi nedeniyle Erdoğan’la iyi ilişkiler içindeler. Bu büyük bir yanlış.”
 
Çatışmalardan dolayı 500 bin Kürt’ün evlerini terk ettiğini belirten HDP Eşbaşkanı, “Binlerce kişinin kalacak bir evi, sığınacak bir yeri yok. 10 yerleşim bölgesi tamamen tahrip edilmiş; bu insanların acil insani yardıma ihtiyacı var” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT