1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş Diyarbakır'da
Demirtaş Diyarbakır'da

Demirtaş Diyarbakır'da

DİYARBAKIR- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, müzakere masasına dönülecekse oy kaybedip, kaybetmeyeceklerine bakmadan bunu destekleyeceklerini vurguladı.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün öğlen saatlerinde Batman’da görevlerinden uzaklaştırılan belediye başkanları ve meclis üyeleri ile yaptığı toplantının ardından Diyarbakır’a geldi.

 

Demirtaş, burada da bir otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş dünyası ile bir araya geldi. Demirtaş’ın gelişi nedeniyle polis, otel içerisinde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Bomba imha uzmanları otel içerisinde arama yaparken, içeriye girenler üst aramasından geçirildi.


Toplantının basına açık olan bölümünde konuşan Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinde sonra yaşanan olaylara dikkat çekerek, sorunu daha fazla savaş ve operasyonla çözeriz diyenleri bir gecesini polis kulübesinde bir polisle ya da asker mevziinde bir askerle nöbet tutmaya çağırdıklarını belirtti.

 

Türkiye’nin diyalog ve müzakere ile çözülebilecek bir sorununu tam da çözümünün arifesinde masanın devrilip, yeniden çatışmalı bir ortama sevk etmenin akıllıca bir siyasi hamle ve iş olmadığını savunan Demirtaş, “Mevzu anadilde eğitim, mevzu özerklik, siyasi talepler kültürel, ekonomik talepler mevzusundan çok güven problemleridir. Binbir güçlükle yarattığımız kısmı güven ortamı da Dolmabahçe mutabakatı ve sonrasında yaşanan gelişmeler ile akabinde genel seçimde HDP’nin başarısı ile birlikte tuzla buz olmuştur. Partinin baraj altında kalabilme ihtimali de göze alıyoruz. Seçime bir hafta var. Eğer yeniden müzakereye başlama, yeniden karşılıklı ateşkesle görüşmeye başlama konusunda irade görürsek, oy kaybeder miyiz, kaybetmeyize bakmadan anında müzakereyi destekleriz” dedi.


Toplantıya, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Diyarbakır milletvekilleri, DBP ve HDP İl Eş Başkanları, DTSO Başkanı Ahmet Sayar, DTB Başkanı Ergin Yeşil, GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal, DİSİAD Başkanı Burç Baysal ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve partililer katıldı.


(MP-ÖZ-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler