1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: Barış konusunda netiz
Demirtaş: Barış konusunda netiz

Demirtaş: Barış konusunda netiz

Van'daki programına sivil toplum örgütü temsilcileri ile düzenlediği toplantıyla devam eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, herkesi barış için elini taşın altına koymaya çağırdı.

A+A-

Günlerdir barışı tesis etmek için yollarda olduklarının ve mücadelelerinin kararlılıkla süreceğinin altını çizen Demirtaş, "Barış konusunda netiz. Adil bir barış istiyoruz" dedi. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van'daki sivil toplum örgütü temsilcileri ile kentteki bir otelde düzenlenen yemekli toplantıda bir araya geldi. Van milletvekilleri Lezgin Botan, Yurdusev Özsökmenler, Adem Geweri, Tuğba Hezer, Selami Özyaşar ve Remzi Özgökçe ile Bitlis Milletvekili Celadet Gaydalı'nın da katıldığı yemek, HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi'nin açılış konuşmasıyla başladı.

Konuşmasına, "Barış için yollardayız" diye başlayan Demirtaş, barış için güçlerinin ulaştığı her yerde barışı haykırmak için alanlarda olacaklarını belirterek, "Elbette barışa nasıl ulaşılacağına dair farklı farklı düşünce sahibi olabiliriz. Kimimiz barış için başka bir yolu, kimisi başka bir yolu tarif edebilir. Ama hedefine barışı koymuşlar arasında ortaklaşmak zor değil" dedi. 

'Barış konusunda netiz'

HDP olarak barış konusunda net olduklarının altını çizen Demirtaş, adil bir barışa ulaşmak istediklerini dile getirdi. Barışa giden yolda eleştirilere açık olduklarını, toplantıya da bu maksatla yaptıklarını aktaran Demirtaş, "Barış dediğimiz soğuk kâğıtlara yazılan, genelgelerle, tüzüklerle olacak iş değil. Yüreğinizde barışı istemiyorsanız orada barışı sağlayamazsınız. Biz 2013 yılında Sayın Öcalan'ın Newroz açıklamasıyla bir yola çıktık. Geçmişte defalarca denendi, içinde eşitli adalet olmayan sahte barış girişimleri denendi. Fakat başarılı olmadı.

Çünkü halkın adalet duygusu incinmişse, onu sağlayamazsanız, bu barış size seçim kazandırabilir, sizi başbakan yapabilir, iktidarda tutabilir, ama toplumdaki gerilimi, savaş potansiyelini ortadan kaldıramazsınız. İşte bugün içine düştüğümüz durum budur. Aldatmacaya, adalet içermeyen, karşısında kini eşit görmeyen, ben bu kadar güçlüyüm verdiğime razı olacaksın, size daha ne verelim, vereceğimizi verdik diyenlerle nasıl bir barış kuracaksınız. Eğer geldiğimiz süreci sorgularsak işin bu yönüne dikkat etmeli ve hakkaniyetli davranmalıyız" dedi. 

'Ölümlere ayrım yapmadan karşı çıktık'

Barışı tesis etmek için hiçbir sorumluluktan kaçınmadıklarını ve samimi olduklarını ifade eden Demirtaş, tutuklama, ölüm, katliam ve infazlara rağmen, "Barış ve çözüm bizden de AKP'den de kıymetlidir" dediklerini kaydetti.

Ölümler karşısında hiçbir ayrım yapmadan karşı çıktıklarının altını çizen Demirtaş, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir gerilla cenazesine giden devlet yetkilisi var mı? Bu yüzyıl içinde olmuş mu, bir tane örnek göstersinler. Bu PKK'liler uzaydan mı geliyor, o da bu ülkenin çocuğudur. Düşmanınız olabilir, kanun dışı olabilir, ama cenaze bizim örfümüzde, adetlerimizde ölüye saygı vardır. Bakın 10 gün boyunca cenazelere işkence yaptılar. Acılarımız ortak, etle tırnağız, e peki Kürt anne ve babalarının yaşadığı acı ne olacak. Senin bir Kürt annesinin acısını paylaşacak yüreğin yoksa nasıl barış olacak. Milyonlarca anne ve babanın yüreğine ateş düşürdünüz.

12 Eylül'den beri milyonlarca insan zulme uğradı. Barış diyorsun ama anne ve babanın yüreğini paylaşmıyorsun, sokakta öldürülen sivil yurttaşlarımız için Başbakan olarak acısını paylaşmıyorsan, Zergelê'de katledilen insanlar için bir taziye bile sunmuyorsan seninle nasıl barış yapılacak? Bunlarla nasıl barışı hayata geçireceğiz? Sizler toplumun vicdanını temsil edenlerseniz, iş insanlarımızın, hocasınız, mühendissiniz, mimarsınız. İşte hepiniz bu barış çağrısını yaparsa barış kazanır" diye konuştu. 

'Zulmün zaferi yoktur'

Günlerdir, haftalardır yollarda olduklarını, "Barış için taraflar elini tetikten çeksin, ateşkes olsun, iki taraf da buna uysun ve gözlemci heyetle birlikte masaya oturulsun" dediklerini hatırlatan Demirtaş, HDP'nin süreci bozduğu iddialarına karşı çıktı ve şöyle devam etti:

"Üçüncü bir gözlemci olsaydı, böyle konuşamazlardı. Gözlemci yoktu, ama tutanaklar var. Biz süreç aldatılma üzerine kurulmasın diye hedefteyiz. AKP'nin yalanlarına inanmadık diye bunu yapıyorlar. Biz bunu yapmadığımız için şimdi gece bombardımanla, psikolojik savaşla sonuç almaya çalışıyorlar. Zulmünün başarılı olduğu hiç bir tiran, diktatörlük yoktur.

 

Zulmün zaferi yoktur. İnsanlığın tarihi hep mazlumların tarihinden söz eder. Haklı olan kazanır, tarihin değişmez kuralıdır. Biz bu inançtayız, ama ancak bugün bitsin istiyoruz. Gençlerimizin kanına girilmesin. Biz hiç konuşmasak bile bütün dünya haklı olduğumuzu biliyor. Biz neden konuşuyoruz, dünyanın en ağır yükü tabutlara konulmuş genç bedenidir. Savaşın sorumluluğu bizde olmasına rağmen her yerde anlatıyoruz. Sayın Davutoğlu her gün her yerde savaşı niye yapmak zorunda olduklarını anlatıyor. Biz barışı anlatırken, o savaşına gerekçe arıyor. Hala HDP'yi suçluyor. IŞİD'e tek kelime etmiyor, ama HDP'ye hakaretler yağdırıyorlar." 

AKP'ye Dolmabahçe eleştirisi

Dolmabahçe Mutabakatı'nın üzerinin AKP tarafından neden çizildiğine de açıklık getiren Demirtaş, "Bunun kendileri için oy getirmeyeceğini görünce masayı devirdiler. Biz yanlıştır dedik mi, o metinde o fotoğrafın arkasındayız. Çünkü şerefli bir iş yaptık. Ama onlar bunu yapamıyor. Sayın Davutoğlu o dönem başbakandın. Ama çıkıp da doğru bir iş yaptık diyemediniz. Cumhurbaşkanı 'O görüntü yanlıştı' dediğinden beri sesiniz çıkmıyor. Kendi emeğinize bile sahip çıkamıyorsunuz. Orada doğru bir iş yapıldı.

 

Orada barış var, barışın nasıl sağlanacağı var. Birden bitirdiler, yok saydılar. Bunu yapıp erken seçimde iktidar olacaklar. Bu savaşı kendi iktidarın için yapacaksın, sonra da 'HDP yüzünden kan dökülüyor' diyeceksin, millet de buna inanacak öyle mi! Milleti aptal yerine koyacaksın ve millet yüzde 50 oy verecek sana öyle mi! Biz sandıktan kaçmıyoruz, biz sandıktan kaçmıyoruz.

 

Vicdansız olsak yerimizde otursak bu savaş AKP'yi bitirir. Ama bizim vicdanımız buna izin vermez. Lanet olsun öyle ikbale, öyle güce. Biz kararlıyız arkadaşlar. 80 milletvekili hepimiz bu yüzden oradayız. Barış herkese sözümüzdür. İrademizin arkasındayız" dedi. 

 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler