1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: “Asker, polis, PKK’nın vebalini taşıyoruz, küstüm oynamıyorum olmaz”
Demirtaş: “Asker, polis, PKK’nın vebalini taşıyoruz, küstüm oynamıyorum olmaz”

Demirtaş: “Asker, polis, PKK’nın vebalini taşıyoruz, küstüm oynamıyorum olmaz”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun HDP ile görüşmeyi iptal etmesiyle ilgili konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz ne askerin ne polisin ne PKK’nın ne bebeğin, kadının hiç kimsenin ölmemesi için siyasetteyiz onların sorumluluk ve vebalini taşıyo

A+A-

Demirtaş, önceki gün söylediği “Hükümet ile üç kez temas kurduk” sözlerini ise “Ben kendim görüşmedim” diyerek geçiştirdi. Demirtaş, “Partinizden hükümet ile görüşen var mıydı?” sorusunu ise yanıtsız bıraktı.


Diyarbakır’da iki gün süren ve bini aşkın delegasyonunun katıldığı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu toplantısı sona erdi. İki gün boyunca "özyönetim" tartışmalarının yürütüldüğü kongrenin sonuç bildirgesi açıklandı. Toplantının ardından gazeteciler mikrofonlarını HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yöneltti.
 
“Her gün hakarete uğruyoruz ama halkımız için esnek davranıyoruz”


Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün randevu verdiği ancak sonradan iptal ettiği HDP ile görüşmesiyle ilgili sorulara Demirtaş şu yanıtı verdi:


 “Şimdi siyaset eğer konuşarak çözmeyi başaramıyorsa, söyleyebilecek sözü yoksa tıkanmış demektir. Bir çözümsüzlük politikası, bir şiddet politikası tankla, topla terbiye etme politikası hayattayken söyleyecek sözleri yoktur. Ama biz kin ve nefret üzerinden kızgınlık, intikam üzerinden siyaset yapmıyoruz.

 

Biz diyalog kalanlarının her zaman açık olması gerektiğini ifade ediyoruz ve siyasette bunun için varız. Bize karşı kullanılan üsluba kullanılırsa hiç kimsenin birbiriyle konuşmaması lazım. Her gün hakaret ve küfürlerle karşı karşıya olmamıza rağmen sırf halkımız acı çekmesin sırf ölümler dursun siyasetçiler olarak görevlerimizi yerine getirelim diye siyasetçiler olarak esnek davranıyoruz. Biz ne askerin ne polisin ne PKK’nın ne bebeğin, kadının hiç kimsenin ölmemesi için siyasetteyiz onların sorumluluk ve vebalini taşıyoruz öyle küstün oynamıyorum gibi tavırlarla bu ülke yönetilemez yazık bu ülkeye yazık. Umut ediyorum ki şu anda kim siyasetten yana kin kandan gözyaşından yana bunu daha net bir şekilde görmüş olduk.
 
“Ben kendim görüşmedim” deyip geçiştirdi
 
Bir gazetecinin önceki gün DTK’da yaptığı konuşmasında, “Hükümet ile üç kez temas kurduk” sözlerini hatırlatılan Demirtaş, “Ben kendimi görüşmedim” diyerek geçiştirdi. Görüşmemenin kaçak çaydan kaynaklandığına inanıyor musunuz? sorusuna ise Demirtaş, “Görülüyor ki sudan bahaneler aranıyordu. Üslup meselesi sadece basit bir gerekçe yapıldı, yoksa aslında konuşamayacak durumda olduklarını ve bir çözüm politikalarının olmadığını herhalde bütün Türkiye görüyor” diye cevapladı.
 
“Mücadelemizi sürdürüyoruz”
 
Bundan sonra nasıl hareket edeceksiniz sorusuna da Demirtaş, “Biz işimize bakıyoruz. Biz AKP ile var olmadık, AKP ile de bitmeyiz. AKP’ye bağlı değiliz. Parlamentonun üçüncü büyük grubuyuz. Mücadelemizi de sürdürüyoruz. Deklarasyon çerçevesinde biz siyasal zeminde güçlenerek devam etmesi yönünde beyan ortaya koyduk. Ama ısrarla tankla topla bebekleri bile öldürerek bunun üstünü örtecek bir psikolojik savaşla olursa bizde elimizdeki bütün imkanlarla zulme karşı direniriz. Halka yönelik katliamlar sürdüğü müddetçe her canlı kendini korumakla yükümlüdür, sorumludur. Tercih hükümetin tercihidir halk barış hükümet savaş istiyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler