1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş aday olmayabilir
Demirtaş aday olmayabilir

Demirtaş aday olmayabilir

HDP'de ilke kararı olarak uygulanan "iki dönem" kuralı, haziran ayında yapılacak genel seçimlerde HDP'li 10 milletvekilinin aday gösterilmemelerine yol açacak

A+A-

HDP'de 'iki dönem' sıkıntısı: Demirtaş, Kaplan, Buldan olmayabilir

HDP'de ilke kararı olarak uygulanan "iki dönem" kuralı, haziran ayında yapılacak genel seçimlerde HDP'li 10 milletvekilinin aday gösterilmemelerine yol açabilir. 'İki dönem' kuralına takılan HDP'liler arasında Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile Hasip Kaplan, Ayla Akat, Emine Ayna ve Sebahat Tuncel gibi vekiller yer alıyor.

İSTİSNA UYGULANABİLİR
Yelda Gökdağ'ın Akşam'daki haberine göre, HDP kulislerinde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 10 civarında oy alarak, HDP'ye verilen desteğin 4 puan üzerine çıkmayı başaran Demirtaş ile partinin kurmaylarından Buldan için "istisna" uygulanabileceği dillendiriliyor.

'KURAL ESNEYEBİLİR'
HDP Genel Başkan Yardımcısı Muş Milletvekili Demir Çelik de, kulislerde ifade edilen söylentileri örtülü sözlerle doğruladı. "İki dönem" kuralının iki kişiyle sınırlı olmak üzere esnetilebileceğini vurgulayan Çelik, isim vermekten kaçındı. (Birgün)

HABERE YORUM KAT