1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş açlık grevi yapan tutukluları ziyaret etti
Demirtaş açlık grevi yapan tutukluları ziyaret etti

Demirtaş açlık grevi yapan tutukluları ziyaret etti

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinde açlık grevi başlatan tutukluların iki talebinin olduğunu belirterek, “Yaptığımız görüşmede tutuklular şu anda başlatmış bulundukları açlık grevlerinin iki temel taleplerinin olduğunu bize ilettiler. Bu tal

A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda açlık grevi başlatan tutukluları ziyaret etti. Ziyaretin ardından cezaevi önünde toplanan kalabalıkla birlikte açıklama yapan Demirtaş, açlık grevi yapanların taleplerini kendilerine ilettiklerini söyledi. Demirtaş, “Diyarbakır D ve E tipi cezaevlerine ziyaret gerçekleştiriyoruz. 22 gündür Türkiye'deki cezaevlerinde kesintisiz bir açlık grevi başlatılmış durumdadır. Bugünkü cezaevindeki ziyaretimizin temel nedeni de budur. Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde de 15 mahkum 22 gündür kesintisiz açlık grevindedir. Türkiye genelindeki cezaevlerinde ise 150'ye yakın tutuklu açlık grevini sürdürüyor. Her geçen gün açlık grevine katılanların sayısı artıyor. Yaptığımız görüşmede tutuklular şuanda başlatmış bulundukları açlık grevlerinin iki temel taleplerinin olduğunu bize iletti. Bu konuda kararlı olduklarını ve sonuna kadar gideceklerini ifade ediyorlar. Bu nedenle kamuoyunun, hükümetin, adalet bakanlığının mutlaka açlık grevlerine karşı duyarlı olmaları lazım. İki temel talepleri de şudur, birincisi Öcalan'a özgürlük, ikincisi anadilde eğitim ve Kürtçe üzerindeki baskıların kaldırılmasıdır” dedi.
Silivri'de açlık grevine giren tutuklulara yönelik şiddet uygulandığı şeklinde duyum aldıklarını belirten Selahattin Demirtaş, bu konuda bakanlık nezdinde gerekli girişimleri başlattıklarını söyledi. Demirtaş, “Yine Silivri'de açlık grevi yapan tutuklulara karşı cezaevi yönetiminin fiziki şiddet kullanarak müdahale ettiği haberlerini aldık. Bu konuda da bakanlık nezdinde girişimlerimiz var, sorumlulara kesinlikle soruşturma açılması için ve oradaki tutuklulara işkence yapanlara hukuki yaptırım uygulanması için takibini sürdüreceğiz. İnsanlar açlık grevinde bedenleri zaten yorgun düşmüş, o insanlara işkence yapmak insanlık suçudur, başka bir şey değildir” şeklinde konuştu.
Demirtaş, son zamanlarda yaşanan olayların iç açıcı olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaşadığımız dönem, süreç sıradan süreçler değildir. Bakın her gün Türkiye içeride ve dışarıda büyük bir savaş yaşıyor. Bugün Türkiye'yi resmen Suriye ile savaşa sokmuş durumdalar. İçeride zaten coğrafyamızda her gün insan ölümleri devam ediyor”.