1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş: 7 haziran sonrası bine yakın insan öldü
Demirtaş: 7 haziran sonrası bine yakın insan öldü

Demirtaş: 7 haziran sonrası bine yakın insan öldü

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, seçimlerin ardından yaşanan olaylarda bine yakın insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

A+A-

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avcılar HDP İlçe Örgütü’ne geçerek, Ankara Katliamı’nda hayatını kaybeden Binali Korkmaz’ın ailesine başsağlığı diledi. Ardından gazetecilere açıklamada bulunan Demirtaş, “Ateş düştüğü yeri yakıyor hepimiz acılıyız. Yüreğinde insanlık adına biraz kırıntı bulunan herkes acıyı yaşıyor. Bu halkın acıyı ortaklaşması açısından önemli. Asıl sığınmamız gereken şey bizi bir arada tutan şey bu duygudur. Acılarda ortaklaşmak, cenazeler arasına ayrım koymamak bizim için önemlidir. Katliamları, saldırıları boşa çıkaracak olan bu sahiplenmedir, ortaklaşmadır” dedi.

Seçimlerin iptal edilme ihtimali

Seçimin iptal edilme ihtimaline ilişkin soruya “Parlamento tarafından ertelenemez seçim anayasada böyledir” diyerek yanıt veren Demirtaş, YSK’nın ancak resmi savaş durumlarında seçimi iptal edebileceğini belirterek şöyle devam etti:

“Umarız öyle bir durum olmaz, seçim iptal olmaz. Sağlıklı sağlıksız bize bu seçimi dayattılar. Halkın iradesini tanımadılar. Bir tek kişi seçim istedi diye geriye kalan 80 milyon kişi bu günleri yaşıyor. Başımıza gelen budur. Madem YSK karar verdi, seçim tarihi belirlendi biz de bu seçimi yapacağız. Seçim çalışması yapamıyor olabiliriz ama bu halk aptal değil medyaya çıkmasak da halk neyin ne olduğunu görüyor.”

HDP miting yapacak mı?

“Perşembe günü merkez kurul toplanacak. Tekrar seçim yaşıyoruz. Binleri meydanlara toplayıp miting yapmanın anlamı yok. Seçimden bu yana bine yakın insan yok. Sivil, gerilla, asker, polis bir sürü insanı kaybettik. İnsanız biz. Halkımız, evlatlarımız öldürülmüyormuş gibi davranıp direk seçim çalışması yapabilir miyiz? Biz bu durumda, bu atmosferde miting yapabilir miyiz? İnsanların acıları varken nasıl oy peşine düşülsün bu düşünülebilir mi?” (imc)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler