1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirel: İfade vermeye gitmeyeceğiz
Demirel: İfade vermeye gitmeyeceğiz

Demirel: İfade vermeye gitmeyeceğiz

7 vekille birlikte hakkında ‘mahkemeye zorla götürme’ kararı verilen HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, “Hazırlanan iddianamelere ilişkin ifade vermeyeceğiz.

A+A-

Tek yapacağımız siyasi savunma olacaktır, bunun dışında biz mahkemeye gitmeyeceğiz ve bu mahkemelerdeki yargılamayı yok hükmünde sayıyoruz. Davanın hakim ve savcıları FETÖ’den tutuklandı” dedi.
 
KCK Ana Davası'nda yargılanan ve dosyaları daha sonra ayrılan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, HDP milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Besime Konca, Selma Irmak, Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Alican Önlü ve Nadir Yıldırım hakkında mahkeme tarafından zorla getirilme kararı verildi.

Kararı değerlendiren Çağlar Demirel, süreci anlatarak, “2009 KCK operasyonlarıyla birlikte siyasi soykırım operasyonları sürdürüldü. Birçok arkadaşımız 5 yıl tutuklu kalırken ben 3'üncü yılda tahliye oldum. Bu dava devam ederken 8 milletvekili olarak dosyamız ayrıldığı için dokunulmazlıklarımız kaldırıldı ve fezlekelerimiz getirildi. 8 milletvekili olarak bizlere dönük başlatılan mahkemelere katılmadık” dedi.
 
“DAVANIN HAKİM VE SAVCILARI DARBECİ OLARAK TUTUKLANDI”
 
Dokunulmazlıklarının kaldırılmasından kaynaklı mahkemeye gitmeyeceklerine dair parti olarak açıklamalar yaptıklarını söyleyen Demirel, dün itibariyle mahkeme gerçekleştirildiğini ve zorla getirilme kararı alındığını dile getirdi.

“Biz bu mahkemenin aslında işlevini yitirdiğini belirtiyor ve yok hükmünde sayıyoruz” diyen Demirel, 2009 dönemi operasyonları kapsamında hazırlanan iddianamelerin tamamen asılsız olduğunu söyledi.

2009'daki iddianamelerin tamamen polisler tarafından hazırlandığını, o süreçteki polis ve hakimlerin tümünün "FETÖ operasyonları" kapsamında tutuklandığını belirten Demirel, "Yargılanma sürecimizin hukuki bir dayanağı yoktur. Bu nedenle şu anda davamız yok hükmündedir ve biz bunu böyle değerlendiriyoruz. KCK Ana Davası'nın derhal düşmesi ve tutuklu bulunan arkadaşlarımızın ise derhal tahliye edilmesi gerekiyor" dedi.
 
“İFADE VERMEYE GİTMEYECEĞİZ”
 
2009 sürecinin cemaatin Kürt siyasi hareketine yönelik başlatmış olduğu bir operasyon süreci olduğunu dile getiren Demirel, “Bizi yargılayanlar tutukluyken halkın iradesi olarak biz nasıl oluyor da yargılanıyor ve zorla mahkemeye götürülmek isteniyoruz” diye sordu. Yaşananların ve yapılanların hukuk dışı olduğunu ifade eden Demirel, mahkemelere ifade vermeye gitmeyeceklerini vurguladı. 

HABERE YORUM KAT