1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirel: Dokunulmazlıklar gündemi saptırmaya yöneliktir
Demirel: Dokunulmazlıklar gündemi saptırmaya yöneliktir

Demirel: Dokunulmazlıklar gündemi saptırmaya yöneliktir

HDP Grup Başkanvekili Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, dokunulmazlıkların kaldırılmasından korkmadıklarının mesajını verdi.

A+A-

Demirel, dokunulmazlıkların esas olarak gündemi saptırmak amacıyla gündeme getirildiğini söyledi.HDP’li vekillerin fezlekelerinin meclise sunulması gündemde sıcaklığını koruyor. HDP, Hukuk Bürosunda alınan son verilere göre, 506 dokunulmazlık dosyasından toplam 112 milletvekilinin dosyası meclise sunuldu. HDP’nin 41 vekiline ait 278 fezleke bulunurken, CHP'de 33 milletvekiline ait 116 fezleke bulunuyor. AKP'de ise 21 vekile ait 41 MHP'de 6 vekile ait 14 fezleke bulunuyor.
 
“Demokratik siyaset hedef alınıyor”
 
HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, dokunulmazlıklara ilişkin yaptığı değerlendirmede, mecliste muhalefet yapan tek partinin HDP olduğunu belirterek, bu nedenle AKP'nin HDP'yi siyaset dışında bırakmayı hedeflediğini kaydetti. HDP'nin kriminalize edilmek istenildiğine işaret eden Demirel, dokunmazlıkların gündeme gelmesinin temel amacının demokratik siyasetin önünün kapatılması olduğunu aktardı.
 
“Dokunulmazlıklar sindirmek amaçlıdır”
 
Demirel, AKP'nin dokunulmazlıkları gündeme getirmesi, yürüttüğü savaş politikasının meşrulaştırmayı ve bununla birlikte siyaset yapan siyasetçilerin sindirmeyi amaçladığını belirterek, donulmazlıkların pişirilip pişirilip Türkiye kamuoyuna sunulduğunu ifade etti.

Demirel, “Alanlarda halkın yanında olarak mücadelemizi yürüteceğiz. Parlamentonun bir çözüm gücü olması gerektiğini bu ısrarlı bir şekilde söylüyoruz” dedi.
 
“Asıl gündemin üstü örtülmeye çalışılıyor”
 
Demirel, “Özelikle yolsuzluk, rüşvet, ihale, tecavüz dosyalarının olduğunu biliyoruz. Yani yargılanacaksa siyasi ve fikir özgürlükleri değil, belirttiğim hususlar yargılanmalıdır” dedi. Türkiye’de yaşanan savaş bununla birlikte yapılan hukuk dışı uygulamaların üstü dokunulmazlıklar ile örtülmek istenildiğine dikkat çeken Demirel, asıl gündemin Şırnak, Cizre, Silopi, Nusaybin, Sur olması gerektiğini ifade etti.
 
“Dokunulmazlıklardan korkmuyoruz”
 
Demirel, “Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayan bir anlayış ile hareket ediyoruz ve bunu önümüze hedef olarak koyduk. İlkesel tutumlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz dokunulmazlıkların kaldırılmasından asla korkmuyoruz dokunulmazlığı da asla bir zırh olarak görmedik. Mücadelemize direnişimize olduğumuz yerden devam edeceğiz” mesajını verdi

HABERE YORUM KAT