1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demircilik teknolojiye yenildi
Demircilik teknolojiye yenildi

Demircilik teknolojiye yenildi

Diyarbakır'da unutulmaya yüz tutmuş demircilik zanaatının ustaları, zamana karşı direniyor.Teknolojiye yenik düşen demirciler, hem iş yapama-maktan hem de yetiştirecek çırak bulamamaktan şikayetçi.

A+A-

Demire ateşle hükmedip, çekiçle şekillendiriyorlar .Onlar Diyarbakır'ın demir ustaları.Nacar baltası, çapa ve orak ise tezgahlarında sergiledikleri el emeği göz nuru ürünlerden sadece birkaçı.Bir zamanların gözde zanaatlarından demircilik,teknolojiye yenik düşen mesleklerden.

DEMİRCİLİK TEKNOLOJİYE YENİLDİ

Diyarbakır'da tarihi demirciler çarşısında bu iş, sadece 15 atölyede yapılıyor. 58 yıldır demircilik yapan Hıdır Dünderen, işi Ermeni ustalardan öğrenmiş.Onun en büyük kaygısı yetiştirecek çırak bulamamak. Dünderen,”Hayatım bu meslekte geçti. Benim ustam ermeniydi. Ondan sonra biz de usta yetiştirdik. Maalesef teknolojinin gelişmesinden sonra bu mesleğe ilgi kalmadı. Ne usta ne de çırak bulamıyoruz.” diyor.

'AYLARCA SİFTAH YAPAMIYORUZ'

Babasından mesleği devralan 10 yıllık demirci ustası İbrahim Erkek'in şikayeti de meslektaşlarıyla aynı. İbrahim usta,”Eski zamanla kıyasladığımızda kazanmıyoruz .  Bazen  4 ay 5 ay siftah yapamıyoruz.  Dükkanı kapatıp evimize gidiyoruz.Çok zor durumdayız.” ifadelerini kullanıyor.

En fazla yaz aylarında iş yapabilen demircilerin bu dönemde bile günlük kazancı 30 lirayı geçmiyor. Bu nedenle aylık kiralarını bile ödeyemeyen emektar ustalar var.