1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demirciler Çarşısı tarihe karışıyor
Demirciler Çarşısı tarihe karışıyor

Demirciler Çarşısı tarihe karışıyor

Diyarbakır'da bulunan tarihi demirciler çarşısı esnafı gelecek yıl yeni yapılan siteye taşınacak. Çarşı esnafı, bir dönemin en gözde mesleklerinden olan demircilik mesleğinin de bununla birlikte tarihe karışacağı endişesinde.

A+A-

DİYARBAKIR'ın Sur İlçesi'ne bağlı Balıkçılarbaşı Semti'nde bulunan Tarihi Demirciler Çarşısı esnafı, son günlerini yaşıyor. Diyarbakır'ın kent kültüründe ayrı bir yeri olan çarşı, gelecek yıl Şanlıurfa Yolu üzerinde yeni yapılan Demirciler Sitesi'ne taşınacak.

Teknolojik gelişmeler ve ürün çeşitliliğinin değişmesi yüzünden zaten zor günler yaşayarak, iş yapamaz duruma gelen demirci esnafı, bu durumun mesleklerini tamamen bitireceği endişesini yaşıyor.

Pulluk bıçakları, saban ve orak gibi tarım aletleri üreten çarşı esnaflarından İbrahim Erkek, son yıllarda yaşanan olumsuzlukların esnafı etkilediğini belirterek, “İşlerin azalması bir yana emeğimizin karşılığını alamıyoruz. 25-30 Liraya sattığımız balta, İstanbul Tahtakale'de 70-80 Liraya satılıyor. Çarşının trafiğe kapatılması yüzünden köylü artık eskisi gibi çarşıya gelemiyor. En basiti pulluk bıçakları eskisi kadar getirilmiyor. Bu da işlerimizin azalmasına neden oluyor” dedi.

Daha önce her dükkanda en az 8-10 kişinin çalıştığını belirten Erkek, “Şimdi her bir dükkanda hem teknolojik gelişmeler hem de ürün çeşitliliğinin değişmesi yüzünden işlerimiz azaldı. Örneğin eskiden yılda her bir esnaf yaklaşık 2 bin tane çapa satardı. Şimdi ise yılda ancak 100 adet satabiliyoruz. Buğday ve pamuk ekimi eskisi kadar yok. Şimdilerde daha çok mısır ekiliyor. Bu da haliyle bizim işlerimizi etkiliyor” diye konuştu.

Çarşı taşınıyor

Çarşının taşınacağına da dikkat çeken Erkek, “Demirciler Kooperatifi tarafından Şanlıurfa yolu üzerinde bulunan 500 Evler'in karşı tarafında site yapılıyor. 100 metrekare dükkan banka faizi ile birlikte 75-80 bin TL'ye mal oluyor. Buradaki birçok esnaf sitede maddi imkansızlıktan dolayı yer satın alamadı. Bazı esnaf arkadaşlarımızda mesleği bırakacağı yönünde karar aldı. Bu çarşıda bulunan birçok esnaf yeni yapılan sitede yer almayacak. Diyarbakır'ın en eski çarşılarından olan Tarihi Demirciler Çarşısı da artık tarihe karışacak. Çarşının da sanat sokağı yapılacağını duyduk. Hayırlı olsun. Ne yapılırsa yapılsa bu çarşının eski tadı olmayacak. Buranın kent için ayrı bir önemi vardı. Gelecek yıl artık olmayacak. Taşınmayla beraber artık bu kültürümüzde yok olacak” dedi.

İşlerinin azalmasında en büyük darbelerden birinin de köy boşaltmalar olduğunu belirten başka bir esnaf ise, “Bizim işimiz daha çok köylü ile. Köyler boşaltılınca işlerimiz de azaldı. Hele bir de kuraklık yaşandığında tam perişanlık çekiyoruz. Demircilikte eski tat kalmadı. Sırf boş durmamak ve satılır umuduyla her gün ocaklarımızı yakıp orak, çapa, kürek, çekiç gibi aletleri yapıp bekliyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT