1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demirbaş'a beraat
Demirbaş'a beraat

Demirbaş'a beraat

Sur Belediyesi Meclisi'nin Belediyeye alınacak personellerde Kürtçe, Ermenice, Süryanice veya Arapça dillerinden birini bilme zorunluluğu getirmesi nedeniyle Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında açılan davada beraat kararı çıktı.

A+A-

Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahmesi'nde görülen dünkü duruşmada yargılanan Demirbaş ve Belediye Meclis üyeleri beraat etti.Sur Belediyesi'ne işçi alımında adaylara, "Kürtçe, Süryanice, Ermenice ve Arapça dillerinden en az birini bilme zorunluluğu getirerek görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla yargılanan Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş beraat etti.

Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Demirbaş ile avukatı Sertaç Eke, katıldı. Basın mensuplarının alınmadığı duruşma sonrasında açıklama yapan sanık Demirbaş, savunmasında, belediye olarak halka en iyi hizmeti vermekle mükellef olduklarını söylediğini aktardı.

FARKLI DİLLER BİLEN PERSONEL
Savunmasında ayrıca, belediyeye farklı dilleri bilen personel almanın "görevi kötü kullanmak" olmadığını savunduğunu anlatan Demirbaş, "Belediyenin dış ilişkiler departmanına İngilizce, Fransızca bilen personel alınırken ayrımcılık ve eşitsizlik olmuyor da Kürtçe, Süryanice, Ermenice ve Arapça dillerini bilen personel alındığında mı ayrımcılık oluyor. Suç işlediğime inanmıyorum" dedi. Demirbaş, yaptığı savunmanın ardından dosyayı inceleyen hakimin, hakkında beraat kararı verdiğini sözlerine ekledi.

İDDİANAMEDEN DETAYLAR
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Demirbaş'ın belediyenin Temizlik ve Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere 85 işçinin alımıyla ilgili yüklenici firmayla yaptığı protokolde, "hizmet alanı kapsamında çalıştırılacak işçilerin, Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe, Süryanice, Ermenice ve Arapça dillerinden en az birini iyi derecede konuşabilmeleri gerektiğinin" zorunlu hale getirildiği belirtilmişti. Söz konusu şartın, ihale dokümanı içerisindeki şartnamelerde ve sözleşmelerde yer almadığı kaydedilen iddianamede, şu ifadelere yer verilmişti:

KÜRTÇE, SÜRYANİCE, ERMENİCE
"Kürtçe, Süryanice, Ermenice ve Arapça dillerinden birini bilmeyen kişilerin mağduriyetine sebep olunduğu, bilenlere ise haksız menfaat sağlandığı, bu suretle müsnet suçun işlendiği anlaşılmaktadır. Şüpheli hakkında İçişleri Bakanlığı'nca ön inceleme yapılarak, soruşturma izni verilmesine karar verilmiştir. Şüpheli, karara karşı Danıştay 1. Dairesi'ne itirazda bulunmuş, Danıştay da bu itirazın reddine karar vermiştir." İddianamede, sanık Demirbaş hakkında, TCK'nın 257/1. maddesinde yer alan "Görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilmişti.

Etiketler :