1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demirbaş gazetecilerle vedalaştı
Demirbaş gazetecilerle vedalaştı

Demirbaş gazetecilerle vedalaştı

DİYARBAKIR- Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde görev süresi dolacak olan Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, kentte görev yapan gazetecilerle düzenlediği kahvaltılı toplantıyla vedalaştı.

A+A-
10 yıldır Sur Belediye Başkanlığını yürüten Barış ve Demokrasi Partili Abdullah Demirbaş, görev süresinin dolması nedeni ile gazeteciler ile bir araya geldi. Düzenlenen kahvaltılı toplantıda gazetecilerle vedalaşan Demirbaş, görev yaptığı süreci içerisinde kendisine destek olan gazetecilere teşekkürlerini illeti. Önümüzdeki yerel seçimlerde BDP'nin Sur Belediye Eşbaşkan Adayları Seyit Narin ve Fatma Işık'ın da katıldığı toplantıda konuşan Demirbaş, "Başta sizler olmak üzere, bize destek veren bütün kurumlara ve halkımıza, partimize teşekkürlerimi ifade ediyorum, hatamız olduysa bizi affetsinler. Bu halka verebilecek bir canımız var, onu da vermeye hazırız. Çok büyük acılar, sıkıntılar yaşamış bu halka ne yapsak azdır” ifadelerini kullandı.
10 yıllık belediye başkanlık döneminde unutulmayacak birçok anısının olduğunu anlatan Demirbaş, en çok etkilendiği bir anısını gazetecilerle paylaştı. Gözaltına aldığında ellerine kelepçe takan polis ve mahkemede kendisinin savunan avukatın kendi öğrencileri olduğunu aktaran Demirbaş, acı ile mutluluğu aynı anda yaşadığını söyledi.
 
Çok dilli belediyecilik hizmetiyle bilenen Sur Belediyesi'nin geçtiğimiz günlerde resmi yazışmaların Kürtçe ve Türkçe olarak yazılmasına başlaması konusuna değinen Demirbaş, "Kürtçe ve Türkçe yazışma aşamasına gelmeden önce bunun altyapısını geçtiğimiz yıllarda hazırlamıştık. Personelimize dil eğitimi verdik. Aldığımız kararlar arasında, belediyede istihdam edileceklerin Kürtçe, Ermenice ve Süryanice bilmeleri gerektiğini belirtmiştik. Bütün bunlar bugün aldığımız kararın altyapısıdır. Artık hem kurum içi yazışmalarda hem de kurumlar arası yazışmalarda artık farklı dilleri kullanacağız.
 
Bunun amacı, yok edilmeye çalışılan dillerin, artık yaşamda yerini alması, resmiyette kullanılması demek, bu dillerin gelişimine önemli katkılar sunacaktır. Yok edilmeye çalışılan diller yeniden yaşatılacaktır. Kürtçe, Ermenice, Süryanice dillerini öğrettiğimiz zaman, bu dili öğrenmek isteyen insanların sayısı artacak çünkü bilmedi mi artık orada görev yapamayacak. Böylelikle hem bu diller gelişecek hem de bu dili öğrenen insanlar gelişecek. Biz dilli yaşamda hak ettiği yere getireceğiz. Bu nedenle aldığımız bu karar tarihseldir" diye konuştu. 
 
Gazetecilerin, "Resmi yazışmalarda Kürtçenin kullanılması konusunda izin için başvuruda bulunuldu mu?" sorusunu yanıtlayan Demirbaş, "Biz fiilli ve meşru mücadele inanıyoruz. Meşruiyet yasaların önündedir. Yasalara göre, yaptığımız suç olabilir ama bana göre o yasaların kendisi suçtur. Farklı dilleri bilen personel alımı yaparken, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğundan dolayı hakkımda dava açıldı. Ben de savunmamda, 'Sizin anayasanız eşit değil, biz eşitledik” dedim. Aldığımız bu kararlar Türkiye'nin anayasasında örnek teşkil edilecek kararlardır. Geçmiş dönemde ırkçılıkla aldığımız kararı hükümet şimdi kullanmaya başladı. Sur Belediyesi bünyesinde çalışanların arkadaşına ırkçı, nefret söyleminde bulanan kişinin işine son veriyoruz. Şimdi ise hükümet de bunu uygulamaya başladı” ifadelerini kullandı.
Demirbaş, yaptığı konuşmasının ardından gazetecilerle tek tek vedalaşarak helallik istedi. 
 
(ÜN-YRT-GS-Y)

HABERE YORUM KAT