1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demir: Diyarbakır Bana Dar Geldi
Demir:  Diyarbakır Bana Dar Geldi

Demir: Diyarbakır Bana Dar Geldi

Haber Analiz yazarlarından Derya Duysak, Bu hafta Diyarbakırlı Zengin ailelerden, Demir Ailesinin Oğlu Süleyman Demir'î tüm yönleriyle ve Bodrum da ki yatırımlarıyla konu olarak köşesine taşıdı.

A+A-

Haber Analiz yazarlarından Derya Duysak, Bu hafta Diyarbakırlı Zengin ailelerden,  Demir Ailesinin Oğlu Süleyman Demir'î tüm yönleriyle ve Bodrum da ki yatırımlarıyla  konu olarak köşesine taşıdı.

 

 

   Diyarbakır'ın önemli ailelerinden Demir Ailesi'nin üyesi olan Süleyman Demir,  doğuştan turizme aşık biri olarak  5 bin kişilik Halikarnas Disco ile dünyanın dikkatini Bodrum’a çevirmiş. Yeniliğe, yaratıcılığa, mükemmelliyetçiliğe ve detaylara çok önem veren, iş ahlakından ve prensiplerinden hiçbir zaman taviz vermeyen bir işkolik. “Bodrum'da tembel ve vurdumduymaz yaşayanları zaman zaman kıskandığım da olmuştur “ diyor.  Süleyman Demir, Türkiye'nin en eski turizmcilerinden Mehmet Demir'in oğlu.

Demir bugünlere gelişini şöyle anlatıyor; "Kolej yıllarında okuldan çıkar çıkmaz soluğu otelimizde alırdım. Rahmetli babam kapıdan kovardı. Ben pencereden yine içeriye girerdim. Turizm kitapları alır dünyanın farklı coğrafyaları hakkında bilgimi arttırırdım. Diyarbakır, Türkiye bana dar geliyordu. Dünyayı tanımak istiyordum.”Başarılı bir öğrenci o dönemde Türkiye'de sınırlı sayıda olan Maarif Koleji sınavını kazanıyor. Mezunlarının birçoğu siyaset ve ekonomi dünyasına yön veren Diyarbakır Maarif Koleji'nde çoğunluğu yabancı olan öğretmenlerinden sadece ders kitaplarını değil dünyaya ilişkin birçok bilgi edinerek mezun oluyor. Yazları İstanbul'a giden Demir Ailesi, oğullarının üniversiteyi kazanmasından sonra Diyarbakır'a dönmüyor.  Turizme aşık olduğunu belirten Süleyman Demir,  üniversiteden mezun olduktan sonra İngiltere'de turizm alanında eğitim çalışmalarına katıldı. Çok sevdiği annesinin arabulucuğuyla babasına Diyarbakır Demir Otel'i işletmek için teklif getirdi. Aile geleneğinde olmayan bu teklifi babasına kabul ettirmek için 6 ay annesi ile birlikte uğraştı. 'Sen benden iyi mi biliyorsun bu işi?' diyen babasına mevcut otel hasılatından yüzde 20 fazla ödeme yapacağını söyledi. Otelin terasına disco bar açtı. Nato'nun Amerikalı komutanları sayesinde New York'ta çıkan en yeni plaklar bir hafta sonra Demir Otel'de çalınıyordu. Doğu'nun Hilton'u olarak anılmaya başlandılar. İşinizin başında olmayınca arzu edilen şekilde ilerlemeyeceğini savunan Demir, "İlk işim bütün personelle toplantı yapmak oldu. Turizm Bankası'na gidip kredi aldım. Bütün otelin içini baştan aşağı yıktım. Dekorasyonu, odarın boyutlarını değiştirdim.  Borç aldım ama babamın aylık ödemelerini aksatmadan gönderdim" diye anlatıyor. 2 yıl sonra babası 'Oğlum artık turizmcilik yapmayalım. Bırak bizim kahvemizi başkası ikram etsin' deyince Diyarbakır'dan ayrıldı. Soluğu kolej yıllarından beri geldiği Bodrum'da aldı.

1978 yılında kendi ayakları üzerinde durabilmenin mücadelesini veren Demir,in   babası onu İstanbul'da yeni şirket kurmak için noterde beklerken o Bodrum İnci Pansiyon'un sahipleriyle kiralama anlaşması yapıyordu. Babasıyla 3 yıl küs kaldılar. Halikarnas'ın başarısı net bir şekilde ortaya çıkınca babası kendisine benzeyen inatçı oğluyla barıştı. Babasıyla karakterlerinin benzer olduğunu anlatan Demir, "O yüzden birbirimizle uyuşamıyorduk. O da başarmayı ileriye gitmeyi hedefleyen çok çalışkan birisiydi. Ben özgürlüğüme de çok düşkündüm. Düşüncelerimde özgür olmak kendim yaratmak istiyordum. Başarılı olayım olmayayım? Yeter ki ben yaratabileyim. Hatalarımdan ders alıp bir sonrakinde daha iyi yapma tutkusu var bende. Babamla aynı iş kolunda ortaklığı yürütemeyeceğimi hissediyordum. Babama bazı tavsiyelerde bulunurdum; 'Sen mi bana öğreteceksin?' yanıtını alırdım" diyor.

Süleyman Demir , Yalıçiftlik koyunda 6 yıldızlı otel için kolları sıvamış. 160 milyon dolarlık yatırım olan projeyi Amerikalı  bir ortakla gerçekleştireceklerini belirten Demir, “Bodrum’u  St.Tropez  yapacağız” diyor. Haberanaliz / Derya DUYSAK yazısından alıntıdır.