1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Demir Çelik, Rojavalı belediyecilerle buluştu
Demir Çelik, Rojavalı belediyecilerle buluştu

Demir Çelik, Rojavalı belediyecilerle buluştu

BDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Muş Milletvekili Demir Çelik, Rojava`nın çeşitli belediyelerden Diyarbakır`a deneyim paylaşımı için gelen belediye yetkilileriyle bir araya geldi.

A+A-

Rojava'nın Efrin, Dêrıke, Amude, Qamişlo, Tiltemir, Dirbêsiye ve Kobane belediyelerinin çeşitli birimlerindeki yetkilileri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin departmanlarıyla bilgi ve deneyim aktarımında bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi Eğitim Salonu'nda Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ'un yaptığı sunum sırasında salona gelen Çelik konuklarla görüş alışverişinde bulundu.

Çelik kendilerini Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek soruları yanıtladı. Kendilerini ağırlamanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Çelik, “Rojava devriminin Kürdistan devrimi olduğu bilincine rağmen 2 yılı aşkın süredir gerekli duyarlılık sahiplenmenin yaşanmaması bizim üzüntümüzdür. Bu yönüyle Bakur halkı olarak sizlerden bir kez daha özür diliyoruz" dedi.

2013 Nisan ayında yerel yönetimler komisyonundan bir heyetle Rojava'yı ziyaret edip 14 yıllık yerel yönetimler deneyimi ve pratiğini kendileriyle paylaşmak istediklerini belirten Çelik, “Bu deneyimlerimizi teknik, siyasi ve ideolojik boyutuyla sizlerle ortaklaştırmak istemiştik.  Ancak çetelerin Rojava'yı kuşatma altına alması gerekse Türkiye'nin tutumu nedeniyle bunu gerçekleştiremedik" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT