1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DEM-GENÇ, 1 Olağan Kongresi'nin sonuç bildirgesi
DEM-GENÇ, 1 Olağan Kongresi'nin sonuç bildirgesi

DEM-GENÇ, 1 Olağan Kongresi'nin sonuç bildirgesi

Demokratik Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEM-GENÇ), 13 Aralık'ta Diyarbakır'da düzenlediği 1. Olağan Kongresi'nin sonuç bildirgesi açıklandı.

A+A-

Bildirgede, gençlik öncülüğünde halkın özyönetim direnişinin büyütüleceği belirtildi.Demokratik Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEM-GENÇ), 13 Aralık günü binlerce gencin katılımıyla Diyarbakır'da gerçekleştirdiği 1. Olağan Kongresi'nin sonuç bildirgesini açıkladı.

''DEM-GENÇ ile örgütlenelim özgür yaşamı inşa edelim'' şiarıyla gerçekleştiren kongrenin özyönetim direnişinde yaşamların yitirenlere atfen gerçekleştirildiği belirtilen bildirgede, Ortadoğu coğrafyasının uluslararası ve bölgesel güçler tarafından kaosa sürüklendiğinde bu dönemde gençlik öncülüğünde halkın özyönetim direnişinin büyütüleceği ifade edildi.
 
'Direnişi esas alacağız'


Kongreden özgür yaşamı inşa etme kararlığının çıktığının belirtildiği sonuç bildirgesinde, "Nusaybin, Sur, Cizir, Silvan, Silopi ve Gever ilan edilen öz yönetim direnişleriyle AKP hükümeti ve devletinin halka ve gençliğe yönelik topyekun saldırılarına karşı topyekun direnişi esas alacağız. Bu sürecin şehitlerine ve Cizre'de annesinin kucağında katledilen 35 günlük Muhammed'in şahsında şehit düşen tüm yoldaşlarımızın anılarına sahip çıkacağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz" denildi. Şengal'in özgürleşmesinin de kutlandığı açıklamada, DAİŞ çeteleri ve arkasındaki güçlerin gerçekleştirdiği katliamların asla amacına ulaşamayacağı vurgulandı.


Bildirgede, katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin mücadelesine sahip çıkma sözü de verilerek, "Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan, Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürt gençliği Kürt sorununun demokratik barışçıl yollarla çözülmesi için büyük adımlar atmıştır. Bunun karşısında hiçbir çözümü olmayan devlet ve AKP hükümeti çözümsüzlükte ısrar ederek, önderliğimiz üzerinde tecridi derinleştirerek, Amed'te, Suruç'ta ve en son Ankara'da yurtsever, demokratik devrimci, Sosyalist halkımıza dönük katliamcı yüzünü göstererek, DAİŞ'ten hiçbir farkı olmadığını göstermiştir" denildi.
 
'Kısa sürede büyük acılar ve zorluklar yaşayabiliriz'
 
 
Kürt gençliği ve yurtsever halkın, AKP'nin gerçek yüzünü gördüğü kaydedilen şu ifadelere yer verildi: "Öz yönetim ilanı ve direnişi ile kendi çözümünü geliştirmiştir. Özyönetimleri salt hendekler ve silah ile ele alıp sivil halka ve gençliğe dönük katliamları görmemek bir halkın özgürlük istemlerini görmemektir. Özyönetim yıllardır direnen Kürt halkının ve gençliğinin kendini özgürce yönetme ve ifade etme isteminin beyanıdır. Demokratik ve özgür yaşamdır. Özyönetim direnişinin gençliğe ve halkımıza kazanımları büyük olacaktır. Kısa sürede büyük acılar ve zorluklar yaşayabiliriz. Ancak bunun sonu demokratik ve özgür bir yaşam modelidir".
 
Demokratik ulusu inşa mücadelesine katılalım çağrısı
 
Gençliğin de ancak direnişle özgürleşebileceği vurgusunda bulanan bildirgenin devamında ise "Demokratik ulusu inşa edeceğimizi belirtiyoruz. Bu temelde yurtsever, demokrat, sosyalist gençliği ve halkımızı Önderliğimiz etrafında kenetlenmeye, demokratik özgür ve onurlu bir yaşam için özyönetim direnişini büyütmeye daha aktif mücadele etmeye çağırıyoruz" denildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler