1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Değişen bir şey yok'
'Değişen bir şey yok'

'Değişen bir şey yok'

Lice'deki protestoda öldürülen Medeni Yıldırım'ın ablası Nazmiye Yıldırım, amcasının oğlunun da 19 yıl önce 'faili meçhul'e kurban gittiğini belirterek, “19 yıl önceki politika devam ediyor. Değişen hiçbir şey yok” dedi.

A+A-

Lice'de kalekol inşaatlarının protestosu sırasında jandarmanın açtığı ateşle hayatını kaybettiği iddia edilen Medeni Yıldırım'ın ablası Nazmiye Yıldırım, 19 yıl önce, üstelik tam da Medeni'nin doğduğu gün, amcalarının oğlu olan Adnan Yıldırım'ın faili meçhul bir cinayete kurban gittiğini söyledi. Radikal'e açıklamalarda bulunan Nazmiye Yıldırım, “19 yıl önceki politika devam ediyor. Değişen hiçbir şey yok” dedi.

1994-96 yılları arasında dönemin Başbakanı Tansu Çiller 'in hazırladığı ve ilan ettiği ' PKK 'ye yardım eden işadamları' listesinde olduğu belirtilen pek çok isim, genellikle polis kıyafetli ya da kimlikli kişilerce kaçırılmış ve kısa süre sonra cenazeleri bulunmuştu. Bu işadamlarından birinin Lice'deki protestoda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım'ın kuzeni olduğu ortaya çıktı

Medeni Yıldırım'ın ablası Nazmiye Yıldırım, kuzenlerinin İstanbul 'da polis yelekli kişilerce kaçırıldıktan sonra Savaş Buldan ve Hacı Karay'la birlikte öldürüldüklerini ve cenazelerinin Bolu'da bulunduğunu söyledi.

 'Kalekol inşaatına tepki doğal'

Medeni'nin üniversiteye hazırlandığını ve bir haftalığına köye tatile gittiğini, ancak öldürüldüğünü söyleyen Nazmiye Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

“Barış süreci denilmesine rağmen köyün içine 3 katlı kalekol yapılıyor. İnsanların buna tepki vermesi son derece doğal. Ancak jandarma demokratik yöntemlerle yapılan bir protestoya ateş açmayı kendisinde hak bulmuş. 19 yıl sonra, üstelik 'barış süreci' dediğimiz bir süreçte Medeni'nin de amcasının oğlu gibi öldürülmesi devletin Kürtlere olan bakış açısının değişmediğini gösteriyor. Jandarmanın halka ateş açması sonucu Medeni hayatını kaybetti. Otopsi sırasında Medeni'yi görmek istedik. Ancak yetkililer bizi engellemeye çalıştı. Şu ana kadar herhangi bir devlet yetkilisi arayıp bize en ufak bir bilgi dahi vermedi. Bu olayın peşini bırakmayacağız. Bütün aile olarak psikolojik çökmüş durumdayız.''

HABERE YORUM KAT