1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Defalarca uyardık!
Defalarca uyardık!

Defalarca uyardık!

Makine Mühendisleri Odası(MMO), Diyarbakır'daki bozuk asansörler konusunda resmi kurumlar ve hastaneler dahil defalarca uyarı yapılmasına rağmen bakımların nizami bir şekilde yapılmayarak kazalara davetiye çıkarıldığını bildirdi.

A+A-

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Diyarbakır Şubesi tarafından yapılan araştırmaya göre Diyarbakır'da özellikle yeni yerleşim bölgesi Kayapınar'da asansörlerin yüzde 95'i yenişehirde ise % 99'ü insan sağlığı açısından tehlike oluşturduğu belirtilerek ,eski yapılardaki asansörlerin ise kullanılamaz halde olduğu açıklanmıştı.

Makine Mühendisler Odası (MMO) Diyarbakır Şube Başkanvekili ve Dicle Üniversitesi Yrd Doç. Gurbet Örçen,kentleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan çok katlı binalarda kullanılan asansörlerin denetim ve güvenliği her geçen gün daha fazla önem kazandığına dikkat çekerek,kullanımı giderek yoğunlaşan asansörlerin gerekli denetimlerden geçirilmemesinin , ciddi kazaları beraberinde getirdiğini ifade etti ve daha önce yaptıkları uyarıların dikkate alınmamasının beraberinde faciaları getirdiğini söyledi.
 
'HASTANE YÖNETİMİNİ UYARMIŞTIK'

Örçen, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki durumla ilgili de daha önce hastane yönetimini uyarmalarına rağmen gerekli hassasiyetin gösterilmediğini ifade etti. Örçen,”Olay yargıya intikal etmiştir. Bilirkişi raporu var bu konuda etik olarak içeriği konusunda net bir bilgi vermem yanlış olur ama şunu söyleyebiliriz ki Kayapınar Belediyesi tarafından asansörlerin mühürlendiği bakım onarımı yapılmadığı ve uygun olmadığı gerekçesiyle kazaların meydana geldiği görülmüştü.

Eğer yoğun bir şekilde insan sirkülasyonun olduğu ve bu amaçla hizmet veren bir kurumda ve bunlar hastaneler ise bakım ve onarım konusunda daha hassasiyetli bir şekilde olunması gerekirdi. Bu kentin ve bölgenin yoğun bir insan trafiğinin olduğu hastanede bu kontrollerin yapılma zorunluluğu var zaten. Bahsettiğimiz asansör bakım ve işletme yönetmeliği yılda bir bu kontrolleri zorunlu hale getiriyor. Bu anlamda kamu kurum kuruluşlarında periyodik bakımlarını yaptırmaları insan güvenliği açısından önemli bir unsurdur. Hastane yönetimini daha önce defalarca uyarmamıza rağmen hassasiyet gösterilmedi.” dedi.

'SORUMLULUK KURUM YÖNETİCİLERİNDEDİR'

18 Kasım 2008 tarih ve 27058 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği” ile 5 Kasım 2011 tarih ve 28106 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan, “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümlerine göre asansörlerin yılda bir kez kontrol ettirilmesinden, kontrol raporlarının alınmasından ve asansördeki olası eksikliklerin giderilmesinden bina yöneticileri ve kurum yöneticilerinin sorumlu tutulduğunu anlatan Örçen, kurum yöneticilerinin kendi sorumluluklarını başkalarının üzerine atmaması gerektiğini kaydetti.

Örçen,”Kayapınar bölgesinde 464 tane asansörün kontrolü gerçekleşti .Bunların % 95'nin insan güvenliği açısından tehlikeli olduğunu raporlarımızda belirtik. Yenişehir bölgesinde de asansörlerin % 99 insan sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır. Kurum ve kuruluşların kendi sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.” diye konuştu.
 
ASANSÖRLER KAPATILACAK                                                      

Diyarbakır Makine Mühendisler Odası Şube Başkanvekili ve Dicle Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gurbet Örçen, asansörlerin arızaları 3 ay içinde giderilmemesi halinde belediye ile birlikte asansörlerin kullanılmaması için mühürleyeceklerini söyledi.

Diyarbakır'daki asansörlerin can ve mal güvenliği açısında kullanılamayacak düzeyde olduğunu vurgulayan Örçen,“ Çağdaş ve planlı kentleşme ile birlikte ortaya çıkan çok katlı binalarda kullanılan asansörlerin denetim ve güvenliği her geçen gün daha fazla önem kazanmakta. Kullanımı giderek yoğunlaşan asansörlerin gerekli denetimlerden geçirilmemesi, ciddi kazaları beraberinde getirmektedir. Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğine göre asansörlerin yılda bir kez kontrol ettirilmesi gerekiyor. Yasal zorunluluk uygulanmadığı ülkemizde her yıl yüzlerce asansör kazaları yaşanmaktadır. Asansör kazaların önüne geçmek için belediyeler ile yaptığımız protokol çerçevesinde Diyarbakır'da ki bütün asansörleri kontrolden geçireceğiz. Eksiklik gördüğümüz bildireceğiz. Arızaları gidermeyen bina asansörlerin kapısına ise kilit vuracağız” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT