1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dedelere slogan cezası
Dedelere slogan cezası

Dedelere slogan cezası

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde 19 Aralık operasyonlarını protesto etmek için düzenlenen yürüyüş sırasında yasa dışı slogan atarak 'pkk propagandası' yaptıkları iddiasıyla 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan ve 8 ay ceza

A+A-
Hasta ve yaşlı olan Bindirici ve Bozkurt, önümüzdeki günlerde cezaevine girecek.TUHAD-FED Diyarbakır Şubesi, 19 Aralık 2010 günü cezaevlerinde yaşanan ölümleri protesto etmek için Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra yürüyüş düzenledi.
 
İddiaya göre yürüyüş sırasında grup içinden polise taş ve patlamayan molotof kokteyli atıldığı gerekçesiyle 7 polis memuru çeşitli yerlerinden yaralanarak 5 gün iş göremez raporu aldı. ANF'den Mehmet Demir'in haberine göre, ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edilen polis memurlarının şikayeti üzerine aralarında 72 yaşındaki Abdurrahman Bindirici ile 70 yaşındaki Bedri Bozkurt'unda bulunduğu 10 kişi hakkında iddianame hazırlandı.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Türkçe bilmeyen Bindirici ve Bozkurt'un belirtilen gösterilere katıldığı, pkk lehine slogan atıp grup ile birlikte hareket ederek atılan sloganlara alkış ile tempo tutarak eşlik ettikleri, ayrıca “PKK halktır halk burada” şeklinde “yasa dışı” atarak grup ile bütünleştikleri, güvenlik güçlerinin “dağılın” ihtarına uymayarak grup ile birlikte eylemlerine devam ettikleri ileri sürüldü. İddianamede, Bindirici ve Bozkurt'un üzerlerine atılı “pkk'yı üye olmamakla birlikte pkk adına suç işlemek, pkk propagandası yapmak ve 2911 sayılı yasaya muhalefet etmek” suçlarını işledikleri iddiasıyla 10 yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.
 
Savcı diğer 8 sanığın da gösterilere katıldığı, yürüyüş sırasında sanıklardan Ayten Kırtay'ın polislere molotof kokteyli attığını ancak molotofun patlamadığını savunarak, sanıkların cezalandırılmalarını istedi.
 
10 tutukluya 63 yıl ceza
 
İddianamenin kapatılan Diyarbakır 5.Ağır Ceza mahkemesince kabul edilmesinin ardından sanıklar hakkında dava açıldı. Görülen davada Abdurrahman Bindirici ile Bedri Bozkurt, tercüman aracılığı ile savunma yaparak haklarındaki iddiaları reddedip beraatlerini istedi. 2011 yılında görülen karar duruşmasında ise mahkeme heyeti, 10 sanığa toplamda 63 yıl hapis cezası verdi.  Kararın ardından sanık avukatları temyiz için Yargıtay'a başvurdu.
 
Dosyayı inceleyen Yartıtay 9. Ceza Dairesi, pkk'ya üye olmamakla birlikte pkk adına suç işleme suçundan verilen cezaları onarken, pkk propagandası ve gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet “suç”larından ise cezaların ertelenmesine karar verdi.  Yargıtay'ın dosyayı onaması ile birlikte yaşlı ve hasta olan 72 yaşındaki Bindirici ile 70 yaşındaki Bozkurt önümüzdeki günlerde 5 yıl 2 ay hapis cezasını yatmak için ceza evine girecek.
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT