1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEDAŞ'tan çiftçilere mektup
DEDAŞ'tan çiftçilere mektup

DEDAŞ'tan çiftçilere mektup

DİYARBAKIR- Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) çiftçilere elektrik borcu ve bunlarla ilgili başlatılan kampanyalar hakkında bilgi vermek için mektup gönderirken, kampanya ile ilgili talepleri karşılamak üzere Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'de

A+A-
Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödenene kadar 2014 yılında tarımsal destekleme yapılmayacağına dair Bakanlar Kurulu kararının ardından, Dicle Elektrik, ÇKS veri tabanı ve uydu görüntülerinden yararlanarak bölgede elektrik borcu bulunan çiftçileri belirleyerek, bilgi amaçlı hazırlanan mektuplar eşliğinde gerekli tebligatta bulundu.
 
Dicle Elektrik, yılda ortalama 4 milyar kilowat saat elektrik kullanılan tarımsal sulama alanında yaşanan yüzde 95 düzeyindeki kayıt dışılığın giderilmesi ve bölgeye kaliteli, kesintisiz enerji verilebilmesi için Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar üzerine harekete geçti. İlk etapta Tarım Bakanlığı'ndan Çifti Kayıt Sistemi (ÇKS) verileri ve uydu görüntüleri alınarak, çiftçilerin ektiği ürün ve ekim alanı, kullandığı su, açtığı kuyu, kuyu derinliği gibi bilgiler derlendi. Konunun taraflarıyla da yapılan görüşmeler sonunda, çiftçilerin kullandığı asgari elektrik bedeli belirlendi ve gerekli tebligatlar yapıldı.
 
Çiftçilere elektrik borcunun yanında bilgi amaçlı bir de bilgi mektubu gönderen Dicle Elektrik, bu konuyla ilgili başlattığı ve 16 Haziran'a kadar sürdürmeyi planladığı kampanyayı anlattı. Mektupta, gerek aboneliği olduğu halde borcunu ödemeyen, gerekse aboneliği olmadığı halde elektrik kullanarak sulama yaptığı saptananlara çıkarılan borç, kampanya şartları ve çiftçilerden gelmesi muhtemel sorulara açıklık getirilmesi hedefleniyor. Mektupların adreslerine ulaşmama ihtimaline karşılık, bilgilendirmenin eksiksiz sağlanması amacıyla, yakında SMS ile bilgilendirmenin de başlatılacağı belirtildi.
 
Bu arada Dicle Elektrik, tarımsal desteklemelerin ödenmeye başlaması ile birlikte bilgi, itiraz ve anlaşma amaçlı olarak kuruma gelecek olan çiftçilerin, bu taleplerini karşılamak üzere Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'de birer Tarımsal Sulama İletişim Merkezi kurdu. Bu merkezler, kurum bahçesinde yer alırken, çiftçilerin konuyla ilgili her türlü sorularına burada yanıt bulabileceği bildirildi.
 
Yaklaşık 35 bin çiftçiyi ilgilendiren bu kampanya için yoğun müracaat beklenirken DEDAŞ yetkilileri, destekleme öncesi kampanya katlım taleplerinin sonuçlandırılması ve ödemelerin zamanında yapılmasının sağlanması için geç kalınmadan müracaat edilmesini önerdi.
 
(AKK-Y)

HABERE YORUM KAT