1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEDAŞ’tan 3. tarımsal sulama kampanyası
DEDAŞ’tan 3. tarımsal sulama kampanyası

DEDAŞ’tan 3. tarımsal sulama kampanyası

DEDAŞ, çiftçilerin tarımsal giderlerini azaltmak, tarımsal faaliyetleri desteklemek ve bölge ekonomisine katkı sağlamak amacıyla üçüncü defa tarımsal sulama kampanyası başlattı. DEDAŞ, başlattığı kampanya ile ilgili bilgi verdi.

A+A-

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) 3. Tarımsal Sulama Kampanyası başlattı. Kampanya ile ilgili yapılan yazılı açıklamada 2013 ve 2014 yıllarında olduğu gibi 2015 yılında da çiftçilerin tarımsal giderlerini azaltmak, tarımsal faaliyetleri desteklemek ve bölge ekonomisine katkı sağlamak amacıyla üçüncü defa tarımsal sulama kampanyası yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Şirketimiz; çok büyük fedakârlığa katlanarak, değerli çiftçilerimize düzenlenen bu kampanyalar kapsamında elektrik enerjisi kullanım bedellerine  %80-%90 arasında değişen oranlarda indirim yapmıştır. Özellikle şu hususu vurgulamakta yarar var; söz konusu indirim yalnız faaliyet gösterdiğimiz illerde şirketimiz tarafından yapılmakta olup başka dağıtım şirketlerince ülkemizin diğer bölgelerinde uygulanmamaktadır” denildi.
 
Mardinli çift katılım sağlamadı
 
Birçok kentte kampanyaya katılımın yoğun olduğu belirtilen açıklamada, Mardin’deki çiftçinin kampanyaya katılmadığı ifade edilerek şunlar yer aldı: “Şirketimizin faaliyet gösterdiği ve tarımsal sulamanın yoğun olduğu illerimizde büyük oranda kampanyamıza katılım olmasına rağmen, maalesef Mardin ilimizdeki çiftçilerimizin önemli bir kısmı eski bedelsiz kullanma alışkanlıklarını devam ettirerek, kendileri için son derece avantajlı olan bu kampanyaya hâlihazırda katılım sağlamamışlardır. Öncelikle Dicle EDAŞ olarak, helalleşme kampanyamıza katılarak elektrik borcunu ödeyen çiftçilerimize teşekkür eder, sonraki yıllarda düzenlenecek kampanyalara da iştirak etmeleri halinde bu çiftçilerimize cazip fiyatlarla elektrik tedarik edeceğimizi belirtmek isteriz.”
 
Kaçağa karşı mücadele çağrısı
 
“Üzülerek belirtmek istiyoruz ki, herhangi bir sulama ihtiyacı olmamasına rağmen, bazı tarımsal sulama tesislerinin hala faal olduğu ve hatta yağmur yağdığı halde boş arazilerin gereksiz bir şekilde sulandığı saptanmıştır” denilen açıklamada, “Önemli miktarda elektrik enerjisinin israf ve heba edildiği tespit edilmiştir.

Kamuoyunca da çok iyi bilindiği üzere; bedeli ödenmeden israf edilen veya  kaçak kullanılan her bir kilowatt elektrik enerjisinin bedelini, başta bölgemizdeki sorumluluk bilinciyle hareket eden abonelerimiz olmak üzere, tüm Türkiye vatandaşları karşılamaktadır. Bedeli  ödenmeden kaçak veya israf edilerek elektrik kullanılması, cezai yaptırımı olan,  etik değerlerden uzak bir davranıştır.  Bundan dolayı Şirketimiz tarafından kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisinin dağıtım ve tedarik hizmetinde güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Bu kapsamda duyarlı ve vicdan sahibi halkımızı kaçak ve aşırı israf elektrik kullanma kültürü ile mücadeleye davet ediyoruz” şeklinde çağrı yapıldı.
 
Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Şirketimiz abone kayıtları ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) verilerinin incelenmesi neticesinde; elektrik kullanmak suretiyle tarımsal sulama yaptığı tespit edilen ve tarımsal sulamada kullandığı elektrik bedelini ödemeyen çiftçilerimize önümüzdeki sezon kesinlikle elektrik verilemeyecektir. Ayrıca geçmiş yıllarda kullanmış olduğu elektriğin bedelinin tahsili için tüm hukuki yollara başvurulacaktır.”
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler