'DEDAŞ zulmü'

'DEDAŞ zulmü'

DEDAŞ elektrikleri kesti Güneydoğu illeri susuz kaldı.

A+A-
Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak belediyelerinin borcu nedeniyle yerleşim birimlerine su dağıtan merkezlerin elektriği kesildi. Milyonlarca yurttaş sussuz kaldı.
 
DEDAŞ elektrik borçlarını bahane ederek karanlıkta bıraktığı Güneydoğu'yu şimdi de susuz bıraktı.
 
Birçok il ve ilçe belediyesinin su dağırım merkezinin elktiriği kesildi. Şartellerin inmesiyle Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak'taki yerleşim birimlerinde milyonlarca vatandaş susuz kaldı.
 
Konuyla ilgili DEDAŞ'tan da yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Belediyelerin içme suyu şebekelerinde kullandıkları elektriğin borcu 260 milyon lirayı aştı. Ancak ödeme yönünde herhangi bir çaba görülmediği için kesintiye gittik" denildi.
 
Diyarbakır'da 500 bin kişiyi susuz kaldı
 
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (DEDAŞ) Diyarbakır'da elektrik borcu bulunduğu gerekçesiyle belediyelere ait su istasyonlarının elektriğini kesmesi üzerine Diyarbakır'ın neredeyse tüm ilçelerinde yaşanan 500 bin kişi susuz kaldı.
 
Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Yaşar Sarı, DEDAŞ'in kendilerinden hayali, şişirilmiş ve mükerer fatura karşılığında çıkardığı borç için ödeme istediğini bunu kabul etmemeleri üzerine bütün kenti susuz bırakmak için trafodan parça söktüğünü söyledi. Sarı, “Trafonun parçasını gece bulduk ve çalıştırıyoruz. Zabıta ve kendi görevlilerimiz ile trafoyu kentin susuz kalmaması için koruyoruz. DEAŞ kentin katı atık arıtma tesisinin elektriğini kesti, tesisi şimdilik jeneratörle çalıştırıyoruz” dedi.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, DEDAŞ Genel Müdürlüğü'nün kent merkezi ve 6 ilçede DİSKİ'ye ait İçme Suyu Arıtma Tesisi, Atık Su Arıtma Tesisi, Pompa İstasyonu gibi pek çok tesiste elektrik kesintisi uygulaması üzerine bir basın açıklaması yaptı.  
 
 
DEDAŞ ZULMÜ
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Diyarbakır'ın uzun bir süreden beri DEDAŞ zulmünün altında olduğunu söyleyerek, kentte her geçen gün DEDAŞ'a yönelik tepkilerin büyüdüğünü ve bu tepkilerin isyan noktasında olduğunu belirtti.
Anlı, "Bu isyan uzaydan görünür hale geldi. Her gün düzenli kesintiler yapılıyor. Kentin elektriğini vermeme, karanlıkta bırakma, esnafın iş yapamaz hale gelmesi, öğrencinin okula gidemez hale gelmesi, insanlarımızın rutin yaşantısını sürdüremez hale gelmesinin tanığıyız" dedi.   
 
DİSKİ'nin tek kuruş borcu yok  
 
DEDAŞ'ın DİSKİ Genel Müdürlüğü'ne ait İçme Suyu Arıtma Tesisi, Atıksu Artıma Tesisi ve Pompa İstasyonu'nun enerjisini kesmeye başladığını açıklayan Anlı, "Sözün bittiği noktadayız. DEDAŞ, kentteki 1 milyon 607 bin insanın sağlıklı içme suyunu elde etmesini ve kentten toplanan atık suyun arıtılarak Dicle Nehri'ne verilmesini engelleyecek bir girişimde bulundu. Son derecede mafyavari, çetevari kontrolden çıkmış bir uygulamayla DİSKİ abonelerinin  elektriğini kesmeye başladı" dedi.  

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum