1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEDAŞ kış öncesi bakım çalışmalarını başlattı
DEDAŞ kış öncesi bakım çalışmalarını başlattı

DEDAŞ kış öncesi bakım çalışmalarını başlattı

DİYARBAKIR- Son günlerde enerji nakil hatlarına dadanan hırsızlar, Diyarbakır'da halkın karanlıkta kalacak olmasına ve yaşanabilecek büyük tehlikelere aldırmaksızın orta ve yüksek gerilim hatlarını taşıyan 320 elektrik direğinin galvanizli çelik köşebentl

A+A-
Her seferinde yapılan onarımlar sonuç vermeyince Dicle EDAŞ, çareyi destek çubuklarını direklere kaynakla sabitlemekte buldu. İl genelinde bu ve benzer sebeplerle hasar gören direk sayısı ise 2 bin kadar. 
 
Dicle EDAŞ ekipleri, özellikle tarımsal sulamada israf düzeyine ulaşan aşırı enerji tüketimi nedeniyle yenileme ve bakım çalışmalarına başladı. Yıpranarak sarkan enerji hatlarını gerdiren, deforme olan hatları yenileyen, kırık izolatörleri değiştiren DEDAŞ ekipleri, hasarlı pano kapakları ile sigortaları değiştiriyor. Trafoları da kapsayan bakım ve onarım çalışmalarının kırsalda olduğu gibi il veya ilçe merkezlerinde de sürdürüldüğü bildirildi.
 
DİYARBAKIR'DA 320 DİREK TESPİT EDİLDİ
 
Kış öncesi yapılan çalışmaları yürüten Dicle EDAŞ ekipleri, merkez Yenişehir ilçesine bağlı Çimenli mahallesinden geçmekte olan ve yüksek gerilim enerji nakil hattı taşıyan birçok direğin 'köşebent' adı verilen galvanizli çelikten yapılma bağlantı çubuğunun çalındığını da belirledi. Bu hat üzerindeki incelemede aynı durumda bulunan tam 64 direk tespit edildi. İl genelindeki kontrollerde ise, hırsızların zarar verdiği ve risk altında olan direk sayısının yaklaşık 320 olduğu saptandı ve gerekli onarımlara zaman geçirilmeden başlandı.
 
Yaklaşan kış mevsiminde müşterilerine kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi sunmanın gayreti içerisinde olan Dicle EDAŞ, bölge genelinde bakım ve onarım çalışmalarına hız verdi. Eskiyen ve aşırı yüklenme nedeniyle yaz mevsiminde yıpranan enerji nakil hatları gözden geçirilirken, hırsızların sadece Diyarbakır'da çoğu yüksek gerilim enerji nakil hattı taşıyan 320 elektrik direğine ait çelik bağlantı köşebentlerini çaldığı ortaya çıktı.
 
HASARLI 2 BİN DİREĞİN ONARILMASI LAZIM
 
Diyarbakır'ın yanı sıra bölge illeri, ilçeler ve köylere elektrik taşıyan enerji nakil hatlarında yer alan çelik direklerden bir çoğunun, hırsızlar yüzünden zayıf düşerek, orta kuvvetli bir rüzgarda dahi yıkılacak hale geldiği öğrenildi. Enerji naklinin yanı sıra can güvenliği açısından da oldukça önem taşıyan bu sorunun giderilebilmesi için Dicle EDAŞ ekiplerince başlatılan çalışmalar sürerken, il genelinde bu ve buna benzer sebeplerle hasar gördüğü için onarım yapılması veya değiştirilmesi gereken direk sayısının ise 2 bin olduğu belirlendi. Dicle EDAŞ yetkilileri, kış öncesi bu direklerin tamamını onarmayı hedeflediklerini bildirdi.
 
ÇALINMASIN DİYE KAYNAK YAPILIYOR
 
Direklerin devrilmesi halinde halkın karanlıkta kalması bir yana yaşanabilecek tehlikelere aldırmaksızın direklerdeki galvanizli çelikleri çalan hırsızların verdiği zararı her seferinde zaman geçirmeden gideren Dicle EDAŞ, sonunda vidayla tutturulan çelik çubukları ayrıca kaynakla sabitlemekte buldu.
 
Dicle EDAŞ yetkilileri, özellikle zemine yakın kesimlerindeki çelik çubukların hırsızlık amacıyla sökülmesinin, orta ve yüksek gerilim iletkenlerini taşıyan bu direkleri zayıf düşürdüğünü, bu durumdaki direklerin orta şiddetteki bir rüzgarda dahi devrilebileceğini bildirdiler. Yetkiler, bununda hem bu hattan beslenen yerleşim birimlerinin karanlıkta kalmasına, hem de can ve mal güvenliği açısından büyük bir tehlike oluşturacağına dikkat çekerek, ilgilileri uyardı.
 
(YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT