1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dedaş işçileri direniş başlattı
Dedaş işçileri direniş başlattı

Dedaş işçileri direniş başlattı

Diyarbakır'da DİSK Enerji-Sen Sendikası öncülüğünde Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'de (DEDAŞ) çalışan enerji işçileri iş yavaşlatma eylemine başladı

A+A-
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'ye bağlı arıza onarım bakım işçileri, kötü çalışma şartlarına karşı eylem yaptı. Dün akşam DEDAŞ binasında toplanan işçiler yönetimle görüşüp taleplerini iletti. Yönetimden olumlu bir cevap alamayan işçiler acil durumlar dışında iş yavaşlatma kararı aldı. DEDAŞ binasında bir açıklama yapan Enerji-Sen sendikası üyesi işçiler kötü çalışma şartlarına dikkat çekti.
 
İşçiler adına konuşana Özgür Uçan ağır ve tehlikeli bir iş yapmalarına rağmen iş koşullarının kötü olduğunu belirterek, “Arıza onarım bakım işi taşeronlaştığından bu yana gelen her taşeron firma emeğimizi sömürmekte ve hakkımızı gasp etmektedir. Hakkımız olan ücret, yol, yemek ve yıllık izin paralarını hem alamamakta hem de buna itiraz eden arkadaşlarımız işten çıkarılmakla tehdit edilmektedir” dedi. DEDAŞ'ın Haziran ayında özelleştirildiğini hatırlatan Uçan, “10 aylık sürede çalışma şartlarımızda hiçbir iyileştirme olmamıştır. Hakkını arayan arkadaşlarımız işten çıkartılmıştır. İş kazası geçiren arkadaşlarımıza hiçbir yardımda bulunulmamıştır. Bu sorunlar karşısında en tabi hakkımız olan iş bırakma eylemine gidiyoruz. Arkadaşlarımız sadece acil durumlarda arızalara müdahale edecektir” dedi.
 
Enerji-Sen sendikası Genel Başkanı Ali Duman işçilerin haklı bir taleple iş yavaşlatma kararı aldığını ve çalışma koşullarının düzenlenmemesi halinde bu eylemlerin devam edeceğini açıkladı. Genel Başkan Ali Duman “Gerekli tedbirler alınmaz ise eğer bizim insanca yaşayabileceğimiz gibi ücretler verilmezse biz bu işi gerekirse durdururuz. Eğer birinin başına bir şey gelirse bunun sorumlusu DEDAŞ 'tır EKZİM holdingdir. ” dedi.
 
Sendika üyesi işçilerin eylemine Diyarbakır merkez ve civar mahallelerinin muhtarları da destek verdi. Yaklaşık 16 muhtarın destek verdiği eylemde, muhtarlar adına konuşan temsilci bu direnişi mahallerine taşıyacaklarını ve enerji işçilerini yalnız bırakmayacağını ifade etti. Açıklamaların ardından enerji işçileri Pazartesi saat 12.00'de tekrar DEDAŞ önünde olacağını duyurdu.  Kaynak:Sendika.org

HABERE YORUM KAT