1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEDAŞ ile helalleşti
DEDAŞ ile helalleşti

DEDAŞ ile helalleşti

DİYARBAKIR- Bakanlar Kurulu'nun 'Tarımsal sulamaya ait elektrik borcu olan çiftçilere 2014 yılına ait tarımsal destekleme ödemesi yapılmayacak' kararının ardından, Şanlıurfa'da 9 Sulama Birliği'ne üye 14 bin 128 çiftçi 'Helalleşme Kampanyası' çerçevesinde

A+A-

Böylece Şanlıurfalı çiftçilerin 3'te biri DEDAŞ ile 'Helalleşti'.Şanlıurfa'da ve Diyabakır'da Sulama Birliği üyesi 14 binin üzerindeki çiftçi, Dicle Elektrik tarafından başlatılan ve kendilerine sıra dışı bir indirim imkanı sunan 'Helalleşme Kampanyası'ndan yararlanmaya karar verdi.

Bakanlar Kurulu'nun, 'Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödeninceye kadar 2014 yılında tarımsal destekleme ödemesi yapılmayacağına dair' kararının ardından Dicle Elektrik, elektrik dağıtımı yaptığı Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta yaklaşık 35 bin çiftçiye birer açıklayıcı mektup eşliğinde borç bildiriminde bulundu.

ÇKS verileri ve uydu görüntülerinden yararlanılarak, tamamen bilimsel verilerle, tarafların da görüşü alınmak suretiyle hazırlanan bu bildirimler, özellikle kaçak kullanımın çok yüksek seviyelerde olduğu yerlerde tartışmalara yol açsa da, önemli bir kesim tarafından da benimsendi. Bunun en bariz örneği de dün bölgenin en önemli tarım merkezlerinden olan Şanlıurfa'da yaşandı.

ŞANLIURFA ve DİYARBAKIR'DAKİ ÇİFTÇİLER 'HELALLEŞTİ'

Dicle Elektrik tarafından hayata geçirilen ve 16 Haziran'a kadar sürecek olan 'Helalleşme Kampanyası'na Şanlıurfalı ve Diyarbakırlı çiftçilerden önemli bir destek geldi.

Şanlıurfa'da sayıları 40 binin biraz üzerinde olan çiftçilerin yaklaşık 3'te birini oluşturan Sulama Birlikleri'ne üye 14 bin 128 çiftçi, yaptıkları görüşmeler ve bilgilendirmelerin ardından, elektrik borçları ile ilgili sıra dışı bir oranda bir indirimden yararlanacaklarını fark ederek, kampanyadan yararlanmaya karar verdi.

Toplam 14 bin 128 çiftçiyi temsil eden Şanlıurfa'daki Bozova, Gündaş, Topçu, Atatürk Barajı, Tahılalan, Yeşilova, Tatarhöyük, Bolatlar, Elveren, Sevimli, Yalınlı, Onortak ve Kurtuluş Sulama Birliği temsilcileri ile Dicle Elektrik yetkilileri, 'Helalleşme Kampanyası'na ilişkin protokolü imzalamak üzere bir araya geldi. Benzer bir durum Diyabakır'daki sulama birliklerinde de yaşandı.

Atılan imzaların ardından protokol gereği 14 bin 128 çiftçi, sulu tarım yaptıkları 552 bin dekar arazi için DEDAŞ'a 2014 yılında tüketecekleri enerji için iki farklı dönemde ödeme kolaylığı da tanındı.

DİCLE ELEKTRİK'TEN TARIMSAL SEKTÖRÜNE VE ÇİFTÇİLERE BÜYÜK DESTEK

İmza töreninin ardından konuşan Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DEPSAŞ) Şanlıurfa İl Müdürü Şükrü Bereket, il genelindeki çiftçilerin üçte birinden fazlasını oluşturan Sulama Birliği üyelerinin, 'Helalleşme Kampanyası'na katılmalarının önemli olduğunu söyledi.

Söz konusu birlikler, daha önce 2013 yılı kampanyasına katılıp büyük bir avantaj sağlamışlardı. Benzer şekilde 2014 yılı kampanyasına katılan birlikler üyeleri adına, emsalsiz bir indirimden yararlandılar.

Kesintisiz ve kaliteli enerji alınmasını da garanti altına alan birliklerimiz, israfı ve kaçak tüketimi önleyerek maliyeti azaltma imkanı da elde ettiler. Geri kalan çiftçilerin de son günlere kalmadan bir an önce Tarımsal Sulama İletişim Merkezleri'ne gelerek, kampanyaya katılmaları önerildi.


(AKK-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT