1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEDAŞ ekipleri kar altında direk taşıdı
DEDAŞ ekipleri kar altında direk taşıdı

DEDAŞ ekipleri kar altında direk taşıdı

DİYARBAKIR- Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) ekipleri, bölgedeki karlı ve sarp dağlardan geçen hatlarda yaşanan arızaları, canları pahasına onarmaya çalışıyor.

A+A-

Bölgede doğaya karşı amansız bir mücadele veren DEDAŞ ekipleri, ulaşımın neredeyse imkansız olduğu yerlerde elektrik direklerini, sırtlarında taşıyarak götürüyor.

Dicle Elektrik, özelleşme sonrası bölge insanına kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi verebilmek için yöredeki çetin arazi ve doğa koşulları ile de mücadele ediyor. DEDAŞ'a bağlı ekipler, karlarla kaplı sarp dağlara araçlarla ulaşamayınca, elektrik direklerini sırtlarına alarak, kilometrelerce yol kat ediyor. DEDAŞ ekipleri, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak ile bağlı ilçelerinde her ne sebeple olursa olsun elektrik kesintilerine neden olan arızaları giderebilmek için canla başla çalışıyor.

Bölgede ulaşıma imkan vermeyen ve yılın nerdeyse 8 ayı karla kaplı olan dağlarda yer alan yüksek gerilim hatlarında, fırtına ve kar yağışı gibi sebeplerle yaşanan arızaları gidermek için bölgeye giden DEDAŞ arıza ekipleri, en çok da olumsuz doğa koşulları ila mücadele ediyor. Buralardan geçen elektrik hatları sayesinde elektrik kullanabilen yöre halkının karanlıkta kalmaması için ekipler, mevcut arızaları çoğu zaman canlarını hiçe sayarak gideriyor.

KATO DAĞI'NDA ZORLU SINAV

DEDAŞ arıza ekipleri, bölgede yer yer kalınlığı 1.5-2 metreyi bulan karda, karadan hiçbir aracın ulaşamayacağı yerlerde çalışmak zorunda kalıyor. Dondurucu soğuk, fırtına ve tipiye aldırmaksızın işlerini başarıyla yapabilmenin gayreti içerisinde olan bu ekipler, yeri geldiğinde ulaşım olmayan dağların tepesine kadar elektrik direklerini sırtlarına alarak taşıyor.

Kısa süre önce Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi yakınlarında yer alan Kato Dağı ile çevresinde yaşanan fırtına nedeniyle Kato'nun yamacında yer alan ilçe ile çevredeki onlarca köye elektrik sağlayan yüksek gerilim hatlarını taşıyan 350 direk devrildi. Özellikle sarp dağların zirvelerinde veya yamaçlarında yer alan direkler, fırtına karşısında kağıt gibi bükülerek devrilirken, yaşanan bu durum, ilçe kaymakamı tarafından doğal felaket olarak ilan edildi. Binlerce abonenin yaşanan bu felaket sonunda elektriksiz kalması üzerine DEDAŞ'ın arıza ekipleri, zaman geçirmeden harekete geçti.

SIRTLARINDA DİREK TAŞIDILAR

Önce bölgede keşif yapan DEDAŞ ekipleri, yaşanan hasarı belirledikten sonra, tüm olumsuz doğa koşullarına rağmen hemen harekete geçti. Yerleşim yerlerine yakın kesimlerde kopan teller bağlanıp, devrilen elektrik direkleri yenilenirken, dağlık kesimde ise durum farklıydı.

Araç ile ulaşmanın nerdeyse imkansız olduğu karla kaplı sarp dağlarda, DEDAŞ ekipleri zaman zaman yıkılanın yerine kurulacak olan elektrik direklerini sırtlarına alarak ulaşması gereken yere ulaştırdı. Bazen bunun için köylülerden de destek alan ekipler, tipinin savurduğu ve yer yer 2 metreye ulaşan kara rağmen, sırtlarında direkler ile kilometrelerce yol kat ederek, devrilen direkleri yenisi ile değiştirdi ve arızaları giderdi. Bu arada, diğer ekipler de dondurucu soğuğa rağmen direklerin tepesine çıkarak, kopan telleri yerlerine bağladı. Doğanın, önlerine çıkardığı tüm zor koşullarını alt etmeyi başaran ekipler, günler sonra da olsa ilçe ve bağlı köylerinde yaşayan abonelerine elektrik enerjisi verebilmenin mutluluğunu yaşadı.

(YRT-AŞ-Y) 

HABERE YORUM KAT