1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dedaş çalışanı veryansın etti
Dedaş çalışanı veryansın etti

Dedaş çalışanı veryansın etti

Öncü, şube binasında düzenlenen basın toplantısında, meydana gelen elektrik kesintilerinden dolayı, DEDAŞ çalışanların şiddete, diğer işyerlerinde ise sürekli hakarete, tehdide ve tartaklanmaya maruz kaldığını belirtti.

A+A-
Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Diyarbakır 1 Nolu Şube Başkanlığı, sorumluluk alanını oluşturan il, ilçe temsilcilikleriyle toplandı.
 
Toplantının ardından Tes-İş Diyarbakır 1 Nolu Şube Başkanı Ali Öncü, şube binasında düzenlenen basın toplantısında, meydana gelen elektrik kesintilerinden dolayı, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinde (DEDAŞ) çalışanların şiddete, diğer işyerlerinde ise sürekli hakarete, tehdide ve tartaklanmaya maruz kaldığını belirtti.
 
DEDAŞ ÇALIŞANI
 
İşçilerin can güvenliğinin sağlanması konusunda işverenin üzerine düşeni yerine getirmesini isteyen Öncü, şöyle konuştu:
 
"DEDAŞ'ın Cizre ve Batman'da çalışanları saldırıya uğradı. Üyelerimizin can güvenliğini sağlama sorumluluğu işverendedir. Alt işveren sorumluluğunda çalışan üyelerimizin gerek aylık ücretleri gerekse fazla mesai ücretlerinin zamanında ödenmemesinden kaynaklı mağduriyetler kabul edilemez. Üyelerimizin mesai alacaklarının tahsili için dava açmak durumunda kalındı. Uygulamanın bu şekilde devam etmesi halinde ise, İş Kanunun 34. Maddesi gereğince, iş yapmama hakkı kullanılacaktır."
 
KESİNTİLERİN NEDENİ
 
Bir gazetecinin Batman'ın Gercüş ilçesinde borcunu ödemediği gerekçesiyle elektriği kesilen belediyenin, DEDAŞ İşletme Şefliğini mühürlemesine ilişkin sorusu üzerine Tes-İş Genel Sekreteri Mustafa Şahin, "Bu DEDAŞ'ı devralan holdingin tutumundan ve idarecilik noktasındaki zaafından kaynaklanmaktadır. İşi yürütmeyle ilgili bilgi ve beceriksizlikten kaynaklanan bu durum, halkı çalışanlarıyla karşı karşıya getiriyor. Çalışan üyelerimizi mağdur ederek, kendi işlerine sahip çıkamıyorlar" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT