1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEDAŞ binası kullanılmaz hale geldi
DEDAŞ binası kullanılmaz hale geldi

DEDAŞ binası kullanılmaz hale geldi

DİYARBAKIR- Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) binasına giren bir grup çiftçi, taş ve sopalarla camları kırıp binaya zarar verdi.

A+A-
Elektrik kesintisi ve borçları bahane eden gruplar günlerdir Diyarbakır başta olmak üzere bir çok il ve ilçede DEDAŞ binasını basıp, talan ediyor.
 
Bina basmalara bir yenisi de Diyarbakır'da yaşandı. Şanlıurfa, Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan DEDAŞ binasına girmek isteyen bir grup çiftçiyi güvenlik görevlileri engellemek istedi. Bunun üzerine çıkan kargaşada özel güvenlik görevlilerini aşarak binaya giren yaklaşık 50 kişilik grup, taş ve sopalarla binada bulunan kapı ve pencereleri kırmaya başladı. Binaya büyük oranda maddi zarar veren göstericiler daha sonra özel güvenlik ve polis ekiplerinin araya girmesiyle binadan çıkarıldı. Bölgeye gelen polis ekipleri, binaya yönelik yapılan saldırıda zarara uğrayan bölümlerde inceleme başlattı. Polis ekipleri saldırının yaşandığı katlara güvenlik şeridi çekerek parmak izi çalışması yaptı. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi. 
 
DEDAŞ bölgesinde binaya yönelik ilk eylem Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi başlamış ve ardından Şırnak'ın Silopi ilçesinde devam etmişti. Şırnak'ın Silopi ilçesinde elektrik kesintilerini protesto eden bir grup, önceki gün İpek Yolu'nda lastik yakarak yolu trafiğe kapatmış ve sonra da DEDAŞ binasını basarak ateşe vermişti. Mardin'in ilçelerinde ise DEDAŞ'ın bankalardaki tarımsal destekleme primlerine elektrik borçları nedeniyle bloke koydurmasını protesto eden çiftçiler, kurum binasına taşlarla saldırmış ve büyük oranda maddi hasara neden olmuştu. Mardin'in Derik ve Kızıltepe ilçesinde yaşanan olaylar güvenlik kuvvetlerinin müdahalesiyle yatıştırılmıştı. 
 
(BE-AKK-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT