1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Deah'ta tüp taşıma sistemi hizmete açıldı
Deah'ta tüp taşıma sistemi hizmete açıldı

Deah'ta tüp taşıma sistemi hizmete açıldı

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi kan örneklerinin güvenli ve hızlı alışverişini sağlamak amacıyla daha önceden kurulan ancak çalışmayan tüp taşıma sistemi hizmete açıldı.

A+A-

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tüp taşıma sistemi hizmete açıldı. Arızaları giderilerek faaliyete giren sistem sayesinde hastanenin tüm birimlerinde kan alışverişi sağlanacak. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tüplerle sağlanan taşıma sistemi sayesinde personel ve hastaların laboratuvara ulaştıracakları kan ve idrar örnekleri saniyeler içerisinde yerine ulaşıyor.

Negatif basınçla çalışan sistem insan gücünü azaltarak taşıma sırasında oluşabilecek kayıp ve karışıklıkların da önüne geçiyor. Tüp taşıma sitemi ile 2,5 kilogram ağırlığındaki kan ve idrar örnekleri tek seferde laboratuvara gönderilebiliyor. Kayıt ve muhasebe evrakları, röntgen filmleri, hasta raporları, patoloji örnekleri ve tıbbi malzemelerin alışverişlerinde de kullanılabilen sistem, hastanede 24 saat hizmet veriyor. Sistemin cep telefonlarındaki mesaj sistemi kadar hızlı çalıştığını ifade eden Diyarbakır İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, tüp taşıma sistemi sayesinde zaman ve personelden büyük tasarruf sağladıklarını aktardı.

Doç. Dr. Kurtoğlu, "Kan ve idrar örneklerinin personel eliyle taşınması esnasında hastane koridorları ve asansörlerde yoğunluk oluşabiliyor. Bunun yanı sıra kan örneklerinde kaybolma ve karışıklıkta meydana gelebiliyor. Sistem Diyarbakır'ın en büyük hastanesi olan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastane'mizde kurulu olan bir sistemdi. Biz arızalarını gidererek hizmete açtık.

Aktif olarak zemin kattan 11. kata kadar her birimde çalışmaktadır. Hastanemizin mikrobiyoloji ve biyokimya laboratuvarlarında günde ortalama 2 bin 200, patoloji laboratuvarında 350-400, kan merkezinde ise 150-200 kan örneği alınıyor. Daha önceden personel yardımı ile taşınan bu örnekler tüp taşıma sistemi ile hızla yerine ulaşıyor. Siteme hızla uyum sağlayan ve sitemi başarı ile kullanan sağlık çalışanlarına ayrıca bu sistemin kurulmasında emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim” dedi.

HABERE YORUM KAT