1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEAH'ta oyun parkı hizmete girdi
DEAH'ta oyun parkı hizmete girdi

DEAH'ta oyun parkı hizmete girdi

D.BAKIR- Ergani yolu üzerinde bulunan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, hasta yakınlarının moral ve motivasyonunu artırmak ve çocukların rahatlıkla eğlenebileceği bir park oluşturuldu.

A+A-

Gerek poliklinik hizmetlerinden yararlanmak amacıyla gelen ve gerekse yatan hastalar ile refakatçilerinin hizmetine sunulan parkta bulunan çeşitli oyun aletleri ise çocukların hoşça vakit geçirmelerini sağlayacak. Hastane bünyesinde zemin katta oluşturulan parkın hizmete girmesine en çok sevinen ise, tedavi gören hastaların çocukları oldu.

Refakatçileri ile birlikte mini parka gelen çocuklar, sırf bu iş için görevlendirilmiş olan bayan bir personelin gözetimi altında doyasıya eğleniyorlar. Tahtıravalliye binen, kaydıraktan kayan, salıncakta sallanan çocuklar, adeta parka gelmiş gibi doyasıya eğleniyorlar. Kız çocukları ise, küçük evde oynuyorlar.

Balık ve salıncak, kaydırak, basket potası ve çeşitli oyun gruplarından oluşan oyun aletleri oyun parkı sayesinde çocuk hastaların hoşça vakit geçirip, hastane ortamından bir nebze de olsa uzaklaşarak, moral depoladıkları kaydedildi.

Hasta yakınları böylesi bir olanak sağladıkları için Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne teşekkür ettiklerini belirterek, 'Hastanede tedavi gören çocuklarımızın yanı sıra, ziyaretçilerin çocukları, burada stresten uzak keyifli saatler geçiriyor.

Allah razı olsun bu hizmeti düşünerek uygulamaya koyanlardan. Bizler tedavimizi ve tetkiklerimizi yaparken, çocuklarımız telaş ve stresli ortamdan uzak, adeta pikniğe gelmişler gibi eğleniyorlar' şeklinde memnuniyetlerini dile getirdiler.

KURTOĞLU: 'ÇOCUKLARIMIZ,

AYDINLIK GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİDİR'

Görüşlerini dile getiren Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu ise yapılan çalışmalar hakkında şu açıklamalarda bulundu:

'Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın en iyi koşullarda yetişerek hayata hazırlanabilmeleri, hepimizin asli görevlerinden biridir. Bu anlayıştan yola çıkarak, hastane bünyesinde çocuk parkını hizmete sunduk.

Hizmete giren oyun parkımızda standart bir oyun parkında olması gereken tahterevalli, salıncak, oyuncak ev ve puflar gibi bütün oyun seçeneklerini yerleştirdik. Çocuklarımız hastaneye değil de adeta parka gelmiş gibi kendilerini hissetsinler istedik. Hastanenin zemin katında yapılan oyun parkında aileler, çocuklarını hem kendi izliyor hem de doktor korkusunu kaldırmaya çalışıyor.

Oyun parkında en çok üzerinde durduğumuz husus ise tabiî ki hijyen. Çocukların birbirine hastalıklarını bulaştırmamaları için her gün dezenfekte ediyoruz. Ayrıca oyun parkı içine çocuklar oynarken yaralanmamaları için bazı önlemeler aldık.

Sadece bu iş için görevlendirdiğimiz bir bayan personelimiz kontrolünde çocuklarımıza hizmet etmektedir. Hastaneye gelen aileler, çocuklarını bayan personele teslim ediyorlar. Tedavi gören çocuklar ise, doktorlarının onayı ve kontrolü dahilinde, oyun parkından istedikleri kadar yararlanabiliyorlar'.

BİR ÇOK YÖNDEN ARTI FAYDALAR SAĞLIYOR

KHB Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, şöyle devam etti: 'Bu uygulamamız, bir çok faydaları beraberinde getiriyor. Örneğin yatarak tedavi gören çocuklarımız, sürekli hastane odasında kalmaktan kurtulduğu gibi, kendilerini oyun parkında hissediyorlar. Bu durum hem çocuklarımızın, hem de ailelerinin psikolojik olarak rahatlamalarını sağlıyor. Bir anlamda artı moral motivasyon sağlamış oluyoruz.

Ayrıca hasta ziyaretine gelen ailelerin çocukları, hasta psikolojisinden uzak kalmış oluyor. Uzun yıllardır bu alanda yaptığımız bir dizi inceleme ve araştırmada, hasta ziyaretine gelen ailelerin çocuklarının, olumsuz etkilendiklerini ve durumun onlarda psikolojik bir takım olumsuzluklara yol açtığı sonucuna vardık.

Bu durumdaki çocuklar, özellikle ağır vakaları gördüklerinde moralmen olumsuz etkileniyor ve bu durum, ileride hastane fobisine yol açabiliyor. Bu düşünceden hareketle, gerek poliklinik tedavisine gelen ve gerekse yatarak tedavi olan çocuklarımızın yanısıra, ziyaretçilerin çocuklarının hastane psikolojisinden bir nebze de olsa uzaklaşmaları ve kendilerini oyun parkında hissetmeleri için böyle bir uygulamayı hayata geçirdik.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak, sosyal, kültürel ve eğitim içerikli aktivitelere büyük önem veriyoruz. Kurum içi eğitim çalışmalarımızda personelimizi sık sık panel ve seminer türü aktivitelerle eğitip, sürekli günceli yakalamalarını sağlıyoruz.

Ayrıca önümüzdeki süreçte Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı tüm hastanelerimizde hayata geçireceğimiz  bir dizi aktivite ve yenilikleri, kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz'.

HABERE YORUM KAT