1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEAH'ta neler oluyor
DEAH'ta neler oluyor

DEAH'ta neler oluyor

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde son günlerde yaşanan 'kahvaltı ve yemek' konusu, çalışanları olduğu kadar, hastalar ve hasta yakınlarını da endişelendiriyor.

A+A-

İddalara göre Diyarbakır kamu hastaneler birliği genel sekreterliği tarafından bir süre önce piyasa araştırması yapılarak,  taşeron firmalara devredilmesi düşüncesinin huzurluğa yol açtığı belirtildi.

Yaklaşık 2 yıl kadar önce müteahhit firmadan alınan yemek dağıtımı işinin, hastanenin kendi bünyesinde yapılması suretiyle çözüme kavuştuğunu belirten hastalar, 'Yaklaşık iki sene önceki yönetim, kahvaltı ve yemek yapımı ve dağıtımını kendi bünyesinde çözerek, hastalar ve refakatçileri, büyük bir sorundan kurtarmıştı.

İsimlerini açıklamak istemeyen bazı hastane personeli ve hasta yakınlarının yaptığı açıklamada "Mevcut hastane yönetimi kahvaltı ve yemek konusunu taşeron firmalara devretmek istediğini duyuyoruz. Her ayda ortalama 250 milyar lira hastaneyi kâra geçiren bu uygulamadan niye vazgeçilmek isteniyor?

Her gün yaklaşık altı bin kişiye yemek çıkarılıyor ve bin iki yüz kişiye ise kahvaltı veriliyor.
Ortalama bir hesaplama devlete eski hesapla 5 trilyon lira bir kazanç sağlanıyor.  Tam bu noktada sormak istiyoruz: Taşeron uygulamasına geçilerek, kimlere rant sağlanacak?

İşin mali boyutu bir yana sağlık yönü de var. Taşeron firmaların ihaleyi alabilmek için fiyat kırdığını, sonra da bunun ceremesini hastalar ve refakatçilerin ödediğini hepimiz biliyoruz. Ülkemiz genelinde bunun yaşanmış yüzlerce örneği var. İki yıldan bu yana hiçbir sorun yaşanmazken, ne oldu da böyle bir karar alınıyor.

Siyasetçiler, devlet yöneticileri bu konuya mutlaka el atmalı' şeklinde görüşlerini dile getirdiler.

HASTALAR, HASTA YAKINLARI VE VATANDAŞLAR TEDİRGİN

Açıklamalarına devam eden hasta yakınları ve refakatçiler szölerine devam ederek şunları söylediler, İki yıldan bu yana hastane bünyesinde hazırlanan yemek için yemek firmalarıyla anlaşma hazırlığı olduğunu üzülerek duyuyoruz. Hastahane personeli huzursuz. Bu durum bir dizi işten çıkarmalara da yol açabilir. Her şey bir yana son derece kaliteli ve yeterli yemek ve kahvaltı dağıtımı yapılırken, niçin böyle bir ihtiyaç duyuldu?

Kesinlikle yetkililer bu soruna eğilerek, yanlıştan bir an önce dönülmesi için Hastane yetkililerine talimat vermeli' şeklinde tepki gösterdiler.

Kaynak:Diyarinsesi.ORG/ Özel HABER

HABERE YORUM KAT