1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEAH'ta ilk Bentall ameliyatı yapıldı
DEAH'ta ilk Bentall ameliyatı yapıldı

DEAH'ta ilk Bentall ameliyatı yapıldı

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde aort kapağında ciddi darlığı olan ve aort damarı genişlemiş olan hastaya ilk Bentall ameliyatı( Aort köküyle birlikte çıkan aort anevrizma onarımı )yapıldı.

A+A-

Kalp cerrahisinin kompleks ameliyatlarından olan Bentall ameliyatını Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr.Utkan Sevük gerçekleştirdi.Dr.Sevük En zor ameliyatlar başarıyla yapılmaktadır.
Solunum güçlüğü, çarpıntı ve göğüs ağrısı olan 24 yaşındaki Abdurahim Zeyrek`in yapılan tetkiklerinde ciddi aort kapak darlığı ve çıkan aortada anevrizma saptandı.

Çıkan ortadaki anevrizması ile aort kapaktaki ciddi darlık yaklaşık 4 saat süren Bentall(sentetik damar ve mekanik kalp kapağı ile aort kapağı ve çıkan aorta ve aort kökü değiştirildi,koroner damarlar sentetik damara bağlandı) ameliyatı ile düzeltildi.Ameliyat sırasında sağ kolundan kalp akciğer makinesine bağlanan vücudu 28 °C` ye  kadar soğutulan hasta ameliyattan sonraki birinci günde yoğun bakımdan çıktı.

Aort, kalpten çıkan ve vücudun tüm atardamar ağının kaynak aldığı ana damardır. Aort anevrizması ise, vücudun en büyük atardamarı olan aortun duvar yapısının zayıflaması ve çapının genişlemesi demektir.Anevrizmanın en sık sebebi yüksek tansiyon olmakla birlikte aort kapak hastalıkları ve genetik faktörlerde etkendir.Aort anevrizması saptanan hasta yakın damarda yırtılma çatlama riski nedeniyle takibe alınmalı ,tansiyonu kontrol altına alınmalı çapı 5 cm`yi geçtiğinde ise müdahale edilmelidir.Cerrahi tedavide  göğüs kafesi açılarak balonlaşmış damar kısmı ameliyatla çıkarılır yerine sentetik damar takılarak kan akımı düzeltilir.

24 yaşındaki Abdurrahim Zeyrek şunları söyledi.Çok zor günkler yaşadım her günüm bir azaptı medyadan sık sık Diyarbakır eğitim ve araştırma hastanesini duyuyordum en zor ameliyatları bile yapıyorlarmış ameliyat olan hastalar konuşuyor ve tanıdıklarım konuşoyurdu hastaneyi zaten sıkıntılarım had safhadaydı kesin karar vermiştim ankarada ameliyat olacağım yakınlarımın ısrarı ile kendime olan güvenimle karar verdim  hastaneye geldim doktor Utkan sevük beyin yanında muane oldum mutlak ameliyat olman gerekir dedi kararını ver dedi hemen yapalım dedi ve böyle bir doktor hiç görmedim  bana hastalığımın risklerini ameliyat olmazsam daha kötü olacağımı anlattı bende karar verdim ameliyatımı yapın dedim sağolsun hemen yatış yaptı tetkik tahlilden sonra ameliyata hazırladılar ve ameliyatımı başarıyla yaptı sağolsun Allah razı olsun çok teşekkür ediyorum hiç kimse Ankara İstanbul veya İzmir gibi büyük şehirlere gitmesinler tüm imkanlar mevcuttur bu hastanede hiç paramda gitmedi özel odalarda kalmaktayız tüm personeller doktorlarımıza emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum çok mutluyum.çok sağlıklıyım şuan Allah razı olsun.

Başhekim Çakabay 'Hastalarımız bizim için çok önemli'Yapılan ameliyatlarla ilgili bir açıklama yapan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Cerrahi Onkoloji Doktoru Doç Dr.Bahri Çakabay, “Hastanemizde çok zor ameliyatlar yapılmaktadır. Ancak hastalarımız bizler için çok önemlidir.

Hastalarımız için en güzel hizmeti vermek için mücadele ediyoruz. Kapımız tüm halkımıza açıktır. Kimin sağlıkla ilgili ne problemi olursa olsun  yeterki bizlere gelip müracaat etsin. Sağlıklarına kavuşmaları için elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız” diye konuştu.