1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEAH'ta drenaj sistemi yapılıyor
DEAH'ta drenaj sistemi yapılıyor

DEAH'ta drenaj sistemi yapılıyor

Yeni yapılmasına rağmen bozuk asansörleriyle gündeme gelen Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi, adeta bölüm bölüm yeniden inşa ediliyor.

A+A-

 Hastaneye yeni asansör yapılmasının ardından şimdi de kış aylarında yaşanan su baskınlarına karşı çalışma başlatıldı. Yağmur suyuna karşı drenaj sistemi yapılacağını belirten Diyarbakır Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu, inşaat sırasında doğaya zarar verilmeyeceğini, 90 günde tamamlanması planlanan sistemle yağmur suyunun hastanenin iç kısmına ulaşmadan modern bir şekilde tahliyesinin sağlayacağını kaydetti.

Bölge hastanesi konumunda bulunan 700 yataklı Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde drenaj sisteminden kaynaklı yaşanan sıkıntılardan ötürü yağmur suları kış aylarında hastanenin zemin katına doluyordu. Yaşanan su baskını nedeniyle hastanenin zemin katında bulunan birimler zaman zaman hizmet vermekte zorlanıyordu. Genel sekreterliğin talebi doğrultusunda Sağlık Bakanlığı soruna çözüm bulma adına yeni drenaj sistemi için çalışma başlattı. Elazığ yolu üzerinde bulunan ve aylık 70 bin hastanın tedavi gördüğü Eğitim ve Araştırma Hastanesi binası çevresinde iş makineleri ile kazı çalışması başlatıldı. Çalışma sırasında hastane bahçesinde ekili olan fidanların zarar görmemesi için fidanlar önceden sökülerek kazı çalışmalarından uzak noktalara tekrar dikildi. Drenaj sistemi çalışmalarının yaklaşan kış mevsimi nedeniyle hızlandırıldığını ifade eden Doç. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu, şöyle konuştu: “86 bin metre karelik Eğitim ve Araştırma Hastanemizin zemin katında bulunan; morg, çamaşırhane, yemekhane, mescit, cenaze yıkama odası ve depoları zaman zaman su basıyor ve bu bölümlerin duvarlarında nemlenmeden kaynaklanan çürümeler meydana geliyordu. Bu nedenle yağmur su tahliyesi ve drenaj sisteminin yenilenmesi için çalışma başlattık. 90 günde tamamlanacak drenaj sistemi ile birlikte hastalarımızın kış aylarında zaman zaman hizmet alamadıkları bodrum katındaki birimlerimiz de hiçbir hizmet aksaklığı yaşanmayacak. Drenaj için hastane etrafında başlayan kazı çalışmalarında geçmiş yıllarda zorluklarla ekilen fidanlarımızın zarar görmemesi adına bu fidanları büyük bir titizlikle köklerinden sökerek kazı çalışmalarından etkilenmeyen alanlara dikiyoruz.

HABERE YORUM KAT