1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEAH'ta bir büyük başarı daha
DEAH'ta bir büyük başarı daha

DEAH'ta bir büyük başarı daha

Suriye'de 3 ay önce geçirdiği kalp krizi sonucu stent yapılan 56 yaşındaki Abdulkani Ali yaşanan savaş nedeniyle operasyon yapılamadığından dolayı getirildiği Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlığına kavuştu.

A+A-

Edinilen bilgiye göre Suriye'de fayans ustası olarak çalışan 56 yaşındaki Abdulkani Ali 3 ay önce geçirdiği kriz nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Yaşanan savaş nedeniyle tam hizmet veremeyen Suriye hastaneleri stent yapıp taburcu ettikleri Abdulkani Ali şifayı Diyarbakır'da buldu. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Ali, Kalp Damar Cerrahisi Op. Dr. Utkan Sevük'ün öncülüğünde Op. Dr. Fırat Ayaz'ın yardımıyla başarılı bir operasyon yapıldı. 4 damarına kalbini durdurmadan koroner bypass yapılan Abdulkani Ali yoğun bakımda 1 gün kaldıktan 7 gün sonra ise sağlığına kavuştuğu için taburcu edildi.

Sağlığına kavuştuğu gözlerindeki mutluluktan okunan Suriyeli hasta Abdulkani Ali ameliyat olmadan önce çok zor durumda olduğunu ve nefes almakta bile zorluk çektiğini belirterek, “Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle bir türlü tedavi olamadım. Diyarbakır'a gelmek zorunda kaldım. Ameliyat olacak param ve sağlık güvencemde yoktu. Burada tedavi olmamın çok olacağını düşünüyordum. Saolsun hastanede bana yardımcı oldular yatışım yapıldıktan sonra Doktor Utkan Sevük yanıma gelerek ameliyat olmamın gerektiğini belirtti. Türkçe bilmediğim için hastane bünyesinde Kürtçe bilen personeller yardımıyla derdimi anlattım. Ve ameliyat olmayı kabul ettim. Şimdi sağlığım eskisinden daha iyi Allah doktorumdan ve bana emeği geçen personeller ve devletten razı olsun. Çok mutluyum, hiçbir zaman bu bana yapılan yardımı unutmayacağım. Suriye'de yaşanan kirli savaşın içerisinde benim gibi binlerce hasta var. Allah onlarında yardımcısı olsun” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kamu Hastaneler Birliği Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr.Muhammet Güzel Kurtoğlu ise, “Gerek Suriye'den gerekse Irak'tan hastalarımız sık sık geliyorlar, hastanemizde son teknoloji ile ameliyatlarını oluyorlar memnuniyetleri bizleri sevindirmektedir. Gelen hastalarımıza en iyi hizmeti vermek için elimizden geleni ekibimizle yapmaktayız” diye konuştu.


 

HABERE YORUM KAT