1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DEAH'ta alerji polikliniği açıldı
DEAH'ta alerji polikliniği açıldı

DEAH'ta alerji polikliniği açıldı

Tıbbın bağışıklık sistemi ile ilgili bir alt dalı olan İmmünoloji Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde alerji polikliniği olarak hizmet vermeye başladı.

A+A-

Arı sokması, ilaç alerjisi, gıda alerjisi, deri alerjisi, astım ve solunum yolları alerjileri İmmünoloji Polikliniği'nde tedavi ediliyor. İmmünoterapi'nin de uygulandığı poliklinikte alerjik hastalıkların tedavisi için hastalara belirli seanslarla yapılan aşı uygulamaları ile hastanın bağışıklık sistemi güçlendiriliyor.

İmmunoterapi nedir?
Alerjik rinit ve arı alerjisi olanlarda (bazen durumu uygun olan hafif astımlı hastalarda), hastanın duyarlı olduğu alerjenlerin gittikçe artan dozlarda enjekte edilmesidir. Amaç, hastanın alerjik olduğu maddelere karşı duyarlılığını azaltmak ve alerjik şikayetleri önlemektir.


İmmünoterapi kimlere uygulanır?
İlaç tedavilerin yeterince fayda görmeyen, şikayetleri yıl boyu devam eden, ilaçları çeşitli nedenlerle kullanamayan ya da ilaca bağlı yan etkilerin gözlendiği ve aşı uygulamasına engel başka sorunu olmayan hastalara uygulanır.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi İmmünoloji Uzmanı Dr. Emel Atayık;"Alerjik hastalıklar kalıtsal yani genetik kökeni olan hastalıklardır. Bilinen hiçbir tedavi alerjik genetik yapıyı ortadan kaldıramaz. Ancak, immunoterapi alerjik şikâyetleri başlatan en önemli etken olan alerjenlere karşı duyarlılığı büyük oranda azaltabilir. Aşı tedavisi bilgi ve tecrübe gerektirir. Tedavinin emniyetli ve başarılı olması için, alerji testlerinin uygulanması, aşı kararının verilmesi, planlanması ve sürdürülmesi mutlaka bu konuda ihtisas sahibi olan hekimler, yani alerji uzmanları ya da bu konuda deneyimi olan Klinik İmmünoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bu hizmeti sunmaktayız" dedi.

Diyarbakır İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu birçok insanın çeşitli gıda, ilaç ve solunum alerjileri olduğuna dikkat çekti. Kurtoğlu; "Günümüzde gerek hava kirliliği gerekse insanlarımızın reçetesiz ve bilinçsiz ilaç kullanmaları birçok insan da alerjik hastalıkları tetikliyor. Eğitim ve Araştırma Hastanemizde İmmünoloji (alerji) Polikliniği'ni hayat geçirdik. Bu gibi alerjik hastalıkların tedavisinde immünoterpi uygulamaları ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz" dedi.

HABERE YORUM KAT