1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Deah'ta 4 dilde doktorluk hizmeti veriyor
Deah'ta 4 dilde doktorluk hizmeti veriyor

Deah'ta 4 dilde doktorluk hizmeti veriyor

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Türkçe,Kürmanci,zazaki ve İngilizce bilen Fizik Tedavi Rehabilitasyon uzmanı Dr.Askeri Türken göreve başladı.

A+A-

Türkçe bilmeyen Kürmanci,zazaki bilen hastalarla Kürtçe ve zazaki konuşan ve dertlerini dinleyen Dr. Türken kısa sürede hastaların gönlüne taht kurmayı başardı. İyi bir Rehabilitasyon bilgi birikimine sahip olduğundan dolayı özellikle bölgede ihtiyacı olan hastalara hizmet sunmaya çalışmaktadır.

Edinilen bilgiye göre Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Ankara Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ihtisas yapan ve Türkçe, Kürtçe.zazaki ve İngilizceyi çok iyi  derecede konuşan Dr. Askeri Türken DEAH'ta göreve başladı. 2 haftadır Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde göreve başlayan Dr.Askeri Türken şunları söyledi.

Türken,iyi bir iletişim diyalog Türkçe bilmeyen hastalara fayda sağlıyor.Özellikle hizmet sunduğumuz hastalık alanları aşağıda belirtilmiştir.Boyun sırt bel ve tüm eklem ağrıları,romatizmal hastalıklar,osteoaatirit (kireçlenmeler) osteoporoz (kemik erimesi) nörolojik rehabilitasyon (her türlü felç hastalıkları.ortopedik rehabilitasyon (lif hasarları eklem ameliyatları sonrası rehabilitasyon )Spor sonrası yaralanmalar,pediatrik rehabilitasyon (çocukta rehabilitasyonla ilgili hastalıklar)Kardiyopulmoner rehabilitasyon (kalp-akciğer hastalıkları rehabilitasyon)Vertigo (baş dönmesi,baş ağrısı ) geriatrik (yaşlılık ) rehabilitasyon,obezite rehabilitasyon,lenf damar hastalıkları rehabilitasyon il ilgili hastalıkları başarıyla tedavilerini yapmaktayız.

Toplumda yüksek oranda Tıbbı Rehabilitasyon ihtiyacı olan hastalarımız vardır.Genelde her yaşta yaşlı ve Çocuk hastalarımızda oluyor, felçli hastalar ve ortopedik hastalarda oluyor. Bunlara yönelik tedavileri elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Kürmanci ve zazaki bilmem sebebiyle Türkçe bilmeyen hastalarımla çok iyi anlaşıyoruz. Dertlerini anlıyorum ve elimden gelenin fazlasıyla yardımcı olmaya çalışıyorum. Buda onları mutlu ediyor ve bende mutlu oluyorum.çok ağır yatalak hasta varsa gerekirse evde gidip gereken desteği vermeye de hazırım yeter ki gelip bana ulaşsınlar hasta yakınları.Böyle güzel bir hastanede çalışmak hizmet etmek benim için bir onurdur" dedi.

Kurtoğlu Güzel Diyalog Her Zaman Fayda Getirmektedir
 

Kamu Hastaneleri Birliği Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, şunları söyledi.

Çok dil bilen doktorlarımızın hastanelerimize gelişleri hem bizleri ,hemde hastalarımızı çok memnun etmektedir.öyle insanımız var hiç Türkçe bilmiyor hep Kürmanci konuşuyor ister istemez sıkıntılar yaşanabiliyor.gelen doktor arkadaşlarımızın kürtçe bilmeleri fayda getirmektedir hastalarımızla güzel diyalog güzel bir iletişim kurarak tedavilerinde faydalı oluyorlar bu da bizleri sevindirmektedir.hastalarımız bizler için önemlidir.bizler elimizden gelen tüm imkanları seferber etmekteyiz kapımız her zaman açık sağlıkta ayırım olmaz hastalarımızın ve hasta yakınlarının ne sorunları olursa bizlere gelip sorunlarının çözülmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız,bizler hastalarımız için varız bizlere bir dua etmeleri
yeterlidir.

HABERE YORUM KAT