1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DBŞT’nin tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı
DBŞT’nin tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı

DBŞT’nin tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun, 2. İstanbul Kürt Kültür ve Sanat Festivali kapsamında sahnelediği Spîmend ve Masireşka Biçuk adlı oyunlar, izleyiciden büyük beğeni topladı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT), Mezopotamya Kültür Merkezi’nin “Buluşma” temasıyla organize ettiği 2. Kürt Kültür ve Sanat Festivali’nde iki oyununu sahneledi.

DBŞT’nin dengbêjlik hikayesini anlattığı Spîmend adlı oyun Şişli Kent Kültür Merkezi’nde, Masireşka Biçuk adlı çocuk oyunu ise Su Gösteri Merkezi’nde sahnelendi.

Erdelan ve Mukriyan bölgesinde anlatılan, farklı anlatımlarla günümüze ulaşan dramatik ve trajik öğeler içeren bir hikaye olan Spimend’e İstanbullu izleyicilerin ilgisi büyük oldu. Oyunun ardından sahneye gelerek sanatçıları kutlayan MKM sanatçılarından Serhat Kural, yönetmen yardımcısı Berfin Emektar’a festivale katılımlarından dolayı plaket verdi.

Çocuklar Masîreşka Biçuk ile eğlendi

DBŞT’nin festivalde sahnelediği ikinci oyun olan Masireşka Biçuk ise  çocuk izleyicilerden tam not aldı. Aileleriyle birlikte keyifle oyunu izleyen çocuklar adına Nehir Avcı, oyunun yönetmeni Rêzan Kaya’ya plaket vererek oyuncuları kutladı.

Oyunun konusu

Kuklalar kullanılan oyunda, bir ırmakta yaşayan küçük kara balığın, çevresindeki bütün baskılara, tutucu düşünce yapısına karşı, denize, özgürlüğe ulaşma çabası anlatılıyor.

HABERE YORUM KAT