1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DBŞT İstanbul Tiyatro Festivali'ne katılıyor
DBŞT İstanbul Tiyatro Festivali'ne katılıyor

DBŞT İstanbul Tiyatro Festivali'ne katılıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) “Yasar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” (Yaşar Ne Heye Ne Jî Tuneye) oyunuyla İKSV 19. İstanbul Tiyatro Festivali'ne katılıyor.

A+A-

Yerli ve yabancı tiyatro ve dans topluluklarının iki yılda bir Mayıs ayında, üç hafta boyunca izleyiciyle buluştuğu uluslararası bir etkinlik olan İstanbul Tiyatro Festivali DBŞT oyuncularını ağırlayacak. Aziz Nesin'in yazdığı Mehmet Emin Yalçınkaya'nın Kürtçe'ye çevirdiği Yasar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı oyun Haldun Taner Sahnesi'nde gösterilecek.

Ferhat Keskin'in yönettiği koreografisini Serhat Kural'ın yaptığı oyunda; M. Emin Yalçınkaya, Vural Tantekin, Özcan Ateş, Elvan Koçer, Leyla Batği, Ayşe Sır, Berrin Çelik, Mehmet Musaoğlu, Mesut Erenci, Şahabettin Dağ ve Kemal Ulusoy rol alıyor.

Oyun 26 Mayıs Pazartesi günü saat 20.30'da, 27 Mayıs Salı günü ise saat 18.30'da izleyiciyle buluşacak.

Oyunun konusu

Yaşar, okula başlarken nüfus kaydına göre ölmüş olduğunu öğrenir. Bundan sonra hiçbir olayda da yaşadığını anlatamaz. Ama iş babasının vergi borcunu ödemeye gelince “resmen ölü” olduğunu söyleyip kurtulamaz da. Sevdiği kızla evlenemez, çünkü nüfusta kaydı yoktur. Babasından kalan mirası alamadığı gibi, yaşadığını ispat için başvurduğu bürokrasi girdabında kaybolur. Baba olur, oğlunu nüfusa kaydettiremez ve memura hakaretten düştüğü cezaevinde hayatı öğrenir. Aziz Nesin'in devlet ve birey ilişkisini sorguladığı bu oyunda, “vatandaş” Yaşar'ın bürokrasi karşısındaki ezilmişliği anlatılıyor.

Festival iki yılda bir yapılıyor

İlki 1989 yılında gerçekleştirilen festival 2002 yılından bu yana iki yılda bir düzenleniyor. Festival kapsamındaki yapımlar ve topluluklar, hem izleyiciye hem de sanat dünyasına farklı açılımlar kazandırıyor; ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumlar, her iki yılda bir İstanbul Tiyatro Festivali merceğinden sahnelere yansıyor.

HABERE YORUM KAT