1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DBP’ye ‘asker kaçağı’ baskını!
DBP’ye ‘asker kaçağı’ baskını!

DBP’ye ‘asker kaçağı’ baskını!

DBP Diyarbakır İl binasına ihbar olduğu ve binada asker kaçağı olduğu gerekçesiyle polis tarafından baskın düzenlendi. 2 üniversite öğrencisi gözaltına alındı.

A+A-

DBP Diyarbakır İl binasına ihbar olduğu ve binada asker kaçağı olduğu gerekçesiyle polis tarafından baskın düzenlendi. Düzenlenen baskında baskında Eskişehir'de okuyan Mehmet Şakir Karataş ve Fırat Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Zeynep Altunkaya gözaltına alındı. Baskına tepki gösteren DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “Bütün uluslar arası kamuoyu ve Türkiye kamuoyu da şu gerçeği artık görmeli; Türkiye’de artık demokrasi, hukuk diye bir şey yok. Sadece ve sadece AKP cuntası var. AKP hükümeti ülkeye el koymuş, darbe yapmış ve halkımıza karşı savaş açmıştır” dedi.


Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Örgütü binasına polisler tarafından dün saat 14.00 sıralarında baskın düzenlendi. İki akrep tipi zırhlı araç ve otobüsle binaya giden TEM polisleri, içeriye girerek arama başlattı.

 

Basının içeriye girmesine izin verilmeyen baskında, kapıda yüzü maskeli özel harekât timleri bekletildi. İhbar üzerine yapıldığı öğrenilen baskında Eskişehir'de okuyan Mehmet Şakir Karataş ve Fırat Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Zeynep Altunkaya gözaltına alındı. Altunkaya'nın bir davaya dair ifadesinin ve Karataş'ın ise asker kaçağı olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı belirtildi. Polisler il binası önünden uzaklaşırken, zırhlı araca kar topu atılması üzerine havaya ateş açtı. Polisin çekilmesinin ardından bina önünde bekleyen partililer alkış, zılgıt ve sloganlarla baskını protesto etti.
 
Yüksek: Artık demokrasi, hukuk diye bir şey yok!


Ardından açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, baskına tepki gösterdi. Yüksek, “Kim nasıl keyfi olarak meclisi basamıyorsa, hükümet binalarını basamıyorsa siyasi partileri de basamaz. Böyle bir hukuk böyle bir kanun yok. Bütün uluslar arası kamuoyu ve Türkiye kamuoyu da şu gerçeği artık görmeli. Türkiye’de artık demokrasi diye bir şey kalmamıştır. Türkiye’de hukuk diye bir şey yok. Sadece ve sadece AKP cuntası var. AKP hükümeti ülkeye el koymuş, darbe yapmış ve halkımıza karşı savaş açmış. Partimiz de bunun için basılmıştır. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Biz halkımızla birlikte özgürlük ve demokrasi mücadelesi vermeye devam edeceğiz. buradan ayrılırken havaya ateş ederek buradan ayrıldılar. Bunun ne demek olduğunu biliyoruz.

 

Bir siyasi parti az önce keyfi bir şekilde basıldı ve burada kurşun yağmuruna tutarak ayrıldılar. Burada artık kimse demokrasi olduğunu savunmasın. Bu ülkede hukuk olduğunu savunmasın. Mahallelerimize tanklarla toplarla giriyorlar, partilerimizi de bu şekilde basıyorlar. Mücadelemize devam edeceğiz. Bizi korkutamayacak ve yıldıramayacaksınız. Uyduruk bir gerekçedir. Alınan kişiler asker kaçağı olduğu iddiası ile bir parti binası basılıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Her an her dakika AKP’nin bu cuntasına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz, haklıyız kazanacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT